20 lekcí z kolapsu trhu v roce 2008 od Setha Klarmana

20 lekcí z kolapsu trhu v roce 2008 od Setha Klarmana

| redakce

Nejzkušenější profesionálové z Wall Street by se měli umět vyhnout tržní katastrofě. Skutečnost je ale jiná. Renomované firmy bankrotují, protože krizi jen málokdo dokáže předpovědět. Najde se hrstka jasnovidců, co před krachem varuje, nicméně ani oni neumějí říci, kdy přesně přijde. Historie se neopakuje, ale rýmuje se. Jaká poučení bychom si podle Setha Klarmana z fondu Baupost měli vzít z roku 2008?

1. Očekávejte nečekané

Tento výrok je stejně aktuální dnes jako v roce 2008. Připravte se na nejhorší. Tržní realita bývá horší, než se může zdát. Ne nadarmo se Nassim Taleb proslavil pojmem "černá labuť" pro vzácné a těžko předvídatelné události.

2. Všechno dobré

Když je někde příliš mnoho dobrých věcí, je potřeba mít se na pozoru. Trhy pořád rostou? Úvěry jsou dostupné pro všechny? Úrokové sazby zůstávají na nule? Přesně toto prostředí vytváří falešný pocit bezpečí. Jakmile se věci začnou vracet k průměru, spustí to krizi.

3. Rizika pod kontrolou

Vždy nejdříve posuzujte rizika a scénář poklesu, než uvážíte potenciální výnosy. Na začátku krize je dobré mít portfolio nastavené konzervativně, abyste pak mohli využít příležitostí nakupovat, až budou všichni ostatní nuceni prodávat.

4. Nakupovat levně je méně rizikové

Riziko se odvíjí od ceny, jakou zaplatíte, ne z nejistoty a volatility. Díky velké nejistotě táhnoucí ceny aktiv dolů můžete nakupovat levněji, a tudíž s menším rizikem.

5. Finanční rizikové modely jsou nepoužitelné

Počítači vygenerované modely tržního rizika? Ztráta času! Realitu není možné modelovat. Lidská logika pracující s aktuálními real-time daty je mnohem přesnější než formuláře omezené políčky a zprůměrovaná čísla.

6. Neinvestujte kvůli krátkodobým výnosům

Nenechte se svést ke spekulacím s vidinou krátkodobého zisku jen kvůli tomu, abyste využili hotovost, která by jinak "zůstala ležet ladem". Je to zbytečně riziková strategie, která zvyšuje pravděpodobnost ztrát a omezení likvidity pro chvíle, kdy bude hotovost urgentně potřeba.

7. Cena akcie není indikátor

Cena akcie není její vnitřní hodnotou. Někteří se chybně domnívají, že je akciový trh efektivní. Ceny akcií nejsou indikátorem ani v dobrých, ani ve špatných časech.

8. Mějte flexibilní investiční přístup

Když udeří krize, bude váš investiční přístup vyžadovat flexibilitu. Nebuďte příliš upnutí k jedné metodě, příležitostí lze využít mnoha různými způsoby. Pokud je váš investiční přístup příliš rigidní, napravte to.

9. Nakupujte, když ceny klesají

Čím větší objem, tím méně konkurence. Lépe přijít příliš brzy, než příliš pozdě. Nebojte se nakupovat v dobách výprodejů.

10. Nové finanční produkty nepřinášejí výhody pro investory

Buďte opatrní při práci s novými finančními produkty. Vznikají vždy v dobách tržní euforie. Subprime hypotéky byly produktem chamtivosti institucí, které viděly jen vzestup.

  • 1
  • 2
reklama
reklama