Úžasné oživení na evropské periferii: Fakt, nebo zbožné přání?

| redakce

Výnosy italských a španělských dluhopisů se pohybují poblíž rekordních minim, stejně tak i spready, tedy rizikové přirážky oproti výnosům německých bondů. Řecko se vrátilo na dluhopisový trh, Draghi uklidňuje, že je arzenál ECB plný účinných nekonvenčních zbraní, takže deflace nehrozí. Ekonomiky v Evropě sice pomalu, ale rostou. Všechno se zdá být na dobré cestě, oživení pokračuje. Leda že by všechno tak růžové nebylo.

Připomeňme si některá rizika. Tak například skupování dluhopisů ze strany Fedu, ale i ECB, způsobuje úbytek kvalitního kolaterálu, který by mohly banky používat jako záruku za půjčky. I proto možná ta strhující poptávka po dluhopisech zemí PIIGS, ačkoli například Řecko si může o investičním ratingu zatím nechat jen zdát.

Nezaměstnanost v zemích jako Španělsko nebo Itálie je rekordně vysoká, a pokud se nebudeme hádat o pár desetin procentního bodu, tak lze totéž říci o celé eurozóně, Řecku nebo Francii. Banky jsou i proto velice opatrné, firmy ani spotřebitelé si zatím příliš nepůjčují a ekonomická aktivita roste jen pomalu, pokud vůbec, což ukazují například indexy nákupních manažerů nebo indexy sentimentu, naposledy německý ZEW.

V některých zemí byl jedním ze spouštěčů krize přehřátý realitní trh. Například ve Španělsku. Jak ukazuje graf, propad cen se tam stále nezastavil, stejně jako v Itálii. V posledním čtvrtletí 2013 ceny domů v celé eurozóně meziročně klesly o 1,4 %, když se snížily ve čtyřech největších ekonomikách euroklubu. Nejhorší situace byla v tomto směru na Kypru (-9,4 %) a ve zmíněném Španělsku (-6,3 %).

Vývoj cen nemovitostí v Evropě
Vývoj cen nemovitostí v Evropě

K tomu je potřeba přičíst největší riziko současnosti, tedy Ukrajinu. Geopolitické riziko obecně bylo donedávna vnímáno spíše jako okrajové, v souvislosti s arabským jarem se o něm začalo více mluvit, nyní je ovšem v Evropě přítomno dnes a denně. Sečteno a podtrženo, až před vámi někdo bude vychvalovat příští aukci dluhopisů některé ze zemí PIIGS, dvakrát zvažte, jestli to je důvod k dobré náladě.

Zdroj: Bloomberg, Zero Hedge

reklama
reklama