Ukrajina jako zastírací manévr před definitivním útokem na Asada? Argumenty pro dražší i levnější ropu v kostce

| Vít Jedlička

Každé dlouhodobé zvýšení nebo snížení ceny ropy Brent o pět dolarů odpovídá změně ceny pohonných hmot v České republice zhruba o korunu. Geopolitický vývoj, který zásadně ovlivňuje ceny ropy, se tedy projeví i u českých čerpacích stanic. Jaké jsou aktuálně hlavní argumenty pro růst cen ropy, a co ji naopak drží relativně na uzdě?

Za největšími růsty ceny stála v uplynulém roce hrozba intervence v Sýrii. Ta dokázala v srpnu krátkodobě zdražit ropu Brent až o 10 dolarů během jednoho týdne. Vláda USA nakonec nebyla schopna zajistit si dostatečnou podporu mezinárodního společenství a od intervence upustila. Další klíčovým momentem byla eskalace napětí kvůli íránskému jadernému programu, která v listopadu dokázala krátkodobě zdražit cenu ropy až o 5 dolarů. Poslední významný fenomén uplynulých měsíců, který se podepsal na ceně ropy, byly a jsou nepokoje na Ukrajině a ruská anexe Krymu.

Které faktory mají potenciál letos nejvíce ovlivnit cenu ropy?

Býčí faktory

  • Útok USA na Sýrii
  • Konflikt s Íránem
  • Zvyšování celosvětové poptávky
  • Možné snížení produkce v Saúdské Arábii
  • Omezení ruského exportu ropy kvůli sankcím za anexi Krymu a nepokoje na Ukrajině

Mezi největší geopolitické hrozby počítáme letos obnovení snahy USA svrhnout režim Bašára al-Asada v Sýrii. Rusko, které jeho režimu v září podalo pomocnou ruku ve formě vyspělých protiletadlových systémů a diplomatické podpory, je v současné době oslabeno kvůli anexi Krymu. Tohoto oslabení se dle nás budou snažit Spojené státy americké využít a pokusí se napravit svůj neúspěch v odstranění syrského režimu. Sýrie je totiž pro USA důležitá jako poslední významný spojenec íránského režimu.

USA by mohly mít také tendenci eskalovat tlak na Írán kvůli jeho snaze zbavit se dolaru jako prostředku směny za ropu. Írán a Rusko se na začátku dubna dohodly na výměně ropy za zboží, která bude mít hodnotu až 20 miliard dolarů, což Teheránu umožní navzdory západním sankcím zvýšit životně důležitý export energií. Celkový objem obchodované ropy by mohl dosáhnout až 500 tisíc barelů denně.

Medvědí faktory

  • Obnovení produkce v Libyi
  • Růst produkce ropy v Iráku a Íránu
  • Růst produkce ropy v USA a povolení vývozu ropy ze země
  • Uvolnění ropných rezerv vládou v USA ve snaze ekonomicky poškodit Rusko

Produkce ropy v Libyi poklesla na 250 tisíc barelů za den z objemu 1,4 milionu barelů v loňském hospodářském roce. Libye má podle kartelu OPEC schopnost své dodávky na světové trhy rychle obnovit. Několik stovek ozbrojenců kontroluje od srpna klíčové ropné terminály v Libyi. Aktuálně došlo k dohodě s vládou o otevření dvou terminálů. To by mohlo v krátkodobém horizontu přinést na světové trhy milion barelů ropy denně navíc.

O stejný objem plánují zvýšit svoji produkci Írán a Irák. Kartel OPEC, který produkuje více než 40 % světové ropy, deklaroval, že i přes nové dodávky ropy z Libye, Iráku a Íránu nezvýší celkovou produkci. Generální tajemník OPEC prohlásil, že vyjednávání s Irákem, který již v současné době produkuje nejvíce ropy za posledních 35 let a překračuje dohodnuté kvóty, je odloženo až na rok 2015. Zvýšení produkce některých členů kartelu až o 3 miliony barelů denně bude vytvářet tlak na Saúdskou Arábii, aby ve stejném objemu, tedy až o třetinu, utlumila svoji produkci.

Dalším klíčovým faktorem je raketový růst těžby ropy v USA. Spojené státy by se měly do konce roku 2019 podle predikce OPEC stát největším světovým producentem suroviny. Hodně ale záleží na vývoji ceny ropy v USA, protože těžba ropy z břidlic se pod hranicí 100 USD za barel přestává v případě mnoha břidličných vrtů vyplácet.

Vývoj produkce ropy v jednotlivých zemích (v tisících barelů denně)
Vývoj produkce ropy v jednotlivých zemích (v tisících barelů denně)Zdroj: Bloomberg

Vláda USA v polovině března ohlásila, že nabídne na trzích 5 milionů barelů ropy z nouzových rezerv státu. Podle Reuters se jedná o politické gesto vůči Rusku, že USA mají prostředky, kterými mohou srazit cenu této pro Rusko klíčové komodity. Americká vláda má v zásobách 696 milionů barelů ropy, kterými pokryje současnou úroveň amerického dovozu suroviny na 204 dní. To je více než dvakrát tolik, kolik vyžadují mezinárodní smlouvy o energetické bezpečnosti.

George Soros a další navrhli, aby USA použily nadbytečné rezervy k vytvoření ekonomické tlaku na Rusko. To potřebuje pro udržení vyrovnaného státního rozpočtu, aby cena ropy byla nad 100 USD za barel. Philip Verleger, dříve konzultant v Carterově a Fordově administrativě a expert na energetiku, odhaduje, že by prodej 500 tisíc barelů denně v následujících dvou letech vyvolal snížení ceny ropy Brent až o 12 USD za barel. To by znamenalo zlevnění pohonných hmot u českých čerpacích stanic přibližně o 2 Kč na litr. Prodej by prý znamenal ztrátu pro Rusko, největšího producenta ropy na světě, okolo 40 miliard USD ročně, což odpovídá 2 % ruského HDP.

Jaký čekat vývoj ceny Brentu?

Graf vývoje ceny ropy Brent od roku 2011 vytváří velkou trojúhelníkovou formaci. V posledních dnech doputoval vývoj do samé špice této technické formace. Trh stojí před rozhodnutím, kterým směrem se vydat. Směr, kterým cena protrhne formaci trojúhelníku, bývá klíčový pro další dlouhodobé směřování ceny komodity. Většina analytiků se podle agentury Bloomberg shoduje, že barel Brentu i v následujících třech měsících bude stát více než 100 USD.

Vývoj ceny ropy Brent (v USD za barel)
Vývoj ceny ropy Brent (v USD za barel)Zdroj: CSI
reklama
reklama