Co musíte ráno vědět (2. května)

| redakce

Jaký byl čtvrtek v podání evropských a amerických trhů, kdo bude nově řídit americkou automobilku Ford a jak také může vypadat pozvání na rande? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek před klíčovou statistikou z amerického trhu práce stagnovaly

Americké akcie se v úvodu čtvrteční obchodní seance pohybovaly kolem nuly. Investoři byli před páteční klíčovou statistikou z amerického trhu práce opatrní a poté, co index Dow ve středu poprvé v letošním roce dosáhl nového zavíracího maxima, neviděli důvod tlačit akcie příliš dále nahoru. Čtvrteční makrodata byla smíšená, osobní výdaje sice v březnu rostly nejvíce od srpna 2009, týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ale vzrostl na devítitýdenní maximum. Investoři nakonec přešli do defenzivy a dva ze tří hlavních indexů klesly pod nulu. Dow oslabil o 0,13 % na 16 558,87 bodu a širší S&P 500 odepsal 0,01 % na 1 883,68 bodu. Technologický Nasdaq naopak posílil o 0,31 % na 4 127,45 bodu. Nejvíce oslabily akcie ze sektoru základních materiálů, energetické tituly a odvětví necyklického spotřebního zboží. Naopak nejvíce vzrostly sektor zdravotnictví, finanční tituly a odvětví služeb. Pokračovala také výsledková sezóna - kvartální finanční čísla reportovaly například společnosti ExxonMobil, MasterCard, Motorola Solutions, Teva Pharmaceutical, CME Group, Viacom, ConocoPhillips, T-Mobile US a po závěru obchodování i profesní sociální síť LinkedIn.

Korekce za dveřmi? Co čekat od akcií mezi květnem a říjnem

Americké firmy mají spoustu hotovosti, ale ještě více dluhů

2. Evropské akciové trhy ve čtvrtek většinou zůstaly zavřené, Britský FTSE 100 posílil počtvrté v řadě

Většina evropských trhů ve čtvrtek zůstala kvůli Svátku práce zavřená a obchodování probíhalo pouze ve Velké Británii, Irsku a Dánsku. Londýnskou burzu podpořil britský index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, který v dubnu vzrostl, ačkoli se čekal mírný pokles. Britský FTSE 100 posílil o 0,43 % na 6 808,87 bodu a dánský OMX Copenhagen 20 CAP přidal 0,32 %. Irský ISEQ Overall naopak o 0,04 % klesl. Z jednotného evropského indexu STOXX Europe 600, který uzavřel se ziskem 0,18 % na 338,50 bodu, nejvíce vzrostly akcie z mediálního odvětví, sektoru bank a také cenné papíry ze sektoru dopravy a cestovního ruchu. Nedařilo se naopak odvětví služeb, akciím maloobchodníků a sektoru základních materiálů. Na Londýnské burze se zvýšená pozornost investorů soustředila na akcie Lloyds Banking Group (+5,49 %), které posílily poté, co bankovní skupina oznámila, že její zisk před zdaněním meziročně vzrostl o 22 % na 1,8 miliardy GBP.

Konec krize v Evropě?

3. Očekávané události

Japonsko v noci na pátek zveřejní březnovou míru nezaměstnanosti (odhad: 3,6 %, únor: 3,6 %) a údaje o výdajích domácností (odhad březen: +1 % meziročně, únor: -2,5 % meziročně). V Evropě se konec týdne ponese ve znamení dubnových indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Zveřejní je například Španělsko (odhad: 53,4 bodu, březen: 52,8 bodu), Itálie (odhad: 52,8 bodu, březen: 52,4 bodu), Francie (odhad: 50,9 bodu, březen: 52,1 bodu), Německo (odhad: 54,2 bodu, březen: 53,7 bodu), Řecko (březen: 49,7 bodu) i celá eurozóna (odhad: 53,3 bodu, březen: 53 bodů). Přidá se také Česká republika (březen: 55,5 bodu). Velká Británie doplní index nákupních manažerů ve stavebnictví (odhad duben: 62 bodů, březen: 62,5 bodu) a eurozóna ještě březnovou míru nezaměstnanosti (odhad: 11,9 %, únor: 11,9 %). Ze Spojených států odpoledne přijdou údaje o počtu nových pracovních míst mimo zemědělství (odhad duben: 210 tisíc, březen: 192 tisíc), míře nezaměstnanosti (odhad duben: 6,6 %, březen: 6,7 %), podnikových objednávkách (odhad duben: +1,5 % meziměsíčně, březen: +1,6 % meziměsíčně) a institut ISM zveřejní index aktivity pro oblast New Yorku (březen: 52 bodů).

