Burzovní kalendář (28. 4. - 2. 5. 2014)

| redakce

Zasedání FOMC a data z amerického trhu práce, finální indexy nákupních manažerů a pokračující výsledková sezóna, napětí na Ukrajině a hospodářské výsledky Erste Group Bank. Přelom dubna a května může být celkem náročný na psychiku investorů.

USA

28/4 až 2/5 Výsledková sezóna (Loews, Bristol-Myers Squibb, Merck, eBay, Time Warner, Twitter, Barrick Gold, ExxonMobil, Chevron, MasterCar, Kraft Foods, LinkedIn, Berkshire Hathaway)

28/4 Rozjednané prodeje domů (odhad březen: +0,6 % meziměsíčně, únor: -0,8 % meziměsíčně)

28/4 Index aktivity dallaského Fedu (odhad duben: 6 bodů, březen: 4,9 bodu)

29/4 až 30/4 Zasedání FOMC (odhad: ponechání základní úrokové sazby na 0 až 0,25 %, omezení měsíčních nákupů aktiv o 10 miliard USD na celkových 45 miliard USD, z toho 25 miliard USD státní dluhopisy a 20 miliard USD hypoteční cenné papíry)

29/4 Index cen domů S&P/Case-Shiller (odhad únor: +13 % meziročně, leden: +13,2 % meziročně)

29/4 Spotřebitelská důvěra (odhad duben: 83 bodů, březen: 82,3 bodu)

30/4 ADP - zaměstnanost ve firemní sféře (odhad duben: 210 tisíc nových pracovních míst, březen: 191 tisíc nových pracovních míst)

30/4 Růst HDP v 1Q2014 (odhad: +1,1 % mezikvartálně, 4Q2013: +2,6 % mezikvartálně)

30/4 Index nákupních manažerů v oblasti Chicaga (odhad duben: 56,9 bodu, březen: 55,9 bodu)

1/5 Prodeje aut (odhad duben: 16,2 milionu, březen: 16,4 milionu)

1/5 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 320 tisíc nových, předchozí: 329 tisíc nových)

1/5 Osobní příjmy a výdaje (odhad březen příjmy: +0,4 % meziměsíčně, únor: +0,3 % meziměsíčně, odhad březen výdaje: +0,6 % meziměsíčně, únor: +0,3 % meziměsíčně)

1/5 Veřejné vystoupení Janet Yellenové

1/5 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit, odhad duben: 55,8 bodu, flash duben: 55,4 bodu, březen: 55,5 bodu)

1/5 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (ISM, odhad duben: 54,3 bodu, březen: 53,7 bodu)

1/5 Stavební výdaje (odhad březen: +0,6 % meziměsíčně, únor: +0,1 % meziměsíčně)

2/5 Nezaměstnanost (odhad duben: celková míra nezaměstnanosti 6,6 %, 215 tisíc nových pracovních míst mimo zemědělství a 213 tisíc v soukromé sféře, březen: celková míra nezaměstnanosti 6,7 %, 192 tisíc nových pracovních míst mimo zemědělství a 192 tisíc v soukromé sféře)

2/5 Průmyslové objednávky (odhad březen: +1,4 % meziměsíčně, únor: +1,6 % meziměsíčně)

Kvůli pátečnímu výprodeji americké akcie zlevnily i v týdenním horizontu. Od pondělí do pátku index Dow klesl o 0,28 %, širší S&P 500 odepsal 0,08 % a technologický Nasdaq oslabil o 0,49 %. Investoři během celého týdne pozorně sledovali vývoj situace na východě Ukrajiny, kde se prorusky orientovaní separatisté odmítají vzdát kontroly nad vládními budovami, Rusko opakuje "skrytou" podporu těmto silám jako v případě situace na Krymu (ač ji prý považuje za odlišnou), západní mocnosti považují dřívější ženevskou dohodu o spolupráci na mírovém řešení za porušenou ze strany Ruska a chystají další vlnu sankcí.

"Velká část příjmů amerických firem pochází z evropského kontinentu. Obavy investorů tedy směřují i tím směrem, že by se případná další eskalace napětí mezi Ruskem a Ukrajinou mohla prostřednictvím růstu nervozity evropských spotřebitelů negativně podepsat i na hospodaření amerických firem," poznamenal dále Scott Wren, akciový stratég ze společnosti Wells Fargo Advisors. Navíc se blíží sezónně tradičně málo úspěšné období pro akcie (květen až říjen), což výhled pro akcie dále komplikuje.

