Faber: Mám strach z krize, která bude mnohem větší než ta, jež začala v roce 2008

| redakce

Nedávná finanční krize mohla být podle známého kontrariána Marca Fabera jen předehrou k mnohem hrůznějšímu divadlu. Známý investor má obavy z nové finanční krize, která odstartuje v druhé polovině roku 2014.

Celkový dluh (včetně dluhu vlády, firem i domácností) je v poměru k výkonu vyspělých ekonomik podle Fabera v současnosti o 30 % vyšší než v roce 2007. "Nemyslím si, že ekonomika oživuje. V Americe jde o zpomalení," říká Faber.

Pro příštích šest měsíců je podle Fabera nejatraktivnějším aktivem hotovost. Podle něj Janet Yellenová dále tiskne peníze a oslabuje americký dolar. Akcie v rozvinutých zemích již nemají potenciál růst, státní dluhopisy jsou vzhledem k nízkým výnosům nadhodnocené. "Nejvíce podceňované aktivum je hotovost. Investoři nevydělávají, naopak budou kvůli tištění peněz ztrácet," říká Faber. Jako negativum pro akciové trhy zmínil i krizi na Ukrajině.

Faber je ve svých katastrofických předpovědích poměrně konzistentní. Minulý měsíc mluvil o tom, že se výprodeje rychle rostoucích akcií rozšíří i na zbytek amerického trhu.

Zdroj: CNBC

reklama
reklama