Co musíte ráno vědět (28. dubna)

| redakce

Jak zakončily uplynulý týden světové burzy, co nového na Ukrajině a kdo se stal rekordmanem moderní éry katolické církve? To vše musíte ráno vědět.

1. Americkým akciím před víkendem došel dech a výrazně zlevnily, i za týden si tak připsaly mírnou ztrátu

Americké akcie v úvodu páteční obchodní seance oslabovaly přibližně o půl procenta, během dne ale ztráty dále navyšovaly a technologický trh zastoupený indexem Nasdaq Composite nakonec klesl takřka o dvě procenta. Na makrodata pátek bohatý nebyl, na trhy dorazily pouze předběžné indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a sektoru služeb a zpřesněné údaje o dubnové spotřebitelské důvěře v USA, na něž ale investoři nereagovali. Kvůli pátečnímu poklesu trhy v červených číslech uzavřely i v týdenním horizontu.

Dow v závěru týdne oslabil o 0,85 % na 16 361,46 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,81 % na 1 863,40 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 1,75 % na 4 075,56 bodu. Oslabily všechny hlavní sektory s výjimkou odvětví služeb. Největší pokles zaznamenaly technologické tituly, sektor cyklického spotřebního zboží a akcie z finančního sektoru. Od pondělí do pátku index Dow klesl o 0,28 %, širší S&P 500 odepsal 0,08 % a technologický Nasdaq oslabil o 0,49 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Obchodování v pásmu pokračuje, S&P 500 otestuje jeho spodní hranici

10 znamení blížícího se propadu na burze

2. Evropské akcie v závěru týdny oslabily, v týdenním horizontu indexy uzavřely nejednotně

Evropské akcie v pátek ztrácely, za celý týden ale uzavřely nejednotně. Investoři v předchozích dnech zvažovali čtvrtletní hospodářské výsledky vybraných podniků a vývoj situace na východě Ukrajiny. Index EuroStoxx 50 za uplynulé čtyři dny klesl, benchmark Stoxx Europe 600 se ale dokázal udržet v zelených číslech. Britský FTSE 100 v závěru týdne oslabil o 0,26 %, německý DAX odepsal 1,54 % a francouzský CAC 40 klesl o 0,80 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 1,33 % na 3 147,40 bodu. Ztrácely všechny sektory, nejhlouběji se do červených čísel ponořily technologické tituly, akcie bank a cenné papíry automobilek. Pouze mírné ztráty naopak zaznamenaly tituly ze sektoru ropy a zemního plynu, potravinářského odvětví a sektoru zboží osobní spotřeby. Regionální index Stoxx Europe 600 si ve zkráceném týdnu připsal zisk 0,32 %, přestože v pátek klesl téměř o procento. Index DJ EuroStoxx 50 za celý týden o 0,27 % klesl.

Günter Deuber (Raiffeisen Bank): Adidas, Volkswagen a další zřejmě utlumí své ruské aktivity. Doplatí na to i Rusko

3. Pražská burza v závěru týdne ztratila téměř procento a zakončila pod tisícibodovou hranicí

Index PX v pátek odepsal 0,93 % a propadl se pod hranici 1 000 bodů na 992,76 bodu. Nedařilo se finančním titulům, zejména Erste, ani akciím ČEZ. Objem obchodování byl v pátek ještě nižší než ve čtvrtek, nedosáhl ani půl miliardy korun. Nejobchodovanější emisí byl ČEZ, jehož akcie oslabily o 1,30 %, v závěsu za ním se držela Komerční banka (-0,76 %) a třetím nejoblíbenějším titulem obchodníků byla v pátek Erste Group Bank, která zlevnila o 2,03 %. Největší ztrátu vykázaly akcie slovenského správce lyžařských středisek TMR, které spadly o 2,68 % na 540,10 koruny. Akcie sázkové firmy Fortuna během dne rostly o více než dvě procenta a atakovaly své historické maximum. "Odpoledne ale sázková společnost připravila investorům zklamání v podobě návrhu na výplatu dividendy pouze ve výši 0,22 eura na akcii. Výplata 73,5 % z loňského zisku je sice v souladu s firemní dividendovou politikou, většina trhu ale čekala vyšší dividendu," uvedl Josef Němý z Komerční banky.

Za uplynulé čtyři dny (v pondělí zůstala burza kvůli Velikonocům zavřená) index PX klesl o 1,3 %. Nejvíce oslabily akcie mediální firmy CME, naopak největší zisky zaznamenaly cenné papíry developerské společnosti Orco.

