3 obchody pro skvělý start druhého kvartálu

| redakce

Pokud aktivně obchodujete, divoké pohyby na trhu během prvních tří měsíců roku 2014 pro vás byly pravděpodobně velmi zajímavé. Jaké strategie zvolit pro druhý kvartál?

Pokud jste byli v lednu LONG na akcie, nejspíše se vám moc nezadařilo. Pokud jste usoudili, že bude lepší být v únoru SHORT, také to asi nebyla žádná sláva. Na své si přišli jen ti důvtipní tradeři, kteří stáli na opačné straně. O březnu ani nemluvě. Trhy byly nevyzpytatelné a hýbaly se na všechny strany.

V roce 2014 zatím nelze být jen LONG a očekávat tučný výnos. Ve druhém kvartálu se proto zaměřte na krátkodobé a střednědobé trendy.

Čínské oživení

O Číně se píše hodně negativně. Především obavy o tempo ekonomického růstu a stínové bankovnictví vedly k velkému odlivu peněz z čínských akcií. Akcie z iShares China Large-Cap (FXI) od začátku roku klesly o více než 10 % až k minimu 13. března. Jde stále o ETF s jednou z nejhorších výkonností za první kvartál. Nicméně od minima se už stihly zotavit o 8 %.

Faktory pro růst čínských akcií:

  1. Vnímání trhu, že čínské akcie by už mohly být přeprodané;
  2. záměr Číny přijmout opatření pro příliv kapitálu do finančního systému (prostřednictvím různých forem monetární stimulace), což by jej stabilizovalo a do ekonomiky a na akciový trh by přitékaly "rychlé peníze".
iShares FTSE China 25 Index Fund (z 31. března 2014)
iShares FTSE China 25 Index Fund (z 31. března 2014)

SHORT na dluhopisy

Když hovoří Fed, Wall Street naslouchá. Tradeři by měli dělat to samé. Nová šéfka Fedu Janet Yellenová po zasedání FOMC 19. března prohlásila, že očekává růst úrokových sazeb zhruba šest měsíců po konci kvantitativního uvolňování. 10 z 16 členů FOMC očekává sazby Fedu na úrovni 1 % (nebo lehce přes) do konce roku 2015. Ještě v prosinci o vyšších sazbách v roce 2015 uvažovalo jen sedm členů FOMC.

Většina traderů předpokládá, že výnosy dluhopisů letos porostou. Znamenalo by to pokles jejich cen. Pokud se trend rozvine už v druhém kvartálu, vyplatí se být SHORT na dluhopisy s trochou kapitálu určeného pro obchodování.

Nejlepší volbou je ProShares UltraShort 20+ Year Treasury. Je to ETF s dvojnásobnou pákou inverzně navázaný na denní vývoj Barclays U.S. 20+ Year Treasury Bond indexu (pokud spadnou ceny státních dluhopisů o 2 %, ETF poroste o 4 %). Je ale potřeba mít na paměti, že inverzní a pákové ETF nekopírují vývoj indexů zcela přesně. Navíc je nutné zahrnout náklady. Nemusí pak vyjít přesný poměr 2 ku 1.

ProShares Ultrashort 20+ Year Treasury (z 31. března 2014)
ProShares Ultrashort 20+ Year Treasury (z 31. března 2014)

Malé firmy (small caps)

Pokud je váš výhled na trh pro příštích několik měsíců optimistický, chtělo by to expozici na hlavních tržních barometrech, jako jsou S&P 500 nebo Dow. U peněz vyhrazených na trading můžete být ale se svou sázkou na býka ještě agresivnější.

Oblíbený způsob, jak těžit z krátkodobého býčího trendu na trhu, je rychle rostoucí segment small caps. Zvolit lze například ETF navázaný na index Russell 2000. iShares Russell 2000 (IWM) je ETF, který kopíruje výkon tohoto indexu. Agresivnějším způsobem je ale páková verze ProShares Ultra Russell 2000 (UWM), který teoreticky umožňuje získat dvojnásobek výkonu indexu (pokud Russell 2000 vzroste o 5 % během druhého čtvrtletí, výnos dosáhne 10 %).

Ultra Russel 2000 Fund (z 31. března 2014)
Ultra Russel 2000 Fund (z 31. března 2014)

Zdroj: InvestorPlace.com

reklama
reklama