Co musíte ráno vědět (22. dubna)

Co musíte ráno vědět (22. dubna)

| redakce

Jak se v pondělí obchodovalo v USA, co chystají Číňané a jak to vypadá, když se bankéři ze City roztančí? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zahájily výsledky nabitý týden růstem

Americké akciové indexy se vydaly po otevření trhů vzhůru. Vzápětí klesly, ale pak se sentiment opět otočil a akcie zakončily v plusu. Index Dow posílil o 0,25 % na 16 449,25 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,38 % na 1 871,89 bodu a technologický Nasdaq získal 0,64 % na 4 121,55 bodu. Trh vyhlíží výsledky firem, na které je týden zvlášť bohatý. V pondělí investory potěšily Halliburton a Hasbro, radost jim naopak neudělala společnost Kimberly-Clark. Po zavření trhů zveřejnila výsledky za 1Q2014 společnost Netflix, která trhy mile překvapila. Poskytovatel streamovaného videa vykázala zisk 86 centů na akcii, čekal se zisk jen 83 centů. Trhy však dále znepokojuje dění na Ukrajině, kde se rozpadá mírová dohoda ze čtvrtka.

2. Očekávané události

Úterý bude nabité výsledky amerických firem. Čísla o hospodaření za 1Q2014 zveřejní třeba Lockheed Martin, AT&T, McDonald's nebo Yum! Brands. Odhady výsledků nejdete ZDE. V USA budou zveřejněny prodeje existujících domů (odhad březen: 4,56 milionu, únor: 4,6 milionu). Na další význačná makrodata si budeme muset počkat do středy. Vše podstatné, co se bude v týdnu dít, se dočtete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

3. Čína podle premiéra chystá řadu velkých energetických projektů

Čína v brzké době zahájí výstavbu řady velkých energetických projektů, včetně jaderných a vodních elektráren. Uvedl to předseda čínské vlády Li Kche-čchiang. Tyto investice by podle agentury Reuters mohly podpořit čínskou ekonomiku, která se potýká se zpomalováním růstu. Premiér již dříve upozornil, že Peking nemá v plánu silná krátkodobá opatření na podporu ekonomiky. Chce se zaměřit spíše na způsoby, jak zajistit zdravý hospodářský růst ve středně dlouhém a dlouhém období.

4. Obchodní schodek Japonska vystoupil na nový rekord

Obchodní deficit Japonska v uplynulém fiskálním roce stoupl téměř o 70 % na rekordních 13,75 bilionu jenů, protože růst exportu nedokázal udržet tempo se stoupajícími náklady na dovoz ropy a zemního plynu. Vyplývá to z údajů japonského ministerstva financí.

5. Situace na Ukrajině dále eskaluje, mírová dohoda je v ohrožení

Při ozbrojeném střetu mezi dvěma skupinami u východoukrajinského města Slavjansk zemřeli v noci na neděli tři lidé a další tři utrpěli zranění. Šéf ruských separatistů žádá Rusko o pomoc. Ukrajinci incident označují za provokaci, ruský ministr zahraničí Lavrov naopak mluví o hrubém porušení mírové dohody.

6. Letos zatím vydělávají dluhopisové fondy, akciové fondy ztrácejí

Mezi podílovými fondy letos vydělávají hlavně ty dluhopisové, které si v průměru připsaly výnos přes dvě procenta. Smíšené fondy jsou v plusu necelé procento, fondy peněžního trhu okolo nuly. Ve ztrátě jsou zejména akciové fondy, které v průměru ztrácejí jedno procento.

Podílové fondy v březnu: Minulí poražení mezi vítězi, ruce pryč od Ruska

7. Turecko a Rusko se dohodly zvýšit kapacitu plynovodu Blue Stream

Turecko a Rusko se dohodly na zvýšení kapacity plynovodu Blue Stream, který přivádí ruský plyn přes Černé moře do Turecka, ze současných 16 na 19 miliard metrů krychlových ročně. Oznámil to turecký ministr energetiky Tanez Yildiz. Turecko, které je závislé na ruském plynu, by zároveň mělo zahájit jednání s ruským monopolním vývozcem plynu Gazprom o možné změně ceny plynu či jeho dodávkách, napsala agentura Reuters.

Bonus

Bankéři ze City zpívají a svlékají se pro divadlo

S odhalenou hrudí a písní na rtech se objevili někteří z vrcholových bankéřů z londýnské City ve videu divadelní skupiny Young Vic. V krátkém spotu Derek Bandeen z Citigroup, šéf ICAP Michael Spencer a bývalý manažer JPMorgan Bill Winters představují svůj nápad na muzikál. Sekvence s bankéři začíná v čase 3:17.

reklama
reklama