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. dubna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Oficiální čínský index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v dubnu nepřekvapil. Mírně stoupl

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, který sestavuje na základě průzkumu čínský Národní statistický úřad, v dubnu mírně stoupl z 50,3 bodu na 50,4 bodu. Čekal se ale růst až na 50,5. "Data potvrzují stabilizaci ekonomiky po zpomalení v úvodu roku," uvedl Shane Oliver, investiční stratég a hlavní ekonom AMP Capital.

Stály za růstem cen akcií na emerging markets, nyní budí obavy: Čínské banky

5. Mobilní operátor Sprint jedná s bankami o financování nabídky převzetí T-Mobile US

Uvedly to zdroje obeznámené se situací. Mimo jiné jedná s Goldman Sachs, JPMorgan nebo Deutsche Bank. Transakci za zhruba 50 miliard USD chce financovat pravděpodobně kombinací peněz získaných z prodeje dluhopisů, konvertibilních dluhopisů a úvěrů. Uvažovaný obchod vyvolává svou velikostí také otázky ohledně omezení konkurence.

6. Výkonného ředitele společnosti Ford Alana Mulallyho ve funkci vystřídá dosavadní provozní ředitel Mark Fields

Americká automobilka Ford Motor jmenovala novým generálním ředitelem dosavadního provozního šéfa Marka Fieldse. Nynější výkonný šéf společnosti Alan Mulally odejde z funkce k 1. červenci. Třiapadesátiletý Fields pracoval za posledních 25 let ve firmě na mnoha pozicích a zástupci automobilky poslední rok naznačovali, že Mulallyho nahradí právě on. Výměna v nejvyšší výkonné funkci u Fordu je letos druhou velkou personální změnou v americkém automobilovém průmyslu. V lednu převzala otěže v americké jedničce General Motors Mary Barraová jako první žena v takové funkci.

Americký automobilový trh v dubnu dál oživoval ze slabé zimy

7. Yellenová: Malé banky opět začínají půjčovat spotřebitelům, to je dobré znamení

Šéfka Fedu Janet Yellenová ve svém čtvrtečním projevu řekla, že malé americké banky začínají půjčovat spotřebitelům rychlejším tempem než v předchozích letech. "Po letech omezeného poskytování úvěrů po recesi vidíme známky pomalého a stabilního růstu půjček u komunálních bank," řekl Yellenová. "Ačkoliv expanze půjčování musí být obezřetná, považuji tento růst za povzbudivý znak oživující ekonomiky."

Fed v květnu omezí nákupy dluhopisů o dalších deset miliard USD, sazby bude držet na minimu ještě značnou dobu

8. Rusko napadlo EU u WTO za energetickou regulaci

Rusko podalo ke Světové obchodní organizaci (WTO) stížnost na Evropskou unii za její regulaci evropského energetického trhu. WTO ve čtvrtek sdělila, že Moskva požádala o jednání s Bruselem ohledně "třetího energetického balíčku" EU z roku 2009, který měl v unii otevřít trhy s plynem a elektrickou energií. Rusku se nelíbí zejména ustanoveni, podle nichž nesmí jeho monopolní vývozce plynu Gazprom vlastnit evropské plynovody.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Jste docela pěkná. Nešla byste na rande?

Reportérka americké televize KTLA Courtney Frielová se při natáčení reportáže o požárech poblíž Los Angeles zeptala kolemjdoucího, zda bydlí někde poblíž. Ten jí bez trička a se psem v ruce řekl, že ano, a ještě ji stihl pozvat na rande.

reklama
reklama