"Index S&P 500 se v týdnu nejprve přiblížil na dosah svých historických maxim, ale po šesti dnech růstu se ve čtvrtek vydal níže. V pátek korekce pokračovala a S&P 500 se vrátil na 50denní klouzavý průměr. Nedokázal tedy překonat rezistenci 1 890 až 1 900 a zůstává v širokém rozpětí 1 840 až 1 890. Ačkoli se obchoduje v postranním trendu, indikátory jsou většinou v pozitivním nastavení," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Indexy Russell 2000 a Nasdaq 100 však nejsou v tak optimistickém nastavení jako S&P 500. Od začátku dubna zůstávají pod 50denním klouzavým průměrem. Jde o rozpor, který se srovná. Ve čtvrtek začíná květen, podvědomí investorů začne fungovat a oba jmenované indexy stáhnou S&P 500 níže k supportu 1 840. Další týden plácání se mezi 1 840 a 1 890 je dost možná před námi."

Všechny podstatné události a zveřejněné hospodářské výsledky v USA v uplynulém týdnu si připomeňte ZDE.

Výsledková sezóna pokračuje i v dalším týdnu. Zatím nízko nastavené odhady ziskovosti překonalo zhruba 70 % firem, což v době napětí na Ukrajině podpořilo americký akciový trh. Makléř Josef Novotný z brokerjetu ČS vypichuje z kalendáře očekávaná čísla velkých těžařů jako Chevron a ExxonMobil, kteří by mohli díky růstu cen ropy v souvislosti s geopolitickým napětím oznámit solidní kvartální výsledky.

Odhady výsledků firem nejen z USA, jak je mezi analytiky sesbírala agentura Bloomberg, najdete ZDE.

V úterý a ve středu zasedají guvernéři Fedu. Všeobecně se očekává další snížení objemu programu odkupu aktiv, a to o 10 miliard USD na 45 miliard USD. Fed ve svých posledních zprávách a prohlášeních opakoval, že americká ekonomika sice kvůli tuhé zimě zpomalila, ale ne výrazně, aby snad musela banka svůj plán ústupu od kvantitativního uvolňování revidovat. První zvýšení úrokových sazeb by pak mělo přijít v průběhu roku 2015.

Makroekonomický kalendář je na přelomu dubna a května velice bohatý. Zajímavá bude v úterý spotřebitelská důvěra, kde se čeká mírný růst. Pak přijdou hlavní ekonomické titulky celého týdne. HDP USA by měl v prvním čtvrtletí, které bylo poznamenáno extrémně chladným počasím, růst oproti závěru loňského roku o 1,1 %. Ve středu bude také zveřejněn report ADP o tvorbě pracovních míst ve firemním sektoru, který by měl naznačit další solidní měsíc na trhu práce.

Od průmyslového indexu ISM se očekává mírný vzestup. Dubnová data z trhu práce by pak měla potvrdit, že výkyv směrem dolů způsobený zimou je minulostí. V ekonomice podle odhadů v dubnu vzniklo přes 200 tisíc pracovních míst a celková míra nezaměstnanosti by měla klesnout na 6,6 %.

Ve světle geopolitických otázek i nedávného skandálu s odposlechy bude sledovaná čtvrteční a páteční návštěva německé kancléřky Angely Merkelové v USA, během níž se setká i s prezidentem Barackem Obamou.

Ekonomové se vzácně shodují, že výnosy z dluhopisů USA porostou. Varovný signál a šance pro kontrariány? Ekonomové se vzácně shodují, že výnosy z dluhopisů USA porostou. Varovný signál a šance pro kontrariány? Všichni ekonomové oslovení v dubnu agenturou Bloomberg předpokládají, že výnosy 10letých amerických vládních dluhopisů v ... 10 znamení blížícího se propadu na burze 10 znamení blížícího se propadu na burze Akciové trhy se zuby nehty drží poblíž rekordních maxim, editor Questor John Ficenec ale upozorňuje ... Pět otázek, které nyní (také) zaměstnávají mozky investorů Pět otázek, které nyní (také) zaměstnávají mozky investorů Trh se po dubnových propadech oklepal a pokračuje v růstu. Dlouhé období bez větší korekce ... Jan Bureš (Era): Až Fed utáhne kohoutky, pocítí to i Brazílie a Čína. Na rozvíjející se trhy sázejte s rozvahou Jan Bureš (Era): Až Fed utáhne kohoutky, pocítí to i Brazílie a Čína. Na rozvíjející se trhy sázejte s rozvahou Investoři nasypali do podílových a veřejně obchodovaných fondů zaměřených na rozvíjející se trhy v prvním ...
reklama
reklama