Akciový kolaps by vás neměl překvapit

| redakce

Americké akcie spadly z rekordů a čeká se, co bude dále. Poklesy, které zažily, nejsou vážné, burzy se zase začaly vzpamatovávat. Jenže existují tři náznaky toho, že by brzy mohl přijít mnohem vážnější propad.

O jaké náznaky jde?

  • Akcie jsou stále velmi drahé.
  • Firemní ziskové marže jsou rekordní.
  • Fed začal utahovat měnovou politiku.

Ocenění

Dokonce i po nedávné mírné korekci jsou akcie stále velmi drahé. Graf od profesora z Yaleovy univerzity Roberta Shillera ukazuje poměr ceny akcií a cyklicky upravených zisků na akcii (P/E) za posledních 130 let. Současný poměr P/E je 25, což je mnohem výše než dlouhodobý průměr 15. Ve skutečnosti je nejvyšší v historii mimo období před krachy v letech 1929 a 2000.

Ukazatel P/E a dlouhodbé úrokové sazby
Ukazatel P/E a dlouhodbé úrokové sazby

Znamená vysoký poměr P/E, že trh čeká krach? Ne. Ale pokud v současnosti není vše jinak než v historii, signalizuje vysoké P/E mizivé výnosy v příštích 10 letech.

Následující graf od Johna Hussmana ukazuje mimo Shillerova P/E ještě další ukazatele, které říkají totéž. Na levé ose je vidět očekávaná roční výkonnost akcií v příštích 10 letech okolo 2 %, což je daleko za dlouhodobým průměrem, který je 10 % ročně.

Výnosnost akcií podle různých ukazatelů
Výnosnost akcií podle různých ukazatelů

Ziskové marže

Jedním z důvodů, proč jsou akcie tak drahé, je to, že investoři srovnávají ceny akcií se současnými zisky a s očekávanými zisky v příštím roce. V době, kdy jsou ziskové marže v normálu, to má své opodstatnění. Jindy - na vrcholu cyklu - je porovnávání cen k ziskům za jeden rok velmi ošemetné.

V současnosti jsou ziskové marže nejvyšší v historii. Vždy, když ziskové marže dosáhly extrémních hodnot, začaly se vracet k průměru. Když začaly klesat marže, zlevnily akcie.

Firemní zisky po zdanění v poměru k HDP
Firemní zisky po zdanění v poměru k HDP

Můžete si samozřejmě vyprávět pohádky o tom, že ziskové marže se dostaly na trvale vyšší úroveň. Ale to, co skutečně říkáte, je, že "tentokrát je to jiné". Tato věta byla označena za nejdražší čtyři slova, která existují.

Měnové utahování

Fed za posledních pět let napumpoval do ekonomiky stovky miliard dolarů, akcie tak mohly posilovat a úrokové sazby se držely nízko. Pak začal podporu omezovat. Na trh stále pumpuje peníze, ale trend se změnil. A vždy, když se trend změnil, přišla i změna trendu ve vývoji cen akcií.

Vývoj sazeb Fedu a indexu S&P 500
Vývoj sazeb Fedu a indexu S&P 500

To vše neznamená, že se trhy zhroutí. Znamená to však, že by investoři měli být na pokles připraveni.

Zdroj: Business Insider

reklama
reklama