Proč je hodnotové investování v Rusku odsouzeno k nezdaru

| redakce

Ruský trh zažil v souvislosti s anexí Krymského poloostrova pořádný výplach. Akciový index MICEX odepsal za čtrnáct dní téměř sedmnáct procent a výnosy ruských vládních dluhopisů vystřelily nad devět procent. Mezi investory se proto o Rusku začíná stále častěji hovořit jako o velké investiční příležitosti. V neprospěch tamních akcií a dluhopisů ale hovoří hned několik faktorů.

Část trhu tvrdí, že výprodeje ruských akcií vytvořily jedinečnou příležitost pro hodnotově orientované investory. Valuace společností výrazně poklesly a navzdory varování, že Západ přistoupí k zavádění hospodářských sankcí, se zatím Spojené státy ani Evropská unie k žádným radikálním krokům neodhodlaly. Následujících osm varovných faktorů by přesto neměli opomíjet ani ti nejoptimističtější investoři, kteří vstup na ruský trh zvažují.

1. Hrozba ekonomických sankcí přetrvává, zavedeny mohou být kdykoli.

2. Ruské investiční prostředí se stále vyvíjí, a trh je proto mnohdy netransparentní.

3. Většina fundamentálních ukazatelů je nepříznivá.

4. Diverzifikace trhu je minimální, pokles energetiky může strhnout lavinu.

5. Naprostá většina investičních doporučení je nastavena na "prodat". Pro někoho naopak kontrariánský signál k nákupu.

6. Trh zažívá odliv zahraničního kapitálu, stahují se zejména američtí investoři.

7. Východní Evropa nepatří v oblasti finančních trhů mezi prestižní regiony.

8. Valuace veřejně obchodovaných společností klesla, nikdo ale neví, kde je skutečné dno.

Ruské akcie: Ve firmách dochází k podvodům s čísly, ale dá se najít kvalita. Turecko může být pro některé investory zajímavější Ruské akcie: Ve firmách dochází k podvodům s čísly, ale dá se najít kvalita. Turecko může být pro některé investory zajímavější Euroasijská velmoc s imperialistickými tendencemi, nebo klasická mladá ekonomika se všemi příležitostmi a problémy? Rusko ...

Zdroj: Mebane Faber

reklama
reklama