Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 7. dubna (plus výhled na celou výsledkovou sezónu)

| redakce

Výsledková sezóna za první čtvrtletí se naplno rozjede tradičně reportem hliníkárenského koncernu Alcoa. Jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a jednotlivých firem očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Co čekat v jednotlivých sektorech?

Analytici oslovení agenturou Thomson Reuters své odhady růstu zisků amerických firem v prvním kvartálu od loňského léta postupně revidovali dolů z téměř dvojciferného růstu, který očekávali začátkem července 2013, na současná pouhá 1 až 2 %.

Skutečný a očekávaný růst zisků firem z S&P 500 v 1Q2014
Skutečný a očekávaný růst zisků firem z S&P 500 v 1Q2014Zdroj: Thomson Reuters

Aktuálně očekávají, že výsledková sezóna ukáže výrazné zpomalení růstu zisků oproti předešlému kvartálu. Počítají s velmi slabým 1,2% tempem ve srovnání s minulým silným růstem 9,9 %.

Historické, aktuální a očekávané míry růstu zisků
Historické, aktuální a očekávané míry růstu ziskůZdroj: Thomson Reuters

Nejvíce by k průměrnému zlepšení zisků měly přispět telekomunikace (12,8 %), síťové služby (7,7 %) a spotřební zbytné zboží (6,1 %). Velkými tahouny růstu v rámci indexu byly telekomunikace již ve čtvrtém čtvrtletí 2013, síťové služby byly naopak velkým poraženým s poklesem zisku o 5,9 %. Více než 20% zvýšením zisků se kromě telekomunikací mohly minule chlubit také finance a materiály.

Právě v těchto sektorech nicméně analytici nyní očekávají pokles zisku (u financí -2,6 % a materiálů -0,3 %). Nejhůře by na tom pak měla být energetika, které se ale nedařilo ani v předešlém období (-5,4 % pro 1Q2014 oproti -8,6 % v 4Q2013).

Poslední dostupné korporátní výhledy na výsledky
Poslední dostupné korporátní výhledy na výsledkyZdroj: Thomson Reuters

Stejně jako před minulou výsledkovou sezónou značně převažují negativní guidance firem. Meziročně se poměr negativních k pozitivním korporátním výhledům výsledků (N/P) sice zvýšil z 4,2 na 6,2, nicméně firmy nejsou tak pesimistické jako v minulém kvartálu, kdy byl poměr N/P dokonce 9,9.

Skončilo první čtvrtletí a mezi firmami panuje výsledkový pesimismus Skončilo první čtvrtletí a mezi firmami panuje výsledkový pesimismus Skončilo první čtvrtletí, během něhož se firmy předháněly ve zveřejňování negativních predikcí svých výsledků. Snižovaly ...

Ocenění indexu S&P 500 (na základě současného P/E) je již na 17,1násobku zisku.

Valuace hlavních amerických indexů
Valuace hlavních amerických indexůZdroj: Thomson Reuters

"Očekávané tempo růstu se proti začátku roku snížilo o více než 5 procentních bodů a odráží předpokládaný nepříznivý vliv tvrdší zimy na americkou ekonomiku i firemní výsledky. Současně je ale tento pokles už relativně velký a poskytuje prostor pro pozitivní překvapení. Při pohledu na sektory očekáváme pozitivní bilanci například u průmyslového a technologického sektoru," říká Martin Krajhanzl, analytik z České spořitelny. "Tato výsledková sezóna zároveň napoví, zda je očekávaná akcelerace meziročního tempa růstu zisků v průběhu letošního roku reálná."

Odhady analytiků zisků a tržeb konkrétních firem oznamujících výsledky v prvním týdnu ostré výsledkové sezóny naleznete na další stránce.

reklama
reklama