Tibor Bokor (Wood & Company): Turecko zůstává sázkou na riziko. Zkušeným hráčům se může vyplatit

| Roman Chlupatý

Víkendové volby v Turecku mají jasného vítěze, politické bouře v zemi ale zřejmě budou pokračovat. Premiér Erdogan, jehož strana v lokálním plebiscitu dominovala, je totiž nemalou částí populace považován za stále kontroverznější osobu. To, společně s narůstající cenou krátkodobého financování, na kterém je země závislá, bude turecké akcie napříště dusit. Přesto – a nebo právě proto – může být pro zkušeného investora sázka na ně zajímavá, říká analytik z londýnské Wood & Company Tibor Bokor.

Turecko patřilo během krize několik let k miláčkům trhu. V poslední době ho ale experti začali řadit do skupiny zemí s přízvisky jako "křehké" a "citlivé". Vyprchalo jeho kouzlo?

Historicky platí, že Turecko jde opačným směrem než Rusko, což je dáno vývojem ceny ropy. Když barel zdražoval, Rusko rostlo a Turecko padalo. A platilo to i naopak. Tato jednoduchá investiční strategie fungovala řadu let, nyní se však zdá, že fungovat přestala. Důvodem je jeden z hlavních problémů Turecka, a sice to, že je tradičně financováno poměrně krátkodobým zahraničním kapitálem. Ten je aktuálně hodně drahý, turecká ekonomika se tedy financuje extrémně draze. Proto jsou ceny akcií pod výrazným tlakem. Přispívá k tomu ale i bouřlivá politická situace.

V Turecku se o víkendu konaly lokální volby. Jejich výsledky do jisté míry podpořily pozici premiéra Erdogana. Projeví se to i na trhu, který byl kvůli politice pod tlakem?

Politika v Turecku mi připomíná Rusko. Vláda je hodně autoritativní, drží se u moci nedemokraticky, ano, klidně bych to tak řekl. V takové situaci může takřka kdykoli dojít k explozi, nebo implozi. To jen zvýrazňuje fakt, že má země před sebou dva roky plné voleb. O víkendu šlo o místní volby, které trhy braly tak trochu jako referendum o tom, zda stávající vláda má podporu. Příští rok se konají prezidentské a parlamentní volby. Do té doby bude podle mě Turecko stranou zájmu, nějaké významné sázky na něj prostě investoři dělat nebudou.

Dá se v zemi přesto nyní najít něco zajímavého, na co například vy sázíte?

Určitě jsou v Turecku sektory a tituly, které fundamentálně rostou a vzhledem k současné situaci jsou levnější. To je samozřejmě šance pro dlouhodobé investory. Z titulů, které pokrývám, se mi líbí TurkCell. V jeho případě stále vidím potenciál růstu o nějakých 30 až 40 %, a to navzdory zmíněnému extrémně drahému kapitálu, který snižuje hodnotu tureckých akcií. Donedávna se o sázce na Turecko prostě nepochybovalo, protože HDP musí růst vysokými tempy. Teď se země stává investiční destinací pro zkušené investory, kteří rozumí politickým rizikům a jsou schopni si rizika a potenciál dobře započítat do cen. Je to nyní zkrátka náročnější.

Do jaké míry mezi ona rizika patří i geopolitika, například ukrajinská krize? Turecko "přes vodu" sousedí s problematickou oblastí, navíc má s Ruskem tradičně čilé obchodní vztahy.

Turecko má s Krymem historické vazby. Myslím si ale, že v případě geopolitiky a Turecka hraje mnohem významnější roli Sýrie. S tou země přímo sousedí a má na ni mnohem větší vliv. Paradoxně obě krize – syrská a krymská – připomínají spojené nádoby, v obou je Rusko hodně aktivní. V souvislosti s tím mě ještě napadá jedna věc, a sice jakýsi souboj západní demokracie s východním pohledem na věc. A v tomto bodě se určitě dá najít mezi Tureckem a Ruskem, kde jsem léta žil, hodně paralel.


Hlas z Turecka: Krátkodobě býk, v delším výhledu ale převládají rizika

Výsledky lokálních voleb by mohly zemi přechodně stabilizovat, z čehož trh bude profitovat. Nespokojenost lidí ale roste. To, podobně jako válka v Sýrii, představuje nemalé riziko, říká analytik pracující pro jednu z významných tureckých finančních institucí, který se vzhledem ke své pozici o svůj pohled podělil pod podmínkou zachování anonymity.

V krátkodobém horizontu jsem optimista, protože trh bere výsledky víkendových voleb jako příslib politické stability a do jisté míry i kontinuity. Zároveň přisuzují premiéru Erdoganovi kredit za to, co jeho vlády v hospodářské oblasti dokázaly.

Ve středně- a dlouhodobém horizontu je ale můj pohled na zemi negativní. Erdogan se snaží usurpovat si stále větší podíl na moci. A i když volby vyzněly v jeho prospěch, 55 % lidí nebyla pro jeho stranu, mnohé jeho politika skutečně irituje. Pravděpodobnost dalších protestů se tak zvyšuje. A nepokoje by důvěru investorů jistě oslabily.

Zapomínat se v souvislosti s Tureckem nesmí ani na geopolitiku. Nedávno došlo k úniku rozhovorů, podle kterých Ankara zvažovala útok na Sýrii. Podobná zahraniční politika a situace v oblasti představuje riziko, které by investoři neměli opomíjet.

reklama
reklama