Privátní investoři opouštějí země BRIC. Vyměnili je za jihovýchodní Asii a Afriku

| redakce

Privátní investoři dlouho hledali vysoké zisky na čtyřech velkých rozvíjejících se trzích - v Brazílii, Rusku, Indii a Číně. Jenže země BRIC již dávno nenabízejí takové možnosti jako v minulosti. Investoři je proto opouštějí.

Všechny země BRIC se totiž dostaly do jistých ekonomických potíží. Firmy privátního kapitálu tak hledají výnosy v jiných zemích, především v jihovýchodní Asii a subsaharské Africe.

Prostředky investované na emerging markets mimo země BRIC narostly v roce 2013 o 18 % a vyšplhaly se na pětileté maximum 11 miliard USD. Podle Emerging Markets Private Equity Association je to 44 % všech peněz investovaných na rozvíjejících se trzích privátními fondy. Objem investic v zemích BRIC naopak klesl meziročně o 20 %, od roku 2011 je dokonce o 38 % nižší.

"Investoři se dívají mimo země BRIC. Jsou si vědomi toho, že ekonomický růst v nových zemích je tažen spotřebou a zrychluje," říká Aly Jeddy z firmy privátního kapitálu The Abraaj Group.

Země BRIC stále mají sílu. Čína, Indie a Brazílie dohromady přilákaly více než polovinu všech zdrojů privátního kapitálu investovaných na rozvíjejících se trzích a více než 30 % celkových investovaných prostředků privátních fondů. Přesto jde o pokles ze 45 miliard USD na 36 miliard USD.

Nový hit: Jihovýchodní Asie

Do žádného regionu mimo BRIC nepřiteklo tolik peněz jako do jihovýchodní Asie. V roce 2013 investovali manažeři fondů v této oblasti 2,2 miliardy USD a získali další prostředky pro tento region v hodnotě 2,9 miliardy USD. To je nejvíce za šest let. Celkem loni do regionu přiteklo 23 % všech investic privátních fondů. Ještě v roce 2011 to bylo jen 7 %.

Investice fondů soukromého kapitálu na rozvíjejících se trzích
Investice fondů soukromého kapitálu na rozvíjejících se trzích

Příležitosti v Africe

Dalším rychle rostoucím regionem je subsaharská Afrika. Privátní fondy zde zvýšily loni investice o 43 % na 1,6 miliardy USD, což je pětileté maximum. Výnos privátních fondů při odchodu z oblasti byl v Africe mezi roky 2010 a 2012 o 20 % vyšší než v Severní Americe.

Jeddy je pevně přesvědčen, že na trzích v jihovýchodní Asii a Africe je potenciál vysokých zisků. Podle jeho odhadů je možné zhodnotit investici trojnásobně, než privátní fond provede exit.

Je však potřeba podotknout, že i přes vysoký růst jsou emerging markets mimo BRIC relativně malé a je na nich limitovaný počet kvalitních společností. "Většina privátních investic na trzích, jako je Afrika, je navíc," říká Harry Broadman z PricewaterhouseCoopers s odkazem na to, že jimi mnohé fondy zatím jen doplňují své pozice v zemích BRIC. "Většina peněz v Africe teče přímo do specifických malých projektů, což souvisí i s celkovou velikostí těchto trhů."

Broadman, který se na mladé trhy zaměřuje, říká, že na menších trzích zatím příležitosti jsou, zájem o ně ale prudce roste, takže poptávka brzy převýší nabídku. Podle něj jde zatím stále o investice především do těžby, objevuje se však nový trend, kdy se investice roziřují do oborů, jako jsou finance, telekomunikace, energetika, spotřební zboží a služby.

Zdroj: CNBC

reklama
reklama