Jakou hudbu poslouchat při práci

| redakce

Těžko byste našli někoho, kdo během práce na počítači nikdy neposlouchal hudbu. Sluchátka se stala běžnou součástí zaměstnanecké výbavy, a tak by nebylo od věci si vysvětlit, čím se při výběru skladeb v práci řídit. Ne každá písnička je totiž jako zvukový podkres při důležitých činnostech vhodná.

Četné vědecké výzkumy tvrdí, že je poslouchání hudby vhodné zejména při neustále se opakujících úkonech, které však od lidského mozku vyžadují relativně intenzivní kognitivní aktivitu. Studie Music: An Aid for Productivity, která byla v roce 1972 publikována v časopise Applied Ergonomics, například zjistila, že tovární dělníci poslouchající hudbu odvádějí ve srovnání s kolegy bez přístupu k muzice mnohem lepší pracovní výkony. Nezbytnou podmínkou však podle studie je celkově pozitivní vyznění skladeb.

Tímto kritériem ale výběr vhodné muziky zdaleka nekončí. Poslech hudby při práci je pro člověka vždy jistou formou multitaskingu, jelikož mozek nedokáže poslouchat lidskou řeč, aniž by se ji nesnažil interpretovat. Pokud tedy plánujete vyplňování formulářů pro finanční či jiný úřad, zapomeňte na to, že by vám v soustředění pomohl hudební podkres plný čísel.

Jedním z hlavních argumentů zastánců muziky na pracovišti je to, že se člověk díky oblíbeným songům dokáže uzavřít do pomyslné bubliny, v níž není vystaven rušivým vlivům v podobě rozhovorů kolegů nebo nepříjemného dopravního ruchu z frekventované ulice. Odpůrci hudby naopak tvrdí, že se při jejím poslouchání člověk nemůže soustředit, jelikož svůj mozek neustále nutí k dělení pozornosti mezi samotné pracovní úkony a porozumění textům písní.

Připadá-li i vám, že se se sluchátky na uších nemůžete soustředit, zkuste při práci poslouchat hudbu v jazyce, kterému nerozumíte. V případě, že za rušivé považujete například i anglický nebo francouzský jazyk, můžete zkusit třeba některé písně islandské skupiny Sigur Rós, jejíž frontman Jón Þór Birgisson alias Jónsi v nich s oblibou používá uměle vytvořený jazyk vonlenska (anglicky hopelandic neboli "nadějština").

Stále se domníváte, že nic z toho není pro vás? Pak se zkuste zaměřit na čistě melodické skladby beze slov. Nezapomínejte ale, že se lidský mozek neustále snaží předvídat, s jakými událostmi nebo obrazovými či zvukovými vjemy se bude muset v následujících vteřinách vypořádat. Vyhněte se proto skladbám s vysoce proměnlivým rytmem či hlasitostí a volte raději monotónně znějící melodie, které většinu vaší mozkové kapacity nechají nevyužitou, a umožní vám tak plně se soustředit na práci.

Přestože má podle hojně citované studie z roku 1972 poslouchání hudby v zaměstnání ve velkém množství případů nepopiratelně pozitivní vliv na odváděnou práci, nelze se sluchátky na uších trávit den od rána do večera. Autoři výzkumu upozorňují, že nadmíra poslouchání hudby způsobuje, že její pozitivní vlivy postupně začnou slábnout, až nakonec zcela zmizí. K poslouchání hudby během práce tak přistupujte uvážlivě a pouštějte si své oblíbené skladby skutečně jen ve chvílích, kdy se potřebujete zcela odstřihnout od svého okolí.

Malý bonus z jiného soudku

Na závěr uveďme ještě jeden druh hudby, který se hodí mít v zásobě. Jedná se o tracky, které dokáží probudit vaše emoce a nastartovat vás do nového dne. Při jejich výběru zapomeňte na všechna pravidla, o kterých byla řeč, a řiďte se jen svými pocity. Pro někoho může být tím správným nakopnutím nejnovější hit světových hitparád, jiný nedá dopustit třeba na "osmdesátkový" The Final Countdown od švédských Europe. Rovnou ale zapomeňte na to, že byste se při své dávce hudební energie dokázali soustředit ještě na jiné věci.

Zdroj: qz.com

reklama
reklama