Centrální banky porážejí hrozbu války aneb Číhající černá labuť (nejen) na trhu s ropou

| redakce

Pokračující a zatím celkem úspěšné snahy centrálních bank omezit krátkodobou volatilitu a nahnat investory na akciový trh mají řadu vedlejších účinků. Rostou nerovnováhy mezi chudými a bohatými, mezi výnosy z dluhopisů a ekonomickými výhledy nebo třeba firemními zisky a investicemi firem a najímáním nových pracovníků. Vzhledem k současným geopolitickým rizikům se jako mimořádná jeví stabilita cen ropy.

Nerovnováha mezi aktuálním děním na trhu a selským rozumem, který by v období růstu napětí na Ukrajině radil sázet na velké výkyvy cen ropy, je evidentní. Volatilita ceny ropy je nejnižší za 21 let.

Volatilita ceny ropy (směrodatná odchylka denních změn ceny ropy)
Volatilita ceny ropy (směrodatná odchylka denních změn ceny ropy)

Nassim Nicholas Taleb, který do světového ekonomického a politologického slovníku vepsal pojem "černá labuť", kdysi poznamenal, že "neexistuje svoboda bez neklidu a stabilita bez volatility".

V létě 2011, kdy si svět teprve zvykal na první dopady arabského jara (které de facto pokračuje dodnes), Taleb popsal důvody a dopady zdánlivého klidu na trzích:

Velké systémy, ve kterých byla uměle snížena volatilita, se stávají extrémně křehkými, ačkoli navenek nevykazují známky rizik. Ta se ale hromadí pod povrchem. Systém pak snáze podlehne dopadům černé labutě (neočekávané události s velkým dopadem - pozn. red.). Takové prostředí je náchylné k velkým turbulencím, které většinu populace zastihnou nepřipravenou.

Snaha omezit jinakost a nesoulad, které vyvolávají volatilitu, se zdá jako dobrá politika. Politici jsou tedy nezřídka vedeni dobrým úmyslem, když bojují s kolísavostí, i tak ale vytvářejí podmínky pro velké problémy v budoucnu.

V podstatě minimální změny ceny ropy a dalších aktiv včetně akcií navzdory ukrajinské krizi je proto potřeba chápat v souvislostech a vnímat velice opatrně. Existuje navíc řada dalších rizik (zpomalení Číny, Sýrie, vztahy Japonska a Číny, problémy mladých ekonomik, zadlužení Evropy a USA a další). Pod pro někoho líbivou nálepkou uvolněné měnové politiky důležitých centrálních bank se na trhu skryje mnohé, dokonce i riziko válečného konfliktu. Ale na jak dlouho?

Zdroj: Foreign Affairs, Zero Hedge

reklama
reklama