Burzovní kalendář 7. 4. - 11. 4. 2014

| redakce

Jarní setkání MMF a Světové banky, zasedání ministrů financí a centrálních bankéřů zemí G20, zápis z březnového jednání FOMC, obchodní bilance Číny, pokračování rozhovorů o íránském jaderném programu, vstup Ally Financial na burzu a začátek výsledkové sezóny ve Spojených státech. Druhý dubnový týden bude na události velice bohatý. Čeští investoři se vedle globálních událostí mohou zaměřit také na kompletní výsledky hospodaření VIG a domácí inflaci, stavební a průmyslovou výrobu nebo nezaměstnanost.

USA

7/4 Projev člena Fedu Jamese Bullarda

7/4 Spotřebitelské úvěry (odhad únor: 14 miliard USD, leden: 13,7 miliardy USD)

8/4 až 11/4 Výsledková sezóna (Alcoa, Constellation Brands, Family Dollar Stores, JPMorgan, Wells Fargo)

8/4 JOLTs (otevřené pracovní pozice; odhad únor: 4,025 milionu, leden: 3,974 milionu)

8/4 Projev členů Fedu Narayany Kocherlakoty a Charlese Plossera

9/4 Velkoobchodní tržby (odhad únor: +0,6 % meziměsíčně, leden: +0,6 % meziměsíčně)

9/4 Zápis z březnového zasedání FOMC

9/4 Projevy členů Fedu Charlese Evanse a Daniela Tarulla

10/4 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 318 tisíc nových, předchozí: 325 tisíc nových)

10/4 Projev člena Fedu Charlese Evanse

10/4 Dovozní a vývozní ceny

10/4 Tržby maloobchodních řetězců

11/4 Začíná jarní setkání MMF a Světové banky ve Washingtonu (o den dříve tisková konference šéfky MMF Lagardeové, v úterý a ve středu výhled a zpráva o světové ekonomice od MMF)

11/4 Index cen výrobců (odhad březen: +0,1 % meziměsíčně, únor: -0,1 % meziměsíčně)

11/4 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad duben: 81 bodů, březen: 80 bodů)

Americké akcie "pokazily dojem" z uplynulého týdne v pátek, kdy výrazně oslabily. S&P 500 nejprve vystoupil až na 1 897,28 bodu, postupně ale začal zisky odevzdávat a nakonec odepsal 1,25 % na 1 865,09 bodu, Dow umazal 0,96 % na 16 412,71 bodu a Nasdaq propadl o 2,6 % na 4 127,73 bodu. Ztrácely všechny hlavní sektory s výjimkou síťového odvětví. Nejhůře dopadly firmy ze sektorů technologií a zdravotní péče.

Celkově si americké akcie v prvním dubnovém týdnu připsaly mírný zisk. Výjimkou byl index Nasdaq, který po pátečním prudkém propadu nakonec spadl do mínusu. Dow za týden přidal 0,55 %, S&P 500 zpevnil o 0,40 %, Nasdaq odepsal 0,67 %.

"Index S&P 500 i přes páteční propad o 1,25 % uzavřel týden v zisku 0,4 %. Od úterý index každý den posouval historická maxima. Prolomil několikatýdenní rezistenci v zóně 1 880, ale v pátek se nečekaně propadl a vrátil do rozpětí 1 840 až 1 880. Nižší support je v zóně 1 830 až 1 820, kde je současně 50denní klouzavý průměr. Nejbližší rezistence nad 1 880 je páteční maximum okolo 1 897," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Americká ekonomika v březnu vytvořila 192 tisíc nových pracovních míst, čekalo se 200 tisíc. Míra nezaměstnanosti stagnovala na únorových 6,7 %. Únorová data však byla revidována výrazně výše - ze 175 tisíc na 197 tisíc. Soukromý sektor přidal 192 tisíc nových pracovních míst a únorová data byla rovněž revidována výše, a to na 188 tisíc ze 162 tisíc. Průměrná hodinová mzda oproti odhadovanému 0,2% růstu stagnovala po 0,4% růstu v únoru.

Ekonom a bývalý ředitel Goldman Sachs Asset Management Jim O'Neill investory varuje před optimismem ohledně amerických akcií. Letošní rok podle něj bude mnohem složitější než ten loňský, kdy S&P 500 přidal 30 %. Líbí se mu spíše emerging markets, Indie a Čína především, a také Německo, které podle něj tomu "nepořádku, kterému někdo říká Evropa", zkouší nabídnout více své vůdčí role.

