10 problémů, jejichž řešení z vás udělá miliardáře

| redakce

Pálí vám to, ale nevíte, kde se vhodně realizovat? Pomozte vědcům s řešením problémů, které zaměstnávají jejich mozkové závity už celá desetiletí. A pokud se na to necítíte, zkuste na trendy budoucnosti vsadit investičně.

1. Bezdrátová energie

Některá digitální zařízení jsou tak malá, že je skoro až nepohodlné zapojovat je do sítě. Delší výdrž baterie jako řešení? Podle otce iPodu Tonyho Faddela tudy cesta nevede, a je proto potřeba přijít na to, jak dosáhnout větší efektivity ostatních částí zařízení, případně "ukrást" energii z okolí. Například inženýři z University of Washington již pracují na způsobu zužitkování existujících televizních a mobilních vln jako zdrojů bezdrátové energie pro jiná zařízení.

2. Vzdálený internet

Buď se budou nákladně budovat vysílače a mýtit krajina, aby se internetový signál lépe přenášel, nebo vědci přijdou na něco důmyslnějšího. Google už rozjel takzvaný Project Loon. Firma plánuje rozeslat balony napájené z obnovitelných zdrojů do stratosféry, aby tak zřídila internetovou síť i pro odlehlé části světa. "Věříme, že je možné vytvořit prstenec z balónů, které budou létat ve stratosférických větrech a poskytnou internetový přístup územím pod sebou," tvrdí vědci.

Balóny pro šíření internetu
Balóny pro šíření internetuZdroj: TED

3. Levná solární energie

Existují dva způsoby, jak omezit náklady na získání solární energie. Jedním je superlevný fotovoltaický panel, u něhož se smíříte s neefektivitou. Druhým je výroba dražších, ale efektivnějších panelů. Australským vědcům se podařil kompromis - dosáhli efektivity za komerčně únosných podmínek díky využití levných materiálů, které byly testovány už před sto lety, ale doposud nenacházely využití. Jde o perovskity. Vědci se domnívají, že by mohly pomoci omezit náklady výroby o 75 %, tedy až na 10 centů za watt solární energie.

4. Čisté uhlí

Tato technologie byla nedávno hlavním tématem vědeckého magazínu Wired. Ten píše, že metoda zachycování a ukládání oxidu uhličitého (CCS - carbon capture and storage) bude možná v nadcházejících desetiletích mnohem důležitější (i když méně zprofanovaná) než technologie obnovitelných zdrojů. Světu by to umožnilo pokračovat v získávání energie spalováním nejdostupnějšího zdroje paliva. Vývoj spolehlivých, velkoobjemových CCS zařízení bude nicméně časově náročný, nepříliš atraktivní a neuvěřitelně drahý.

5. Nenákladné mezinárodní platby

Mezinárodní převody peněz by se mohly výrazně zlevnit, pokud by byly prováděny přes decentralizovanou a distribuovanou síť (viz graf). Tento problém zatím nejvíce trápí vývojáře technologií bitcoinu a jemu podobných.

Systémy mezinárodních transakcí
Systémy mezinárodních transakcíZdroj: Goldman Sachs
  • 1
  • 2
reklama
reklama