Láska a byznys mají stejná pravidla, pokud jde o emoce

| redakce

Lidské emoce jsou silnou zbraní, se kterou ale ne všichni umějí zacházet. To platí pro osobní i profesní život. Podle amerického psychologa Daniela Golemana se obecná inteligence na výsledcích našeho jednání podílí pouze z dvaceti procent, zatímco takzvaná emoční inteligence dokáže se zbylými osmdesáti procenty zvrátit i to, na co již naše vědomosti a dovednosti nestačí.

Pojem emoční inteligence se v oblasti psychologie poprvé objevil až v 90. letech minulého století a podle jeho autorů Petera Saloveye a Johna D. Mayera zastupuje schopnost emočního porozumění jedince sobě samotnému i ostatním lidem. Stejně jako obecná inteligence je i emoční inteligence z velké míry vrozená, a je tedy poměrně složité pracovat na jejím zlepšení. Přesto existuje spousta způsobů, jak s emocemi pracovat a využít je ve svůj prospěch. Následujících pět doporučení z oblasti emoční inteligence vám pomůže v partnerském vztahu i byznysu.

1. Nebuďte příliš důvěřiví

Lidé mohou z úst vypustit prakticky cokoli. Otázkou však je, zda svá slova myslí vždy upřímně a zda v každé situaci říkají jenom pravdu. V osobním i pracovním životě berte sliby s velkou rezervou a vždy si nechejte dostatek času na to, abyste si prověřili, zda s vámi lidé jednají na rovinu.

Jste-li například v zaměstnání zodpovědní za své podřízené, nikdy slepě nevěřte tomu, co vám o sobě při nástupu do práce napovídají. Sledujte, jak se chovají ke svým kolegům, zda včas plní zadané úkoly a jak kvalitní jsou výsledky jejich práce.

To stejné platí i o partnerském životě. Než si se svým protějškem rozhodnete pořídit bydlení nebo založit rodinu, věnujte dostatek času vzájemnému poznávání. Jedině čas totiž ukáže, kým váš partner nebo partnerka ve skutečnosti je a zda jeho či její slova nejsou pouze umnou sebestylizací.

2. Naučte se toleranci a soucitu

Stejně jako platí, že na světě neexistují dva jedinci s totožnými otisky prstů, platí, že neexistují ani dva lidé se stejnými pocity a emocemi. Každý z nás je zcela jedinečný a podle toho bychom se k sobě měli chovat.

Nalézt ve svém okolí člověka, který by vaše představy o dokonalém partnerovi splňoval ve všech detailech, je prakticky nemožné. Stejné je to i v zaměstnání nebo podnikání. Lidský život je ale o kompromisech, a tak byste se neměli nechat rozdílným pohledem na některé věci každodenního života či dílčí otázky v podnikání vykolejit. Buďte trpěliví a snažte se postoj svého životního či pracovního partnera pochopit. Jedině tak na své společné cestě překonáte všechny nástrahy.

  • 1
  • 2
reklama
reklama