Hlavní americké události uplynulého týdne si připomeňte ZDE.

Vedle nové porce makroekonomických dat, která by měla především potvrzovat, zda se americká ekonomika po mimořádně chladné zimě vrací k rychlejšímu růstu, budou investoři sledovat zahájení výsledkové sezóny za první čtvrtletí. Analytici oslovení agenturou Thomson Reuters své odhady růstu zisků amerických firem v prvním kvartálu od loňského léta postupně revidovali dolů z téměř dvojciferného růstu, který očekávali začátkem července 2013, na současná pouhá 1 až 2 %. Aktuálně očekávají, že výsledková sezóna ukáže výrazné zpomalení růstu zisků oproti předešlému kvartálu. Počítají s velmi slabým 1,2% tempem ve srovnání s minulým silným růstem 9,9 %.

Nejvíce by k průměrnému zlepšení zisků měly přispět telekomunikace (12,8 %), síťové služby (7,7 %) a spotřební zbytné zboží (6,1 %). Velkými tahouny růstu v rámci indexu byly telekomunikace již ve čtvrtém čtvrtletí 2013, síťové služby byly naopak velkým poraženým s poklesem zisku o 5,9 %. Více než 20% zvýšením zisků se kromě telekomunikací mohly minule chlubit také finance a materiály. Právě v těchto sektorech nicméně analytici nyní očekávají pokles zisku (u financí -2,6 % a materiálů -0,3 %). Nejhůře by na tom pak měla být energetika, které se ale nedařilo ani v předešlém období (-5,4 % pro 1Q2014 oproti -8,6 % v 4Q2013).

Stejně jako před minulou výsledkovou sezónou značně převažují negativní guidance firem. Meziročně se poměr negativních k pozitivním korporátním výhledům výsledků (N/P) sice zvýšil z 4,2 na 6,2, nicméně firmy nejsou tak pesimistické jako v minulém kvartálu, kdy byl poměr N/P dokonce 9,9. Očekávané výsledky konkrétních firem najdete ZDE.

Pondělí 7. dubna 2014

 • Do Japonska přijede vyjednávat o otevření tamního trhu americkému zboží nejvyšší americký obchodní diplomat Michael Froman. Šéf Úřadu obchodního zmocněnce USA se bude snažit o prolomení mrtvého bodu v jednáních o takzvaném Transpacifickém partnerství, tedy zóně volného obchodu mezi zeměmi z obou stran Tichomoří. Froman bude vyjednávat o zlepšení přístupu amerických zemědělských produktů a automobilů na japonský trh. Tato otázka je klíčem k odblokování rozhovorů. Froman ve čtvrtek uvedl, že je načase, aby Tokio začalo jednat a otevřelo své trhy.

Úterý 8. dubna 2014

 • MMF vydá svůj půlroční výhled vývoje světové ekonomiky. Ten zahrnuje predikce pro hlavní vyspělé i mladé ekonomiky. Na tiskové konferenci výhled okomentuje hlavní ekonom MMF Olivier Blanchard.
 • Výsledkovou sezónu za první kvartál 2014 neoficiálně zahájí svými čísly výrobce hliníku Alcoa, jejíž akcie do loňského roku byly zahrnuty v indexu Dow. Čeká se mezičtvrtletní růst zisku na akcii o 1 cent na zhruba 6 centů (0,56).
 • IPO společnosti La Quinta Holdings, hotelového řetězce, na Newyorské burze. Firma chce úpisem získat 781 milionů USD, což by znamenalo tržní hodnotu firmy 2,57 miliardy USD. Akcie s označením LQ by se měly obchodovat poprvé 9. dubna.
 • Společnost Microsoft ukončí podporu Windows XP, které jsou na trhu přes 12 let. I v době ukončení podpory je stále využívá 20 až 25 % firem v Evropě. Ve třetině velkých podniků běží na XP alespoň desetina systémů, tvrdí analytik ze společnosti Gartner Michael Silver. "Téměř každá organizace má nějaký systém s Windows XP, ale je zde například i mnoho nemocnic, které využívají ještě starší Windows 95," upozornil. Firmy budou muset řešit problém, na jaký operační systém přejít. Přechod na předposlední Windows 7 bude sice rychlejší, nejnovější Windows 8 ale nabízejí delší životní cyklus.
 • V texaském Austinu začíná třídenní summit o občanských právech. Americký prezident Barack Obama vstoupí ve čtvrtek. Během akce promluví i bývalí prezidenti Jimmy Carter, Bill Clinton a George W. Bush.

