Nepřehlížejte problémy: Těchto 5 grafů ukazuje trápení světové ekonomiky

| redakce

I přes pozitivní signály z posledních týdnů, které by mohly ukazovat na zlepšení kondice světové ekonomiky, zůstává stále mnoho nevyjasněných otázek. Před čím by se investoři měli mít na pozoru?

1. Dezinflace v Evropě

Ceny v Evropě rostou nejpomalejším tempem od finanční krize, kdy dokonce klesaly. Deflace je pro ekonomiku nebezpečná, podrývá ekonomický růst. Žádný zázračný lék na deflaci dosud nebyl vynalezen. Ani kvantitativní uvolňování nepomáhá, podívejte se na příklad Japonska.

Index spotřebitelských cen v eurozóně (meziroční změna v %)
Index spotřebitelských cen v eurozóně (meziroční změna v %)

2. Exit Fedu

Úvěrová aktivita je pro rozvinutou ekonomiku životodárnou tekutinou. A oživení poptávky po úvěrech – obzvláště hypotéčních – bylo nezbytnou součástí amerického oživení posledních několika let. Průzkum Fedu mezi manažery poskytujícími úvěry ale poukázal během prvního čtvrtletí na výrazný pokles poptávky po hypotékách.

Manažeři uvádějící silnější poptávku po hypotékách v USA
Manažeři uvádějící silnější poptávku po hypotékách v USA

3. Čínský úvěrový hlavolam

Čína by mohla zažít "Minského moment" (náhlý kolaps) ve stylu Bear Stearns. Investoři by náhle začali vnímat rizika, i když dosud viděli jen zisky. Úvěrový cyklus se obrací a hrozí, že by se čínský finanční systém mohl začít podobat tomu japonskému, s nezdravými bankovními zombie, které brání zdravému ekonomickému růstu. Vláda se krizi snaží bránit podporou finančního systému, nicméně výše uvedený scénář by vedl ekonomické prognostiky k velmi rychlému přehodnocení výhledů světového růstu.

Čínské banky: růst špatných úvěrů
Čínské banky: růst špatných úvěrů
  • 1
  • 2
reklama
reklama