Burzovní kalendář 21. 4. - 25. 4. 2014

| redakce

Nový týden se kromě dění na Ukrajině ponese především ve znamení výsledkové sezóny v USA. Čísla o hospodaření zveřejní takové firmy jako Apple, Microsoft, McDonald's nebo Facebook. V USA, Evropě i Číně budou zveřejněny předběžné indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. V ČR začíná Unipetrolem výsledková sezóna za 1Q2014.

USA

21/4 až 25/4 Výsledková sezóna (Boeing, Ford, Amazon.com, Apple, McDonald's, Facebook, Microsoft)

21/4 Index aktivity Fedu v Chicagu (odhad březen: 0,2 bodu, únor: 0,14 bodu)

22/4 Prodeje existujících domů (odhad březen: 4,56 milionu, únor: 4,6 milionu)

23/4 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH, odhad duben: 56,3 bodu, březen: 55,5 bodu)

23/4 Prodeje nových domů (odhad březen: 455 tisíc, únor: 440 tisíc)

24/4 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (odhad březen: +2 % meziměsíčně, únor: +2,2 % meziměsíčně)

24/4 Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 313 tisíc, předchozí: 304 tisíc)

25/4 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad duben: 82,5 bodu, březen: 82,6 bodu)

Americkým akciím se ve zkráceném týdnu i přes nervozitu kolem vývoje na Ukrajině a nepřesvědčivé výsledky některých firem dařilo. Za celý týden index Dow přidal 2,38 %, širší S&P 500 posílil o 2,71 %, což znamená nejlepší výsledek od července minulého roku, a technologický Nasdaq vzrostl o 2,39 %.

I další týden by měla ovládnout výsledková sezóna. "Letošní scénář střídání růstů a poklesů se opět potvrdil. Index S&P 500 se vrátil do poloviny dlouhodobějšího rozpětí. V novém týdnu bude pravděpodobně atakovat rezistenci okolo 1 880, případně historická maxima. Investoři vyhlížejí údaje například od Applu nebo McDonald's. Dobré výsledky by mohly pomoci k dalšímu růstu a k překonání rezistence 1 880. Býci mají mírně navrch," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Výsledková sezóna nabírá na obrátkách. Údaje o hospodaření za 1Q2014 zveřejní téměř třetina firem z indexu S&P 500. Na řadu přijdou zvučná jména, jako jsou Apple, Microsoft, McDonald's, Boeing, ale i dravé firmy jako Facebook nebo Netflix. Investoři doufají, že zveřejněné výsledky poskytnou trhu nový impulz k růstu.

Zveřejněná čísla by měla ukázat stav amerického firemního sektoru poprvé od konce tuhé zimy, zároveň se čeká, co předvedou rychle rostoucí firmy jako Netflix, jejichž akcie si na začátku dubna prošly výraznou korekcí. Dobré výsledky by měly snížit volatilitu těchto akcií.

Náladu investorů před prodlouženým víkendem podpořila americká makrodata, podle kterých počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 12. dubna vzrostl pouze o 2 tisíce na 304 tisíc, ačkoli se čekal výraznější růst na 315 tisíc.

"Výsledky příštího týdne budou důležité. Jsme stále blízko maxim a v rostoucím trendu. Úplně by mě ale nepřekvapilo, kdyby šel trh příští týden do strany. Pokud budou zveřejněné firemní výsledky na dolní hranici odhadů, budou investoři váhat, co dál," říká Andre Bakhos z investiční společnosti Janlyn Capital.

Jak vidí další týden na trzích makléř Martin Loos z brokerjetu ČS?

Očekává se, že zisky firem z S&P 500 se v prvním kvartálu letošního roku zvýšily meziročně o 1,7 %. Tato předpověď je mnohem horší, než co se čekalo na začátku roku. Tehdy byl předpoklad 6,5% růstu.

Investoři také budou pozorně sledovat firmy, které mají významnou část svého byznysu v Číně. Půjde třeba o Apple, Qualcomm nebo Yum! Brands. Minulý týden se totiž objevily první varovné signály, že se zpomalení čínského růstu začíná promítat do firemních čísel. Neuspokojivé výsledky zveřejnila minulý týden IBM, která zaostala s tržbami za odhady právě kvůli zhoršujícím se tržbám z Číny.

Největší světová firma podle tržní kapitalizace - Apple - přitom v Číně generuje 13 % tržeb. U společnosti Qualcomm je to skoro 50 % tržeb.

Týden není příliš bohatý na makrodata, přesto budou zveřejněny některé důležité údaje. Především to jsou předběžný údaj o aktivitě ve zpracovatelském sektoru a údaje z nemovitostního trhu. V úterý budou zveřejněny prodeje existujících domů, ve středu prodeje nových domů.

Současně se bude podrobně sledovat dění na Ukrajině, kde vedle nepokojů na východě země probíhají diplomatická jednání mezi EU, USA, Ruskem a Ukrajinou. Do Velikonoc by měli podle ve čtvrtek uzavřené dohody složit ruští separatisté na východě země zbraně. Zatím se k tomu však příliš nemají.

Jestli prozíraví investoři (smart money) prodávají akcie, kdo nakupuje? Jestli prozíraví investoři (smart money) prodávají akcie, kdo nakupuje? Pohyb peněz alokovaných do akcií ukazuje, že argument o houfech drobných investorů, kteří stále vyčkávají ... Akciový kolaps by vás neměl překvapit Akciový kolaps by vás neměl překvapit Americké akcie spadly z rekordů a čeká se, co bude dále. Poklesy, které zažily, nejsou ... 6 důvodů, proč současný výprodej akcií není stejný jako během internetové bubliny 6 důvodů, proč současný výprodej akcií není stejný jako během internetové bubliny David Kostin, hlavní akciový stratég Goldman Sachs, ve své aktuální poznámce naráží na to, že ...

Na co se zaměřit při investování do zlata v dalších týdnech?

Na co se zaměřit při investování do zlata v dalších týdnech? Cena zlata od začátku roku převážně stoupala až na současných více než 1 320 USD ...
Pro a proti současného světa očima hlavního ekonoma ČS Davida Navrátila Pro a proti současného světa očima hlavního ekonoma ČS Davida Navrátila Navzdory oživení existuje ve světové ekonomice řada rizik - hrozba deflace, příjmová nerovnost, nízký růst ...
reklama
reklama