Akcie napravují ztráty. Jaký je dlouhodobější výhled?

| Martin Pavlík

Akciovým trhům se po lednových propadech celkem daří. Hlavní příčinou zisků jsou dobré hospodářské výsledky, především v USA, a volnější monetární politika předních centrálních bank. Vzhledem k přetrvávajícímu mírnému negativnímu sentimentu ohledně mladých trhů dosahují zatím vyšších zisků vyspělé trhy.

Podle zveřejněných hospodářských výsledků za poslední čtvrtletí uplynulého roku dokázaly nejvíce pozitivně překvapit na úrovni čistých zisků sektory telekomunikací a těžařských firem.

Akciové trhy, vzhledem k oživujícím se ekonomikám a ve srovnání s jinými druhy finančních aktiv, disponují velice zajímavým růstovým potenciálem. Z historického hlediska jsou požadované výnosy u většiny státních dluhopisů stále nízké. To činí investice do akcií, které se oceněním nacházejí poblíž svých historických průměrů, atraktivními.

Růst čistých zisků společností v Evropě by měl letos podle odhadů dosáhnout 12 %. Měl by tak být jedním z hlavních pozitivních činitelů pro akciové trhy. Přední centrální banky budou zároveň po nezbytně dlouhou dobu nadále monetárně podporovat zotavující se ekonomiky, čímž nepřímo podpoří i ceny akcií.

Riziko pro akciové trhy představují dluhové problémy periferních států eurozóny včetně Francie, síla zotavování jednotlivých ekonomik, neočekávané kroky centrálních bank nebo geopolitické konflikty, jakých jsme nyní svědky například na Ukrajině. Zároveň po relativně klidných dvou letech pravděpodobně může dojít ke zvýšení volatility.

reklama
reklama