Co by Apple mohl udělat s téměř 160 miliardami USD hotovosti

Co by Apple mohl udělat s téměř 160 miliardami USD hotovosti

| redakce

Technologičtí giganti mají problém, který by jim ostatní mohli závidět. Sedí na hromadách hotovosti a nevědí, co s nimi.

Na základě reportu Moody's Investors Service držely na konci roku americké firmy mimo finanční odvětví dohromady 1,64 bilionu USD hotovostních rezerv. Rekordmany byly technologické hvězdy Apple, Google a Microsoft. Apple na seznamu vítězí s téměř 159 miliardami USD. Před deseti lety (než přišel iPhone) držela firma jen kolem 5,5 miliardy USD.

V dolarových bankovkách by rezervy Applu nyní pokryly plochu kolem 1 632 kilometrů čtverečních. Apple poklad střeží nedotčený a zatím ani pořádně neprozradil, co ho k tomu vede.

Slavný ekonom John Maynard Keynes tvrdil, že firmy většinou hromadí hotovost ze tří důvodů:

  • pro provádění transakcí ze dne na den;
  • jako pojistku pro případ zpomalení sektoru nebo jiných problémů firmy;
  • připravenou pro investice, jakmile se objeví příležitost.

Na akvizice Apple hotovost určitě přednostně nevyužívá. Ve srovnání s konkurenty utrácí společnost na nákupy firem zlomek peněz. Google utratil miliardy za poskytovatele videí, roboty, technologie aut bez řidičů a software umělé inteligence. Amazon nakoupil výrobce robotů, služby e-commerce a hardwarové startupy. Facebook utratil přes 20 miliard USD jen za poslední dva měsíce za platformu pro zprávy a technologie virtuální reality.

Apple během posledních deseti let koupil jen AuthenTec, senzor na otisky prstů, Siri, hlasovou službu, a Topsy, firmu zabývající se analýzami dat. Žádná akvizice nepřesáhla miliardu dolarů.

V únorovém rozhovoru pro WSJ šéf Applu Tim Cook prohlásil, že společnost sice zkoumá velké firmy, ale zatím se nenaskytla příležitost, která by ho přiměla k využití hotovosti. "Nemáme potřebu za každou cenu utrácet hotovost, že bychom šli a řekli si: 'Sestavme seznam deseti nabídek a vyberme tu nejlepší'," říká Cook. "Apple nebude nakupovat něco jen kvůli tomu, aby byl větší."

Ale investoři by byli rádi, kdyby Apple peníze trochu "roztočil". Třeba je použil k výplatě dividend, zpětných odkupů nebo k obojímu, volají investoři, donedávna v čele s tím nejhlasitějším, miliardářem Carlem Icahnem.

Rick Lane, analytik z Moody's, který k tématu hotovostních rezerv Applu napsal celý report, naopak nemá nic proti tomu, aby firma držela hotovost na horší časy. "Apple už jednou zažil, jaké je to dostat se do velmi obtížného období," připomíná Lane. "Musel se částečně spoléhat na laskavost ostatních. Kapitálové trhy mohou být živelné, takže držet hotovost na horší časy je dobrá pojistka."

Co by si Apple mohl koupit?

Ve srovnání s Googlem je Apple zatím zaměřen spíše na současnost, než aby hleděl do vzdálené budoucnosti. Když Google buduje autonomní roboty a auta bez řidičů, Apple by všem mohl "vypálit rybník" a dobýt Mars. Vědci NASA nedávno oznámili, že vyslat lidi na Mars a vybudovat zde základnu by stálo něco kolem 160 miliard USD. NASA dokonce připustila, že by velké korporace takovýto projekt mohly sponzorovat.

Postup od iPadů k projektům na Marsu je přece jen přehnaný, nicméně firma by se mohla zaměřit na dopravu na Zemi. Philip W. Schiller, senior viceprezident Applu pro globální marketing, loni prozradil, že předtím, než se firma vrhla na iPhone, probíhaly diskuze o autech. Applu by stačilo méně než 20 % hotovosti a mohl by za zhruba 30 miliard USD převzít Teslu. Přebarvil by auta na bílo, připojil je k jablku na logu, přidal "i" a představil novou produktovou kategorii iTesla.

Apple by měl mít zájem neprodleně vstoupit na trh s auty bez řidičů, protože ten je považován za budoucnost odvětví. Společnost by mohla koupit několik laboratoří umělé inteligence a převzít společnosti zabývající se roboty, které ještě nemá Google.

Nebo by se Apple mohl upnout k telekomunikacím. Je jen málo firem, na něž se Apple spoléhá více než technologičtí giganti. Přestože si Apple navrhuje a buduje iPhony a iPady sám, stále potřebuje Verizon, AT&T, Sprint a T-Mobile, aby propojil zařízení pro hudbu, video a internet.

T-Mobile, který se chlubí nejrychlejším internetem na planetě, má v současnosti hodnotu kolem 26 miliard USD, tedy jen asi pouhých 16 % hotovosti Applu. Sprint je o trochu dražší s tržní hodnotou 37 miliard USD. Apple by ale mohl převzít oba a stále by mu zbývalo 90 miliard USD.

Microsoft možná s Applem nyní soucítí. V roce 2002 seděl na 36 miliardách USD. Bill Gates byl toho názoru, že by firma měla mít dost hotovosti na roční provoz bez potřeby jediného dodatečného centu. Investoři byli ale proti a volali po dividendách. Firma dlouho odolávala a nechtěla se podvolit požadavkům investorů. Nakonec ustoupila a vyplatila první dividendu. A víme, jak to s Microsoftem v dalších deseti letech dopadlo.

Zdroj: New York Times

reklama
reklama