Co musíte ráno vědět (25. dubna)

| redakce

Jak dopadlo čtvrteční obchodování na světových burzách, co si myslí manažeři o německé ekonomice a proč Česko nemá vlastní moře? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek po sérii firemních výsledků a smíšených makrodatech zdražily

Americké akcie v úvodu čtvrtečního obchodování zdražovaly a index Nasdaq Composite díky velmi dobrým čtvrtletním finančním výsledkům technologické společnosti Apple, které firma zveřejnila již ve středu po závěru obchodování, rostl dokonce o více než procento. Krátce poté sice všechny tři hlavní akciové indexy zisky odevzdaly a na chvíli spadly pod nulu, nakonec se ale vrátily k růstu. Nepřesvědčivé údaje dorazily z amerického trhu práce, pozitivním překvapením byl naopak vývoj objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, jejichž růst překonal tržní konsenzus. Po závěru obchodování reportovaly čtvrtletní finanční výsledky například společnosti Microsoft, Amazon a Starbucks. Dow zůstal beze změny na 16 501,65 bodu, širší S&P 500 přidal 0,17 % na 1 878,61 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 0,52 % na 4 148,34 bodu. Nejvíce se dařilo technologickým titulům, sektoru služeb a odvětví cyklického spotřebního zboží. Oslabily naopak tituly ze sektoru průmyslu, zdravotnické odvětví a telekomunikační sektor.

Trh je ve stavu, který zatím nastal jen v letech 1987 a 2000

10 znamení blížícího se propadu na burze

2. Evropské akcie ve čtvrtek navzdory opětovnému růstu napětí na Ukrajině zdražily

Evropské akciové trhy ve čtvrtek navzdory nové vlně nejistoty ohledně vývoje situace na východě Ukrajiny vzrostly. Investory v úvodu obchodování podpořily čtvrtletní finanční výsledky americké technologické společnosti Apple, které na zaoceánský trh dorazily již ve středu večer. Britský FTSE 100 posílil o 0,42 %, německý DAX přidal 0,05 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,64 %. Nejvíce se dařilo sektoru ropy a zemního plynu, finančním titulům a sektoru telekomunikací. V červených číslech naopak skončily sektor služeb, potravinářské odvětví a automobilky. Ruské akcie po zprávě o novém cvičení ruské armády blízko hranic s Ukrajinou prudce oslabily. Akciový index moskevské burzy MICEX klesl o 2,15 % na 1 300,54 bodu a index burzy RTS, kde se ceny akcií stanovují v dolarech, se propadl o 2,25 % na 1 145,66 bodu. "Hlavním faktorem, který vytváří tlak na ruský trh, zůstávají geopolitická rizika," uvedl analytik Alexej Bystrov z investiční společnosti Olma. Rusko ve čtvrtek oznámilo, že v reakci na operace ukrajinských sil namířené proti proruským separatistům zahájilo blízko hranice s Ukrajinou vojenské cvičení. Přestřelky mezi ukrajinskými vojáky a proruskými rebely u města Slavjansk na východě Ukrajiny si vyžádaly dva a až pět mrtvých z řad separatistů.

Evropské akcie, které by neměly uniknout vaší pozornosti

3. Pražská burza ve čtvrtek ztratila půl procenta, dolů ji stáhly bankovní tituly

Pražské burze se ve čtvrtek dlouho dařilo, v posledních dvou hodinách obchodní seance ale otočila a stejně jako ostatní evropské trhy se propadla. Index PX odepsal 0,57 % na 1 002,04 bodu. Objem obchodování byl relativně malý, více než polovinu obchodů zastupovaly akcie společnosti ČEZ, které posílily o 0,88 % na 586,10 Kč. Většina zbývajících emisí se však pohybovala pod nulou, což burzu stáhlo do červených čísel. Cenné papíry Erste Group Bank odepsaly 1,40 % a Komerční banka odevzdala 1,71 %. Nedařilo se ani developerské společnosti Orco (-3,06 %), Fortuně (-1,69 %) a těžařské NWR (-1,54 %), která ve čtvrtek oznámila dohodu o cenách koksovatelného uhlí pro druhé čtvrtletí letošního roku. Cenné papíry společnosti Unipetrol po čtvrtečním zveřejnění hospodářských výsledků za minulé čtvrtletí posílily o 1,83 %.

