Jan Bureš (Era): Až Fed utáhne kohoutky, pocítí to i Brazílie a Čína. Na rozvíjející se trhy sázejte s rozvahou

| Roman Chlupatý

Investoři nasypali do podílových a veřejně obchodovaných fondů zaměřených na rozvíjející se trhy v prvním čtvrtletí 2,5 miliardy dolarů. Šlo o první nárůst zájmu o tento region od loňského října. Nízké valuace zvítězily nad obavami z dopadů ukrajinské krize a tvrdého přistání Číny. Finální odraz od krizového dna nicméně tento příliv investic neznamená, říká hlavní ekonom Ery Jan Bureš s tím, že mají jak BRIC, tak takzvaná křehká pětka své kostlivce ve skříni.

Dočkali jsme se podle vás obratu, nebo to, že investoři na mladé trhy začali sázet v prvním čtvrtletí ve výrazně větší míře než v poslední době, zase tak moc neznamená?

Jan Bureš
Jan Bureš

Myslím si, že se o zásadní obrat nejedná. Řada těchto ekonomik nyní nemá natolik silné fundamenty, aby mohly zopakovat tempa růstu z let 2010 až 2012. Navíc mnohé z nich trpí poměrně výraznými vnějšími nerovnováhami. Jsou tam také stále patrné určité symptomy přehřátí některých rozvíjejících se trhů, "přeinvestovanosti" na řadě míst. A i když určitě není možné emerging markets považovat za jednolitý celek, myslím si, že nejde o oblast, na kterou by svět mohl v následujících kvartálech a letech vsadit.

Mnozí experti naopak varují před tím, že by rozvíjející se trhy mohly svět brzdit, zejména kvůli problémům, kterým budou čelit, až Fed začne utahovat měnovou politiku.

Aktuálně nějaká opravdu velká krize rozvíjejících se trhů nehrozí. Proto si, co se následujících několika čtvrtletí týče, nemyslím, že bychom se měli dočkat nějakých panických výprodejů. V letech 2015 a 2016 může být situace o něco komplikovanější, protože zřejmě dojde k prvnímu zvýšení úrokových sazeb v Americe. Často diskutovaná malá odolnost rozvíjejících se trhů vůči tomuto kroku může začít hrát svou roli. Současně s tím – pokud k tomu nedojde už dříve – se v některých velkých rozvíjejících se ekonomikách, kde v minulosti hodně rychle rostly úvěry, tedy například v Číně, Brazílii nebo Rusku, mohou objevit slabší čísla, možná i starosti ve finančním sektoru.

Kde čekáte největší problémy? Jde o často zmiňované země jako Turecko, Jihoafrickou republiku a další členy takzvané křehké pětky nebo osmičky, nebo je tu ještě někdo křehčí?

Turecko a JAR určitě patří k nejproblematičtějším oblastem. Turecko proto, že má vysoký deficit na běžném účtu, který se sice snižuje, ale zůstává hodně výrazný. K tomu je potřeba přičíst vysoký krátkodobý dluh a relativně nízké devizové rezervy. V případě Jihoafrické republiky je deficit na běžném účtu o něco nižší, ale výraznou roli hraje komoditní problém. V případě této země je nutné počítat s určitou stagnací komoditních trhů a ztrátou "drajvu", který si země užívala v letech růstu cen komodit.

Něco podobného se dá říci o Rusku, které je navíc kvůli Ukrajině pod tlakem.

Ano, i v jeho případě platí úvaha o komoditním cyklu. V případě Ruska se proto ztenčují přebytky na běžném účtu, v JAR je tendence k narůstání deficitu. Pokud navíc jako v Rusku ekonomika není diverzifikovaná a komodity jsou v zásadě tím jediným, co táhne hospodářský růst, vede to k odlivu investic. To se negativně podepisuje na platební bilanci. Když klesají přebytky či narůstají deficity souběžně s odlivem kapitálu, je to z pohledu vnější rovnováhy nepříjemné a negativně to ovlivňuje i hospodářský růst.

To jsou tedy "problémové děti". Které rozvíjející se země by naopak ani v dalším roce neměly mít problémy, nebo u kterých je to méně pravděpodobné?

Jde o země, které nemají až tak výrazné vnější nerovnováhy. Myslím si, že mezi ně patří většina velkých, rozvíjejících se ekonomik. Země BRIC na tom podle mě nejsou tak špatně, jak se na první pohled může zdát. Na druhou stranu, i když většina z nich možná nemá výrazné vnější nerovnováhy, nebo jako Čína například i generují nové a nové úspory a vykazují vůči zbytku světa přebytky, jsou v jejich případě patrné určité symptomy přehřátí.

Vidíte nějaký společný jmenovatel? Kostlivce, který nyní země BRIC bez výjimky straší?

Do určité míry jsou to individuální příběhy. Nedá se obecně říci, že všude mají problém na trhu s bydlením a podobně. Ale například jak v Číně, tak Rusku a Brazílii bylo možné v poslední letech sledovat rychlý růst úvěrů. A i když třeba Čína nemá velké vnější nerovnováhy, tento rychlý růst úvěrů, vysoká úroková exponovanost domácností a podniků, může vést k problémům ve chvíli, kdy se peníze začnou zdražovat.


O dvou největších mladých ekonomikách, Číně a Indii, bude i úterní Investiční večer.

Čína a Indie: Probouzející se giganti očima ekonomů Čína a Indie: Probouzející se giganti očima ekonomů Jaké jsou silné stránky i slabiny Číny a Indie? Jaká je jejich současná a očekávaná ...
reklama
reklama