Stály za růstem cen akcií na emerging markets, nyní budí obavy: Čínské banky

| redakce

Rostoucí dluh Číny vzbuzuje nejistotu. Ještě před krizí bylo zadlužení soukromého sektoru v zemi pod úrovní eurozóny i USA. Zatímco po krizi dluh soukromého sektoru v USA začal klesat a v eurozóně alespoň stagnovat, v Číně rychle vystřelil nad úrovně jak USA, tak eurozóny.

Čína - dluh soukromého sektoru (domácnosti a podniky, % HDP)
Čína - dluh soukromého sektoru (domácnosti a podniky, % HDP)Zdroj: Citigroup

Nepřekvapí proto, že začaly růst obavy o zdraví čínských bank. Ty tvrdošíjně ukazují, že podíl nestandardních úvěrů (NPL) nevzrostl, ale dokonce poklesl. Jen 1 % všech úvěrů považují čínské banky za nestandardní. Pro srovnání, v ČR je to 6 % úvěrů. A to se mluví o českém bankovním sektoru jako tom zdravém, bezpečném a opatrném. 1 % tedy nebudí mnoho důvěry v čínské statistiky.

Čína - podíl nestandardních úvěrů a odpisy úvěrů pěti největších čínských bank
Čína - podíl nestandardních úvěrů a odpisy úvěrů pěti největších čínských bankZdroj: Institute of International Finance

Pesimismus se tak odráží v ohodnocení čínských bank, které se obchodují pod účetní hodnotou vlastního kapitálu. Ukazatel P/B je pod 1.

P/B bank v jednotlivých regionech
P/B bank v jednotlivých regionechZdroj: Institute of International Finance

Zadlužení v kombinaci s nejasnou situací čínských bank a utahováním měnové politiky nebudí obavy jen o banky, ale o celou ekonomiku a růst ekonomiky, který je poháněný dluhem. Šanghajský akciový index se tak obchoduje poblíž minim z roku 2008.

Index čínských akcií Shanghai Composite
Index čínských akcií Shanghai CompositeZdroj: Reuters
  • 1
  • 2
reklama
reklama