Jaké ETF jsou mezi obchodníky nejvíce "in"?

Jaké ETF jsou mezi obchodníky nejvíce "in"?

| ETFs.cz

Jedním z parametrů při výběru burzovně obchodovaných fondů je denní objem obchodů. Tento údaj vypovídá o likviditě ETF. Které fondy jsou mezi investory nejoblíbenější?

Při výběru burzovně obchodovaných fondů lze sledovat řadu ukazatelů. V informačním listu (factsheetu) ETF naleznete například informaci o investičním zaměření fondu, sledovaném indexu, způsobu replikace indexu, složení portfolia, způsobu nakládání s dividendou, objemu spravovaného majetku a podobně. Všechny tyto informace vám mohou pomoci při výběru toho pravého ETF.

Proč sledovat denní objemy obchodů?

Za měřítko oblíbenosti investičního nástroje mezi investory lze považovat počet zobchodovaných kusů. Kdo obchoduje velmi aktivně, zaměřuje se především na takové burzovně obchodované fondy, o něž se permanentně zajímá široký okruh investorů. Žádný z investorů nechce podstupovat riziko, že vybraný ETF v případě potřeby rychle a s co nejnižšími náklady neprodá.

Velký počet nakupujících a prodávajících se promítá do výše spreadu (spread = rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou ETF - pozn. red.). Čím je ETF pro investory atraktivnější, tím nižší má spread. Pro tradery je spread implicitním nákladem. Čím nižší tedy je, tím vyššího zisku mohou tradeři dosáhnout.

Trojice nejvíce obchodovaných ETF

Nejvyšší průměrné denní objemy obchodů za poslední tři měsíce mají tyto ETF obchodované v USA: SPDR S&P 500 (SPY), iShares MSCI Emerging Markets ETF (EEM) a Financial Select Sector SPDR (XLF). Krátce si je představíme.

ETF SPDR S&P 500

Fond kopíruje výkonnost 500 amerických akcií z indexu S&P 500. Tento ETF patří mezi nejstarší, na trh byl uveden již začátkem roku 1993. Více než polovinu portfolia tvoří akcie s nejvyšší tržní kapitalizací. Mezi nejvýznamnější tituly patří Apple, ExxonMobil, Google, Microsoft, Johnson & Johnson či General Electric.

iShares MSCI Emerging Markets ETF

Tento fond kopíruje výkonnost akcií firem z 21 rozvíjejících se zemí. Asijské země zaujímají téměř dvě třetiny portfolia. V portfoliu naleznete i akcie evropských či afrických společností. Z jednotlivých zemí mají nejvyšší váhy v portfoliu Čína, Indonésie, Jižní Korea, Tchaj-wan a Brazílie. Mezi top tituly patří akcie společností Samsung Electronics, Taiwan Semiconductor Manufacturing, Tencent Holdings, China Mobile a China Construction Bank.

ETF Financial Select Sector SPDR

Jak napovídá název, ETF se zaměřuje na akcie amerických společností ze sektoru financí (fond investuje například do společností, které podnikají v oblasti finančních služeb, pojišťovnictví či správy investic). Portfolio tvoří více než 80 společností. Mezi nejvýznamnější patří Wells Fargo, JPMorgan Chase, Berkshire Hathaway, Bank of America, Citigroup či American Express.

Tabulku dalších nejvíce obchodovaných ETF najdete na serveru ETFs.cz.

reklama
reklama