9 finančních předsevzetí pro všechny třicátníky

9 finančních předsevzetí pro všechny třicátníky

| redakce

Po dvacítce jste se ve své kariéře teprve rozkoukávali a stavěli základní kameny svých finančních plánů, proto dalších deset let života pracujte na jejich rozvoji.

1. Rozjeďte kariéru

Po dvacítce si teprve osvojujete dovednosti potřebné na pracovním trhu. Jakmile je vám ale třicet a více, začněte je využívat naplno, ať se vaše dosavadní snahy pořádně zhodnotí. Prozkoumejte příležitosti pro uchazeče o práci s vašimi schopnostmi a najděte firmu a pracovní pozici, která by vám mohla nejlépe sedět. Zvažte, zda byste se neměli dále vzdělávat v oboru, nebo (pokud se tak již nestalo) zkusit život ve velkoměstě, kde je větší výběr pracovních příležitostí. Pokud chystáte prudký obrat v kariéře, může se to vyplatit, ale nezapomínejte na to, že je to také hodně riskantní krok. Během této "změny kurzu" mějte finanční plán, který zajistí na přechodné období stabilní rozpočet.

2. Přehodnoťte rozpočet

Možná už nějaké úspory z předchozích let máte, nicméně vaše příjmy a výdaje se stejně jako potřeby, přání a sny pravděpodobně s překročením třicítky zásadně změní (narostou). Rozpočet budete muset přizpůsobit změnám po velkých životních událostech, jako jsou například svatba, narození dětí nebo založení vlastní firmy. S rostoucím počtem cílů bude potřeba v některých oblastech omezit výdaje a realokovat je jinam.

3. Úprava pojistek

Váš majetek i zodpovědnost narůstají, takže je potřeba se více pojistit. Větší dům, auto, noví členové rodiny, kteří jsou na vás finančně závislí – pro všechny je nutné zajistit adekvátní pojištění. I kdyby se vaše situace oproti dvacítce příliš nezměnila, je dobré čas od času pojistky prověřovat, abyste se ujistili, že využíváte té nejvýhodnější nabídky. Pokud změníte práci, zjistěte si nové možnosti (zda například nemáte nárok na příspěvky na pojištění od zaměstnavatele).

4. Splaťte všechny dluhy kromě hypotéky

Po dvacítce jste si nastavili určitý plán splácení úvěrů. Držte se ho i během třicítky a nepřidělávejte si další finanční závazky, abyste ve stáří najednou nezjistili, že jen splácíte minulost.

5. Silná rezerva pro případ nouze

Pamatujte, že vaším cílem je držet v nouzovém fondu rezervy pro výdaje na tři až šest měsíců. Spolu s růstem příjmů a výdajů by se měla zvyšovat i suma prostředků přitékajících do tohoto fondu. Nechcete peníze nechat jen ležet ladem na spořicím účtu bez řádného zhodnocení? Zvažte třeba konzervativnější strategie investování na akciových trzích.

  • 1
  • 2
reklama
reklama