Burzovní kalendář 12. 5. - 16. 5. 2014

| redakce

V Evropě i USA budou v týdnu zveřejněny údaje o inflaci. To je důležité především pro investory v Evropě, protože ECB naznačila, že by na červnovém zasedání mohla zasáhnout a podpořit ekonomiku, pokud bude inflace nízká. V USA vyjdou také data o maloobchodě, obrázek o stavu sektoru dokreslí výsledky hospodaření firem jako Wal-Mart nebo Macy's. Výsledková sezóna vyvrcholí i v ČR, kvartální čísla zveřejní ČEZ, Telefónica C.R., NWR a Philip Morris ČR.

USA

12/5 až 16/5 Výsledková sezóna (Deer & Co., Macy's, Wal-Mart)

12/5 Projev člena Fedu Charlese Plossera

12/5 Zpráva o rozpočtu

13/5 Maloobchodní tržby (odhad: +0,4 % meziměsíčně, březen: +1,1 %)

13/5 Dovozní a vývozní ceny

13/5 Podnikové zásoby (odhad: +0,4 % meziměsíčně, únor: +0,4 %)

13/5 Projev člena Fedu Jeffreyeho Lackera

14/5 Index výrobních cen (odhad: +0,2 % meziměsíčně, březen: +0,5 % meziměsíčně, odhad: 1,7 % meziročně, březen: 1,4 % meziročně)

14/5 Žádosti o hypotéky

15/5 Projev šéfky Fedu Janet Yellenové

15/5 Index spotřebitelských cen (odhad: +0,3 % meziměsíčně, březen: +0,2 % meziměsíčně, odhad: +2 % meziročně, březen: +1,5 % meziročně)

15/5 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 320 tisíc nových, předchozí: 319 tisíc)

15/5 Index průmyslové aktivity v oblasti New Yorku (Empire State; odhad květen: 6 bodů, duben: 1,29 bodu)

15/5 Průmyslová výroba (odhad: +0,1 % meziměsíčně, březen: +0,7 %)

15/5 Index aktivity filadelfského Fedu (odhad květen: 14 bodů, duben: 16,6 bodu)

15/5 Index cen domů NAHB (odhad květen: 49 bodů, duben: 47 bodů)

16/5 Zahájené stavby domů (odhad duben: 985 tisíc, březen: 946 tisíc) a vydaná stavební povolení

16/5 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad květen: 84,5 bodu, duben: 84,1 bodu)

Americké akcie v uplynulém týdnu nenašly jasný směr. Za celý týden se udržel v plusu pouze Dow (+0,43 %), S&P 500 odepsal 0,14 % a technologický Nasdaq dál pokračoval v propadu, když odepsal 1,26 %.

"Náznaky vývoje býčího nebo medvědího trendu na indexu S&P 500 nejsou. Výhled je neutrální. Ve středu a v první polovině čtvrtečního obchodování se zdálo, že se býci probírají z agónie, ale nic zásadního se nestalo. Pozitivním signálem bude zavírací cena nad 1 900, naopak negativní výhled posílí zavírací cena pod 1 850 body," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Indexu S&P 500 se tak v týdnu opět nepodařilo zaútočit na dubnové rekordy. Analytici upozorňují na to, že na trhu stále více titulů padá hlouběji pod svá 52týdenní maxima, ačkoli index velkých firem S&P 500 je stále jen zhruba procento pod maximem. Je to typické pro vrcholy býčích trhů, kdy největší firmy dále na burze posilují, zatímco menší a volatilnější tituly začínají ztrácet. Průměrná akcie z indexů Nasdaq nebo Russell 2000 již vstoupila do medvědího trhu.

Akcie, které se během pár týdnů ocitly v medvědím trhu a jen tak se z něj nevyhrabou Akcie, které se během pár týdnů ocitly v medvědím trhu a jen tak se z něj nevyhrabou Cloudové služby, sociální média, internet - obory, které se dostaly v posledních týdnech pod tlak. ...

