Co musíte ráno vědět (17. dubna)

| redakce

Jak si vedou akciové trhy v polovině týdne, co si myslí analytici z Goldman Sachs o zlatu a Joseph Stiglitz o vysokofrekvenčním obchodování a kdo má nejtěžší práci na světě? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu posilovaly díky makrodatům i výsledkům firem

Americké akcie ve středu posilovaly, a S&P 500 si tak připsal nejlepší třídenní rally za více než dva měsíce. Dow ve středu zpevnil o procento, S&P 500 o 1,05 % a Nasdaq o 1,29 %. Nejvíce se v indexu Dow dařilo akciím společností Visa, 3M a United Technologies, ztrácely naopak UnitedHealth, Johnson & Johnson, McDonald's a IBM. Janet Yellenová ve svém projevu v New Yorku opět zdůraznila, že rozhodování o zvyšování úrokových sazeb se bude zakládat nejen na nezaměstnanosti, ale také na inflaci. Béžová kniha Fedu zveřejněná později náladu investorů ještě podpořila. Ve zprávě totiž stojí, že podle Fedu ekonomika nabírá druhý dech společně s tím, jak se zlepšuje počasí.

6 důvodů, proč současný výprodej akcií není stejný jako během internetové bubliny

2. Evropské akcie ve středu posílily díky solidním výsledkům firem

Evropské akcie ve středu zpevňovaly nejvíce za poslední tři týdny v reakci na solidní hospodářské výsledky evropských firem, čínská makrodata i oživující průmyslovou produkci ve Spojených státech. Britský FTSE 100 vzrostl o 0,65 %, francouzský CAC 40 o 1,39 % a německý DAX o 1,57 %. Regionální Stoxx Europe 600 zpevnil o 1,2 % a zvrátil procentní propad z předchozího dne, který způsobilo rostoucí napětí na Ukrajině i klesající důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku. Všechny sektory indexu ve středu zakončily v plusu, nejvíce se dařilo automobilkám a médiím, jen lehce nad nulou pak uzavřel obchodování potravinářský sektor.

Argumenty pro investici do britských akcií

3. Pražská burza ve středu posílila a uzavřela nad hranicí tisíce bodů. Podpořily ji akcie ČEZ a Erste Group Bank

Index PX ve středu zpevnil o 0,58 % na 1 001,78 bodu. Nejvíce se dařilo akciím společnosti ČEZ, které byly současně nejobchodovanějším titulem na burze. Posílily o 2,98 % a samy zaujímaly dvě třetiny všech obchodů. Polepšila si i Erste Group Bank, jejíž cenné papíry podražily o 0,95 %, naproti tomu druhá bankovní emise na burze, Komerční banka, mírně ztratila (-0,13 %). O více než čtyři procenta se propadly ceny akcií mediální CETV a developera Orco. Nejvíce však odepsaly cenné papíry tabákové společnosti Philip Morris ČR, které odevzdaly téměř 8 % poté, co se v úterý obchodovaly naposledy s nárokem na dividendu 880 Kč.

Tibor Bokor (Wood & Company): V Česku se nám líbí CME, v Polsku jsou zajímavé Orange a Netia, výbornou příležitostí je stále i Řecko

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní index aktivity filadelfského Fedu a jako každý čtvrtek i týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 311 tisíc). Německo odhalí index cen výrobců za březen (odhad: -0,7 % meziročně), Evropská unie nově registrovaná vozidla a běžný účet eurozóny. V noci na čtvrtek navíc vydá Japonsko zprávu o spotřebitelské důvěře. Z výsledkové sezóny investory čekají kvartální čísla bank Goldman Sachs a Morgan Stanley, a navíc také BlackRock, UnitedHealth, General Electric a PepsiCo. Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky amerických a evropských firem v týdnu od 14. dubna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Spotřebitelské ceny v eurozóně v březnu vzrostly meziročně jen o 0,5 % v souladu s odhady, jádrová inflace zpomalila více

Podle finálních dat zveřejněných statistickým úřadem Eurostat inflace v březnu zpomalila na 0,5 % meziročně z 0,7 % v únoru. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,9 %, čekal se procentní nárůst. Jádrová inflace zpomalila více, než se čekalo, a to na 0,7 % z únorového procenta, předběžný odhad počítal se zvolněním na 0,8 %.

Evropské kvantitativní uvolňování čekejte nejpozději v červnu

6. Goldman Sachs: Cena zlata spadne na 1 050 USD za unci

Zlato v loňském roce zlevnilo o 30 %. Nový rok sice nastartovalo úspěšně, nicméně analytici z Goldman Sachs zůstávají pesimisty. V poznámce klientům potvrdili svou predikci, že cena zlata klesne v průběhu letošního roku až na 1 050 dolarů za trojskou unci.

Na co se zaměřit při investování do zlata v dalších týdnech?

Co české investory táhne ke zlatu

7. Řecká ekonomika se letos podle ústavu vymaní z šestileté recese

Řecká ekonomika se po šestileté recesi bude letos stabilizovat a možná zažije mírný růst. Předpověděl to ve středu aténský výzkumný institut IOBE. Návrat na trh dluhopisů, který se těžce zadlužené zemi zdařil před týdnem po čtyřleté nucené přestávce, by měl povzbudit k emisím dluhopisů i řecké banky, což by mělo zlepšit toky peněz v ekonomice, uvedl ústav.

Úžasné oživení na evropské periferii: Fakt, nebo zbožné přání?

8. Konec bez přímého zákazu? Stiglitz navrhuje zdanění HFT

Držitel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz navrhuje zdanění vysokofrekvenčního obchodování jako způsob, jak tuto praktiku efektivně ukončit bez nutnosti oficiálního zákazu. Zároveň zavrhl myšlenku, že by HFT obchodování bylo trhu prospěšné, naopak se domnívá, že ničí hodnotu.

Zmanipulovaný akciový trh a jak ho zničit v 8 krocích

9. Spojené království: Tříměsíční míra nezaměstnanosti v únoru klesla pod cíl centrální banky

Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v období od prosince do února klesla na 6,9 % z předchozích 7,2 %. Ocitla se tak pod 7% cílem centrální banky a byla o 0,2 procentního bodu lepší, než čekali analytici. V březnu zažádalo o podporu v nezaměstnanosti o 30 400 lidí méně, čekal se pokles o 30 tisíc. Průměrná týdenní mzda vzrostla v tříměsíčním období meziročně o 1,7 %, čekalo se +1,8 % po předchozích 1,4 %. Libra v reakci na zprávu prudce posílila.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Jaké je nejtěžší zaměstnání na světě?

reklama
reklama