Češi se při investování drží při zdi. Bojí se ztráty

| redakce

Co je doma, to se počítá. To si zřejmě říká více než 60 % Čechů, kteří by upřednostnili nižší zisk a větší jistotu před rizikovou investicí s příslibem vyššího výnosu. Rizikové investice s vyšším výnosem pak podle průzkumu Pioneer Investments v současnosti využívá jen jeden ze sta Čechů.

Peníze do takzvaně riskantního obchodu nikdy nevložily čtyři pětiny Čechů (78 %). Ze zbývajících dotazovaných, kteří někdy do "riskantního obchodu" šli, se to vyplatilo 2,6 %, 11,2 % na tomto podniku prodělalo. Mezi riskantní investice, které se lidem vyplatily, patřily akcie a dluhopisy, investice do nemovitostí a zlata.

"Lepší vrabec v hrsti než holub na střeše. Zdá se, že v Česku toto pořekadlo v oblasti investování platí dvojnásob," říká Petr Šimčák, ředitel obchodu Pioneer Investments ČR. "Naši sousedé na Slovensku jsou o poznání odvážnější. Rizikovou investici s příslibem vyššího výnosu by využila nebo už využívá více než polovina z nich. Do riskantních obchodů jich vložilo peníze přes 40 %, tedy dvakrát více než u nás. I konzervativní čeští investoři si však stále více začínají uvědomovat, že chtějí-li dosáhnout atraktivnějších výnosů, musejí být ochotni akceptovat určité riziko."

Češi se svými penězi nakládají opatrně

Šest z deseti Čechů by nikdy nevložilo peníze do rizikové investice a před příslibem vyššího výnosu upřednostňujeme jistotu. Dalších téměř 38 % dotazovaných by takovou investici využilo rádo, ale byli by obezřetní a velmi by záleželo na podmínkách daného rizikového obchodu. Jen 1,4 % Čechů uvedly, že rizikových investic s vyšším výnosem již využívá. Nejčastěji jde o podílové fondy, obchodování na burze nebo forexu či o investice do zlata.

"Češi jsou při zacházení s penězi obezřetní. Určitá opatrnost je při investování, zvláště bez předchozích zkušeností, namístě. Aktuální rozložení majetku českých domácností, kde i přes nejnižší úroky v historii stále dominují bankovní účty, nasvědčuje tomu, že investoři u nás zatím stále zůstávají spíše konzervativní," říká Roman Dvořák, analytik trhu a produktů v Pioneer Investments. "I nezkušený investor má v současnosti k dispozici alternativy, jak dosáhnout zhodnocení svých peněz. Řešením pro efektivní boj s inflací mohou být například podílové fondy nebo produkty životního cyklu, které je obvykle možné flexibilně přizpůsobit individuálním potřebám a možnostem investora."

Využíváte nebo byste využili rizikových investic s příslibem vyššího výnosu?
Využíváte nebo byste využili rizikových investic s příslibem vyššího výnosu?Zdroj: Pioneer Investments

Průzkum o investování české a slovenské populace realizovala investiční skupina Pioneer Investments ve spolupráci s agenturou Sofres Factum v březnu 2014 na vzorku 500 mužů a žen ve věku 15 až 60 let.

Zdroj: Pioneer Investments

reklama
reklama