Právě index Nasdaq a akcie malých růstových firem budou příští týden pod drobnohledem. Bude se čekat, zda jejich ceny budou dále klesat. "Hlavním tématem je únik do bezpečí. Peníze jdou do firem, které se obchodují na rozumných valuacích a mají silné fundamenty. Vše, co je spojeno s rychlým růstem, peníze opouštějí. Je to velká sněhová koule, která se nabaluje," komentoval vývoj akcií firem jako Facebook, Twitter, Tesla Motors a dalších Michael James z Wedbush Securities.

Makroekonomický kalendář nabídne dubnové maloobchodní tržby v USA (úterý), u nichž se očekává mírnější růst než v březnu. Průmyslová produkce v USA bude zveřejněna ve čtvrtek, přičemž se čeká zpomalení růstu na +0,1 %. Ve čtvrtek bude také zveřejněn index aktivity ve státě New York, spotřebitelská inflace v USA, u níž se očekává meziročně prudké zrychlení, a pravidelné počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Investorům data napoví, jak by se mohl dále chovat Fed. Šéfka Fed Janet Yellenová minulý týden investory uklidnila, když řekla, že Fed musí držet uvolněnou měnovou politiku, protože inflace ani zaměstnanost nejsou takové, jaké by být měly.

Velký vliv bude mít na trhy nadále situace na Ukrajině. Ta se může rychle vyhrotit po nedělních referendech o nezávislosti v Doněcku a Luhansku. Odtržení od Ukrajiny v referendu, které vláda neuznává, může vyvolat skutečnou občanskou válku a zkomplikovat vztahy mezi Západem a Ruskem, s čímž budou spojeny i další sankce. To může být spouštěč výprodeje akcií. Investoři situaci na Ukrajině zatím vnímají, trhy na ni ale příliš nereagují. To se v pondělí může změnit.

Ukrajinská krize zasáhne trhy s mnohem větší razancí

Pokračuje také výsledková sezóna. V USA to bude týden maloobchodníků. Údaje o hospodaření zveřejní třeba Wal-Mart, Macy's nebo J.C. Penney. Výsledky maloobchodníků v prvním kvartálU 2014 naznačí, jak velký byl dopad tuhé zimy na americkou ekonomiku.

Odhady výsledků hospodaření nejen amerických najdete ZDE.

Z 453 firem z indexu S&P 500, které už údaje o hospodaření zveřejnily, 76 % překonalo odhady zisků a 53 % odhady tržeb. Zisky vzrostly firmám v průměru o 5 %, tržby se zvýšily o 3 %. Vyplývá to z údajů agentury Bloomberg.

Trading: Soumrak nad největšími bankami Trading: Soumrak nad největšími bankami Tradeři z Wall Street jako by kdysi vlastnili tiskárnu na peníze. Jejich zlaté časy jsou ... (Planá) naděje býků: Sazby nikdy nevzrostou (Planá) naděje býků: Sazby nikdy nevzrostou "Každý ví, že úrokové sazby vzrostou," padlo nedávno na panelové diskuzi CNBC. Často se ale ... Způsobí růst úroků v USA kolaps akciových trhů? Ten den může přijít, ale nebude to hned Způsobí růst úroků v USA kolaps akciových trhů? Ten den může přijít, ale nebude to hned Finanční média v současnosti spekulují o tom, že až začne Fed zvedat úroky, způsobí to ... Nikdy byste neuhodli, kde najdete nejlepší dividendové akcie Nikdy byste neuhodli, kde najdete nejlepší dividendové akcie Akciový index Dow Jones Industrial Average je jedním z nejstarších a také nejpopulárnějších barometrů amerického ... Spojené státy mají eso v rukávu. Proti ruským bankám plánují použít silný kalibr Spojené státy mají eso v rukávu. Proti ruským bankám plánují použít silný kalibr Hrozby Spojených států a Evropské unie, že na vybraná odvětví ruského hospodářství uvalí v případě ... Tipy pro vaše portfolio od hvězd investičního nebe Tipy pro vaše portfolio od hvězd investičního nebe Už podevatenácté se sešli manažeři velkých hedgeových fondů na investory bedlivě sledované Sohn Investment Conference ...
reklama
reklama