Začne Fed zvyšovat úroky? Dobrá zpráva pro akcie

| redakce

Investoři se růstu sazeb bojí. Když šéfka Fedu Janet Yellenová naznačila, že by úroky mohly vzrůst dříve, než většina trhu čekala, investory to vyděsilo. Jenže historie ukazuje, že se není čeho bát. Naopak.

Společnost Guggenheim Partners zveřejnila zajímavý graf, který ukazuje vývoj cen aktiv 12 měsíců před započetím cyklu růstu úrokových sazeb. Kdo si myslí, že investoři se ve strachu z růstu úroků stahovali z trhu, je na omylu. Průměrná data z 12měsíčního období před roky 1983, 1986, 1994, 1999 a 2004, kdy Fed začal utahovat měnovou politiku, ukazují vysoké zisky akcií.

"Šéfka Fedu Janet Yellenová dala jasně najevo, že Fed může začít zvedat úroky již v červnu 2015. Přestože takto brzký termín nepovažujeme za pravděpodobný, můžeme právě vstupovat do 12měsíčního období před zvýšením sazeb. V této době akcie historicky překonávaly dluhopisy. Průměrný výnos akcií byl 22 %," píší analytici z Guggenheim.

Výnos aktiv za období 12 měsíců před zvyšováním sazeb
Výnos aktiv za období 12 měsíců před zvyšováním sazebZdroj: Guggenheim Partners

Poznámka: Při srovnáních dění na trzích v souvislosti s Fedem v uplynulých desetiletích je potřeba mít na paměti, že v podstatě až za Bena Bernankeho začala banka poměrně transparentně "navádět" trh a naznačovat své další kroky. Reakce investorů proto mohou být v současnosti odlišné.

Zdroj: Guggenheim Partners

reklama
reklama