Memento z USA: Schodek rozpočtu si žije vlastním životem

| Tomáš Hart

Už je to téměř tradice. Podle předpovědí ekonomů současného amerického prezidenta Obamy se podaří vybrat více daní, ekonomika poroste rychleji, do infrastruktury se investuje více a vládní deficity budou nižší. Protože ale většina předpovědí nevyjde a hodně věcí se nepodaří politicky prosadit, nakonec z toho není skoro nic. Jako bychom to neznali z domácích luhů a hájů.

Například americký prezident George W. Bush se ve svém rozpočtu na rok 2009, který byl poznamenaný velkým propadem ekonomiky a finanční krizí, zmýlil o celý bilion dolarů. Deficit hospodaření vlády tenkrát přesáhl 10 %, což byla největší "sekyra" od 2. světové války.

Totéž se děje i prezidentu Baracku Obamovi, který za léta ve funkci také nasbíral hezkou řádku nenaplněných prognóz a odhadů. Loni jeho vláda hospodařila se schodkem 680 miliard USD, tedy 4,1 % HDP. Obamovy plány počítají s dalším poklesem zadlužování, do roku 2018 na 1,9 % a k roku 2024 na 1,6 % HDP. Prezidentův odhad je přitom optimističtější než propočty Rozpočtového úřadu Kongresu, která počítá s tím, že po roce 2015 se deficity budou spíše zvyšovat. Hlavním důvodem jsou očekávané vyšší nároky na takzvané nárokové platby z rozpočtu, především Medicare.

Bílý dům svá pozitivní očekávání zakládá hlavně na vyšším růstu, který by se měl nyní dostat na nejvyšší hodnoty od začátku krize v roce 2007. "Ekonomický růst byl silnější bez ohledu na nepříznivé následky krize v eurozóně, domácího sebepoškozování (loňské škrty), zastavení financování vlády a nejistotu ohledně vládního dluhu," napsal ve zprávě Bílý dům.

Ekonomové sice věří v pokračování růstu, raději ale chtějí ještě vyčkat, než potvrdí silnější růst než průměrná 2 %, o která americká ekonomika rostla v pokrizových letech. A 2 % jsou na Spojené státy málo.

USA - mezičtvrtletní růst HDP (v %)
USA - mezičtvrtletní růst HDP (v %)
reklama
reklama