Vyšší dividenda ČEZ, nové IPO v Praze, aktuálně atraktivní tituly (Investiční fórum o českých akciích)

Tajemství vítězné strategie jednoho z nejúspěšnějších portfoliomanažerů v Česku

4. Očekávané události

V noci na pátek se dozvíme, jaká byla inflace v Japonsku (odhad březen: +1,4 % meziročně, únor: +1,3 % meziročně). Spojené království dopoledne odhalí maloobchodní tržby (odhad březen: +3,8 % meziročně a -0,4 % meziměsíčně, únor: +3,6 % meziročně a +1,7 % meziměsíčně) a Michiganská univerzita odpoledne zveřejní finální data o spotřebitelské důvěře za duben (flash: 82,5 bodu, odhad: 83 bodů). Pražská burza bude mimo jiné sledovat řádnou valnou hromadu společnosti Philip Morris ČR. Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Pokračuje také výsledková sezóna. V USA odhalí výsledky například Colgate-Palmolive, Whirpool, Moody's nebo Ford. Odhady firemních výsledků najdete ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v březnu vzrostly o 2,6 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v březnu meziměsíčně vzrostly o 2,6 %, tedy o 0,6 procentního bodu více, než se očekávalo. Únorový růst byl revidován na 2,1 % z 2,2 %. Po očištění o dopravní techniku vyskočily zakázky dokonce o 2 %, přestože se očekávalo jen +0,9 % po únorových 0,1 % (revidováno níže z 0,2 %). Objednávky kapitálového zboží očištěné o dopravní a vojenskou techniku, tedy proxy pro investice, vzrostly o 2,2 %.

6. ECB by v případě slabší inflace mohla začít nakupovat aktiva

Evropská centrální banka by mohla spustit širší program nákupu aktiv v případě zhoršení výhledu vývoje inflace v eurozóně. Prohlásil to ve čtvrtek prezident ECB Mario Draghi. Upozornil, že ECB nyní očekává, že inflace zůstane delší dobu na nízké úrovni, ale oak opět začne růst, a zdůraznil, že důležitým faktorem při hodnocení výhledu cenové stability je vývoj směnného kurzu.

Citi: Pravděpodobnost kvantitativního uvolňování v Evropě do konce roku je minimálně 50 %

7. Tokijský soud nařídil likvidaci bitcoinové burzy MtGox

Tokijský soud ve čtvrtek nařídil zahájit likvidační prodej majetku zkrachovalé bitcoinové burzy MtGox. Burza v únoru vyhlásila bankrot kvůli odcizení statisíců jednotek elektronické měny a před týdnem soud odmítl její návrh na obnovení aktivit, uvedla agentura Reuters.

8. NWR se dohodla se svými zákazníky na cenách koksovatelného uhlí na druhé čtvrtletí 2014

Uhelná společnost NWR v roce 2014 očekává produkci a prodej uhlí v rozmezí 9 až 9,5 milionu tun, přičemž podíl koksovatelného uhlí v prodejním mixu by měl činit 55 až 60 %. Průměrná nasmlouvaná cena koksovatelného uhlí pro dodávky ve druhém čtvrtletí roku 2014 je 85 EUR za tunu, což znamená 6% pokles oproti ceně realizované v prvním čtvrtletí 2014.

9. Index podnikatelského klimatu Ifo v Německu v dubnu vzrostl na 111,2 bodu z březnových 110,7 bodu

Index podnikatelského klimatu v Německu v dubnu nečekaně vzrostl na 111,2 bodu z březnových 110,7 bodu, očekával se pokles na 110,5 bodu. Hodnocení současné situace se zlepšilo na 115,3 bodu z březnových 115,2 bodu, a zaostalo tak za očekáváním o 0,4 bodu. Očekávání předčil indikátor sledující budoucí očekávání, který vzrostl na 107,3 bodu ze 106,4 bodu, ačkoli se odhadoval mírnější pokles na 105,8 bodu.

10. Mexický magnát Slim ovládl rakouský Telekom Austria

Mexický magnát Carlos Slim se svou telekomunikační společností América Móvil získá většinu v rakouském operátorovi Telekom Austria a kontrolu nad jeho provozním řízením. Vyplývá to z dohody, kterou América Móvil ve středu večer uzavřela s rakouskou vládou. Slim, který se v žebříčku časopisu Forbes umisťuje v posledních letech na první příčce mezi nejbohatšími lidmi světa, si dohodou s Rakouskem upevňuje předmostí v Evropě.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Česko mohlo mít moře. Alespoň podle kampaně za vyšší účast v eurovolbách.

reklama
reklama