Orco svolalo valnou hromadu kvůli dalšímu snížení kapitálu

Odbory chtějí bojovat s nezaměstnaností a podpořit ekonomiku

4. Očekávané události

Pondělí bude oproti zbytku týdne relativně klidné, pokud jde o makrodata. V USA budou zveřejněny rozjednané prodeje domů (odhad březen: +0,6 % meziměsíčně, únor: -0,8 % meziměsíčně) a index aktivity dallaského Fedu (odhad duben: 6 bodů, březen: 4,9 bodu). Hospodářské výsledky za první kvartál oznámí například společnost Loews. Země G7 by mohly oznámit nové sankce proti Rusku. Co dalšího trhy čeká v průběhu celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. dubna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Situace na východní Ukrajině se přes víkend neuklidnila

Proruští separatisté drží na Ukrajině v zajetí členy mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), v neděli večer propustili prvního, a to ze zdravotích důvodů. Šéfové zemí G7 se v sobotu dohodli na rozšíření sankcí proti Rusku. Některé země by je mohly oznámit již v pondělí. Angela Merkelová i Barack Obama označují chování Ruska za jasné porušeni dohody ze Ženevy. Rusko ale chystá odvetu, pokud jde o sankce.

Zvýšení úroků v Rusku prý posiluje riziko ekonomické recese

6. Polsko by podle šéfa centrální banky nemělo spěchat do eurozóny

Polsko by nemělo spěchat se zavedením jednotné evropské měny, a to kvůli přílišné nejistotě panující v eurozóně. Uvedl to podle polské tiskové agentury PAP guvernér polské centrální banky Marek Belka při přednášce ve Washingtonu. "Přijetí eura bude politickou záležitostí, ale mojí radou z pohledu ekonoma je vyhnout se spěchu," řekl Belka. Upozornil rovněž, že Polsko musí před přijetím eura zlepšit svou konkurenceschopnost.

Kvantitativní uvolňování nejen v USA: Jaké mohou být dopady boje proti pádu do deflační spirály?

7. O francouzskou firmu Alstom se kromě GE zajímá také Siemens

O převzetí některých aktivit francouzské strojírenské skupiny Alstom se kromě amerického konkurenta General Electric zajímá také německý rival Siemens. Potvrdil to v neděli francouzský ministr hospodářství Arnaud Montebourg. Dodal, že vláda je připravena oba návrhy prozkoumat, nepřipustí však, aby se rozhodnutí uspěchalo. Společnost GE podle dřívějších informací zdrojů agentury Reuters jedná o převzetí divize Alstomu pro výrobu turbín a dalších energetických zařízení za zhruba 13 miliard dolarů. Siemens podle listu Le Figaro za tuto divizi nabízí část své výroby vlaků a blíže nespecifikovanou částku v hotovosti.

8. Nejen londýnská City je proti odchodu Británie z EU

Odchod Británie z Evropské unie by výrazně poškodil britskou ekonomiku a mohl by zhoršit pozici Londýna ve finančním světě. Vyplývá to podle agentury Reuters ze studie, kterou nechala vypracovat skupina TheCityUK sdružující podniky z finančního sektoru. Ta varovala, že Británie by po vystoupení z Evropské unie přišla o velkou část svého vlivu a byla by méně atraktivní pro investory. "Pokračující členství v EU je nezbytné pro hospodářský blahobyt této země," prohlásil předseda skupiny Gerry Grimstone. "Náš výzkum jasně ukazuje, že odchod z EU by vážně poškodil hospodářský růst i tvorbu pracovních míst v Británii."

Evropská unie zítřka: Británie ven, Skotsko a Wales do klubu? Nic není nemožné, říká James Knightley (ING)

9. Merck & Co by mohla prodat divizi za zhruba 14 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Merck & Co se nachází v konečné fázi prodeje své divize pro výrobu volně prodejných přípravků pro péči o zdraví, za kterou by mohla získat zhruba 14 miliard dolarů. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. Dodaly, že dohoda o prodeji by mohla být hotova již příští týden. Mezi zájemci o divizi jsou údajně německá farmaceutická firma Bayer a britský výrobce spotřebního zboží Reckitt Benckiser Group.

Hodnota firemních fúzí a akvizic letos už přesáhla bilion dolarů

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Katolická církev zažila největší událost od volby stávajícího papeže. Dva jeho předchůdci byly svatořečeni. Jeden z nich, Jan Pavel II., občanským jménem Karol Wojtyla, se kanonizace dočkal 9 let po své smrti, čímž se stal nejrychleji svatořečeným v její moderní historii. Pro Československo měl Jan Pavel II., sám Polák, tedy také člověk z východního bloku, symbolický význam. Papež František na Svatopetrském náměstí před zraky milionů poutníků a televizních diváků v neděli svatořečil také Jana XXIII., dalšího z mužů, kteří ve 20. století pomáhali vytvářet moderní tvář katolické církve. Na úvod týdne si tedy zopakujte trochu latiny.

reklama
reklama