Anketa: Jak ve druhém čtvrtletí (ne)investovat? Expertům se líbí riziko, sázejí na Rusko i na Japonsko

| Roman Chlupatý

Mnohé akciové indexy rozvinutých trhů atakují historická maxima, ani ta jim ale nemusejí vystavit okamžitou stopku. Sázka na ně by se tedy ve druhém čtvrtletí ještě mohla vyplatit. Rozvíjející se trhy naopak vesměs budí lehkou nedůvěru. Z těch větších by výjimkou mohlo být snad jen Rusko, kde investice v poslední době spadly na nižší úrovně, než si zaslouží. I to si myslí investiční experti z Londýna, Amsterodamu a Prahy, které jsme v úvodu druhého kvartálu oslovili.

Anketa: Radim Dohnal

Radim Dohnal (Saxo Bank): Finanční trhy jsou na rozcestí, blíží se (nemalá) korekce

Zdá se, že jsou finanční trhy na určitém rozcestí. Některé instrumenty se pohybují blízko svých historických maxim, možná neudržitelných, v případě jiných naopak očekáváme pokračování poklesu. Trhem budou hýbat diskuze o zvyšování sazeb. To bude podle nás velký problém pro komodity, které mohou začít zlevňovat, případně jejich stávající pokles může akcelerovat. Co se akciových trhů týče, myslíme si, že se index S&P 500 ještě dostane o něco výše, na zhruba 1 900 až 1 950 bodů. Ne nutně ve druhém kvartálu, ale v průběhu roku čekáme korekci, a ne malou.

Aktuálně cítíme, že má akciový trh našlápnuto, je tam jasný růstový trend a docela dobrá šance se na tom růstu ještě svézt. Na druhý kvartál bychom proto asi obecně akcie doporučili. Zejména v případě akcií z vyspělých trhů doporučujeme být LONG. Pokud jde o akciové trhy rozvíjejících se zemí, doporučujeme opatrnost. Výjimkou je Rusko, kde byly nedávné výprodeje možná až příliš silné; tamní trh se nám i proto celkem líbí. Doporučujeme investovat v amerických dolarech, protože čekáme, americká měna začne opět posilovat, zejména v páru s eurem.

Rob Carnell

Rob Carnell (ING Commercial Banking): Ukrajina může připomenout Kubánskou krizi

Pokud se zaměříme na největší globální rizika, nesmíme zapomenout na možnost vyhrocení ukrajinské krize, respektive napětí mezi Ruskem a Západem (USA, EU). Může se stát, že se v reakci na anexi Krymu objeví sankce, na něž druhá strana odpoví dalšími sankcemi, až se dostaneme do situace podobné Kubánské raketové krizi. Jak pravděpodobné to je, je obtížné říci. Jde o odhad založený na subjektivním pocitu, určitě to ale nelze vyloučit; nejspíše na konci roku, až se ochladí a případné ruské přerušení dodávek energií začne mít smysl. Doufám, že se to nestane, ale je dobré být jako investor připraven i na něco podobného.

Co se strategie na druhé čtvrtletí týče, má podle mě smysl zaměřit se na země, které jsou ve výhodné pozici a hlásí solidní oživení. Vycházejme z předpokladu, že se věci na Ukrajině nezačnou zhoršovat. V takovém případě se na trh v umírněném množství vrátí chuť riskovat, což by mělo zacelit alespoň část ztrát, které v poslední době utrpěly rozvíjející se trhy. Myslím si, že výnosy z dluhopisů mírně narostou kvůli tomu, že se blížíme k okamžiku, kdy Spojené státy ukončí kvantitativní uvolňování a Fed začne vážně uvažovat o zvyšování sazeb. Výnosy půjdou nahoru v USA i jinde ve světě. Na akciovém trhu se asi dočkáme jistého ochlazení, i když mohou stále chodit zprávy o nových rekordech.

  • 1
  • 2
reklama
reklama