Středa 9. dubna 2014

 • Vyjde zpráva MMF o globální finanční stabilitě. Její detaily představí na tiskové konferenci José Viñals, ředitel oddělení MMF pro měnové a kapitálové trhy.
 • Vyjde zápis z březnového zasedání FOMC. V březnu Fed upustil od pevného navázání dalšího vývoje měnové politiky (základní sazby) a míry nezaměstnanosti. Výbor uvedl, že bude sledovat širší okruh informací, jako jsou stav trhu práce, inflační očekávání a dění na finančních trzích.
 • IPO společnosti Ally Financial, půjčovny aut zachráněné během krize americkou vládou. Na trhu chce získat až 2,7 miliardy USD, což by v nejlepším případě firmu ocenilo na 13,48 miliardy USD. Na Newyorské burze se akcie s tickerem ALLY budou poprvé obchodovat 10. dubna.
 • Senát bude projednávat fúzi společností Comcast a Time Warner Cable. Společnost Comcast hodlá koupit Time Warner Cable za 159 dolarů za akcii, celkově 45,2 miliardy dolarů. Vzniknout má gigant s 30% podílem na trhu.

Čtvrtek 10. dubna

 • Šéfka MMF Christine Lagardeová pořádá tiskový brífink před zasedáním MMF a Světové banky. Lagardeová v poslední době zdůraznila, že musí být učiněno více pro to, aby zhruba dalších 200 milionů lidí sehnalo práci a aby mladé trhy netrpěly tolik dopady rostoucího zadlužení a tržních bublin.
 • Ve Washingtonu proběhne panelová diskuze za účasti řady významných centrálních bankéřů. Vystoupí Raghuram Rajan (Indie), Charles Evans (chicagský Fed), Bank of Chicago; Vítor Constâncio (ECB) a Alexandre Tombini (Brazílie).
 • Rozsudek v kauze SAC Capital Advisors. Soud rozhodne, zda schválí 1,8miliardové vyrovnání SAC Capital Advisors s americkou vládou ve věci insider tradingu.

Pátek 11. dubna 2014

 • Ve Washingtonu začíná jarní summit MMF a Světové banky. Paralelně probíhá také setkání ministrů financí a centrálních bankéřů zemí G20. Vedle ekonomiky bude řeč jistě také o anexi Krymu Ruskem, které je stále členem MMF a G20.
 • Hospodářské výsledky za první kvartál zveřejní banky JPMorgan a Wells Fargo. JPMorgan by podle analytiků měla oznámit nižší tržby z obchodování s pevně úročenými produkty (fixed income), které způsobí meziroční pokles čistého zisku na akcii z 1,59 na 1,44 USD. Wells Fargo, která své hlavní příjmy generuje z financování hypoték, by měla oznámit zisk na akcii 0,96 USD, před rokem vydělala 0,92 USD na akcii.
 • Ratingové agentury mají naplánovány aktualizace ratingů jednotlivých zemí: Albánie (S&P), Andorry (S&P), Angoly (Moody's a Fitch), Ázerbájdžánu (Moody's), Běloruska (S&P), Dánska (S&P), Finska (S&P), Německa (DBRS), Itálie (DBRS), Libanonu (S&P), Litvy (S&P), Nigérie (Fitch), Portugalska (Fitch), Srbska (S&P), Španělska (DBRS), Švédska (Moody's) a Turecka (Moody's).
Zmanipulovaný akciový trh a jak ho zničit v 8 krocích Zmanipulovaný akciový trh a jak ho zničit v 8 krocích Investor a autor knihy "Flash Boys: A Wall Street Revolt" Michael Lewis upozorňuje na vlastně ... Prodej americké ropy: Jak může poškodit Rusko? Prodej americké ropy: Jak může poškodit Rusko? Vláda USA v polovině března ohlásila, že nabídne na trzích 5 milionů barelů ropy ze ...
reklama
reklama