Koho vedle komunistů Češi pošlou do Evropského parlamentu?

| redakce

V České republice se volby do Evropského parlamentu konají 23. a 24. května 2014. Letos si Češi zvolí 21 europoslanců, což je o jedno místo méně, než tomu bylo v předchozích evropských volbách. I tak je Česká republika devátou největší parlamentní "stranou". Která česká politická uskupení mají podle průzkumů největší šanci do parlamentu probojovat?

Evropskou unii čekají ve dnech 22. až 25. května volby do Evropského parlamentu. V těchto dnech se bude v jednotlivých členských státech rozhodovat o mandátu 751 nových europoslanců. Na území České republiky se budou volby konat 23. a 24. května.

Nejen peníze pro strany

V těch letošních se bude v České republice rozhodovat o 21 mandátech, což je o jedno místo europoslance méně než v předchozích evropských volbách. Při zatím posledních volbách do Evropského parlamentu konaných v červnu 2009 z celkových 736 europoslanců jich 22 bylo zvoleno za Českou republiku.

Obhajovat mandáty z posledních voleb budou čtyři parlamentní strany. Před pěti lety získala ODS 9 mandátů, ČSSD 7, KSČM 4 a KDU-ČSL 2 mandáty. Vzhledem k aktuálním průzkumům veřejného mínění lze očekávat, že se složení mandátů europoslanců bude výrazně měnit.

V letošních evropských volbách se o 21 mandátů utká 39 na ministerstvu vnitra registrovaných stran a hnutí. Volební práh je v České republice stanoven na 5 %. Pro strany a hnutí je však zajímavá ještě jedna hranice, a to 1 %. Po překročení této hranice náleží dané straně 30 Kč za každý získaný hlas.

Malý zájem Čechů o volby

Zájem o evropské volby nebyl v minulosti příliš velký. Voliči význam rozhodování v EU podceňují, v roce 2009 byla volební účast v České republice jen 27,5 %, v případě celé Evropské unie to bylo 43,1 %. Trend je dlouhodobě klesající. Při prvních volbách do Evropského parlamentu byla volební účast v Evropské unii 63 %, při předposledních volbách v roce 2004 to už bylo jen 46 %, což bylo o 3 procentní body více než při minulých, kdy byla nejnižší volební účast v historii.

Podle zakládajících smluv EU jsou počty jednotlivých poslanců členských zemí rozdělovány na základě sestupné souměrnosti, kdy více mandátů získávají státy s vyšším počtem obyvatel, ale menší státy mají těchto mandátů více, než by jim náleželo podle jejich velikosti.

ANO!

S blížícími se volbami probíhají i průzkumy volebních preferencí. Agentuře STEM/MARK i podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) v dubnu jako vítěz z evropských voleb vyšlo hnutí ANO. Stejné pořadí v těchto průzkumech jim vyšlo i pro další tři strany. Na druhém místě by se umístila ČSSD, třetí TOP 09 a čtvrtá KSČM. Dále by se ještě nad 5% hranicí umístily dle CVVM KDU-ČSL a ODS, podle STEM/MARK mají šanci vstoupit do Evropského parlamentu i ODS, Úsvit, KDU-ČSL, Zelení, Piráti a Svobodní.

Volby do Evropského parlamentu 2014 - počty křesel

Autorem článku je Tomáš Kozelský z EU Office České spořitelny.

Zdroj: Česká spořitelna

reklama
reklama