Pět pravidel správy portfolia na zajištění klidného stáří

Pět pravidel správy portfolia na zajištění klidného stáří

| redakce

Každé portfolio, které vám má vydělat na finančně zajištěné stáří, musí splňovat pět základních podmínek, říká Robert Isbitts ze Sungarden Investment Research.

1. Stabilní příjmy

Před lety penzistům stačilo mít nakoupeny dluhopisy a inkasovat každoroční výnosy. Tato pohádka ale skončila. Současné prostředí nízkých úroků nedostačuje standardním požadavkům na výnosy z penzijních portfolií. Co takhle se porozhlédnout po dalších třídách aktiv? Vhodnou volbou jsou akciové dividendy, jež mnohdy mohou být i výhodnější z daňového hlediska.

2. Ochrana kapitálu

Investujte jakkoli, jen mějte na paměti, že je potřeba se vyvarovat extrémních ztrát. Vyjasněte si, co považujete za onu "velkou ztrátu" pro své portfolio (osobní preference jsou různé). Podle toho, co jste maximálně schopni "skousnout" v rámci určité časové periody, si určete svůj "krizový limit". Když si toto vše ujasníte předem, nebudete pak v krizových dobách dělat iracionální rozhodnutí a propadat panice.

3. Likvidita

Dostupnost peněz plně nedoceníte do doby, než je budete akutně potřebovat. Preferujte proto likvidní investice, nikdy totiž nevíte, kdy vám vznikne náhlá finanční potřeba.

4. Náklady

Odvětví finančních služeb je posledních několik desítek let doslova posedlé poplatky za investiční služby. Náklady jsou přitom pro investory důležitou položkou. Zatímco indexové i další podílové fondy zápasí o to, který se pochlubí nejnižšími provozními náklady a s nimi souvisejícími poplatky, investoři často zapomínají na investiční instrument s nulovými provozními náklady, tedy na jednotlivé akcie.

5. Dlouhodobý růst

Ujasněte si očekávané zhodnocení své jistiny a časový horizont investice. Podívejte se také na historická data, abyste zhodnotili, jaká je pravděpodobnost toho, že dosáhnete vytyčených cílů.

Zdroj: MarketWatch

reklama
reklama