Co musíte ráno vědět (13. května)

| redakce

Jak zahájily týden akcie v Evropě i zámoří, proč zpomaluje inflace v České republice a co je sexy? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úvodu týdne trhají rekordy

Americké akcie zahájily pondělní obchodování posílením. Index Dow překonal jen pár minut po zahájení obchodování intradenní rekord a S&P 500 vzápětí překonal zavírací maximum a pohyboval se jen pár bodů pod historickým intradenním rekordem. Oba indexy nakonec uzavíraly na nových maximech. Dow nakonec posílil o 0,68 % na 16 695,47 bodu, nové zavírací maximum indexu S&P 500 je po růstu o 0,97 % 1 896,65 bodu, dařilo se tentokrát i technologickému indexu Nasdaq, který vzrostl o 1,77 % na 4 143,86 bodu. Technologické firmy alespoň částečně umazaly propady z minulých dní. Dařilo se akciím společností Twiitter (+5,9 %), Yahoo! (+2,04 %), Facebook (+4,52 %), v rámci indexu S&P 500 nejvíce posílily TripAdvosor (+5,83 %), Netflix (+5,14 %) a Biogen Idec (+4,85 %).

Týden na trzích podle burzovních grafů: Souboj mezi býky a medvědy je vyrovnaný

Experti věří v růst: Jediný směr vývoje akcií, který nyní dává smysl, je nahoru

2. Evropské akcie se v úvodu týdne vyšplhaly na šestiletá maxima

Evropské akcie se v pondělí vyšplhaly na šestiletá maxima, především díky akciím těžařských firem. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,55 %, francouzský CAC 40 o 0,37 % a německý DAX o 1,26 %. Dařilo se především sektoru základních materiálů a technologiím, ztrácel naopak realitní sektor. Akcie společnosti Sky Deutschland posílily téměř o 10 % v reakci na zprávu, že by britská Sky Broadcasting Group mohla mít zájem o koupi firmy.

Evropská unie za 10 let: Ideál vs. realita

3. Pražská burza zahájila týden na nule, dolů ji táhly akcie ČEZ

Index PX v pondělí odepsal 0,06 % na 1 004,08 bodu. Objem obchodů na pražské burze v pondělí dosáhl jen něco málo přes 300 milionů korun. Více než polovinu obchodů zastupovala skupina ČEZ, jejíž akcie oslabily o 1,32 % na 591,10 Kč. Její ztrátu vyvažovalo posílení bankovních titulů - Komerční banka zpevnila o 0,44 % a Erste Group Bank o 0,54 % - a Telefóniky C.R., která podražila o 0,43 %. Největší zisk si v pondělí připsaly cenné papíry mediální CETV (+4,73 %) a developera Orco (+3,82 %).

Nová akcie v Praze (IPO): Skupina Pivovary Lobkowicz zahajuje veřejnou nabídku akcií, na burze se s nimi začne obchodovat koncem května

Pražská burza: Co a proč teď (ne)kupovat

Vyšší dividenda ČEZ, nové IPO v Praze, aktuálně atraktivní tituly (Investiční fórum o českých akciích)

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní maloobchodní tržby za duben (odhad: +0,4 % meziměsíčně, březen: +1,1 %), dovozní a vývozní ceny a podnikové zásoby (odhad: +0,4 % meziměsíčně, únor: +0,4 %). S projevem vystoupí i člen Fedu Jeffrey Lacker. Itálie odhalí vývoj inflace (harmonizovaný s EU; odhad duben: +0,6 % meziročně, březen: +0,6 % meziročně) a Německo index ekonomické nálady ZEW (odhad květen současná situace: 60,5 bodu, duben: 59,5 bodu, odhad květen ekonomický sentiment (očekávání): 40 bodů, duben: 43,2 bodu). V noci na úterý také Čína zveřejní průmyslovou výrobu (odhad: 8,9 % meziročně) a maloobchodní tržby (odhad: 12,2 %) za duben. Pokračuje výsledková sezóna, v Evropě zveřejní výsledky hospodaření za 1Q2014 E.ON a Banco Popolare. Pražská burza bude žít výsledky společnosti ČEZ. Odhady výsledků firem, které zveřejňují čísla v týdnu od 12. do 16. 5., najdete ZDE. Vše podstatné, co se bude dít po celý týden, najdete v našem burzovním kalendáři.

Výsledková sezóna na pražské burze je v plném proudu. Jaké výsledky odkryjí ČEZ a česká Telefónica?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Inflace v České republice v dubnu zpomalila, ceny vzrostly nejméně od roku 2009

Spotřebitelské ceny v České republice v dubnu meziročně vzrostly jen o 0,1 %, nejméně od roku 2009. Očekával se růst o 0,3 % po březnových 0,2 %. Meziměsíčně se ceny nezměnily. ČNB tak zřejmě bude držet slabší korunu déle, než čekala.

Míra nezaměstnanosti v České republice v dubnu klesla na 7,9 %

6. Morgan Stanley drasticky snižuje svůj výhled pro trh s tablety

Slabší než očekávané prodeje tabletů v prvním čtvrtletí společnosti Apple nebyly podle banky Morgan Stanley anomálií. Naopak jsou novým normálem. Katy Hubertyová z Morgan Stanley snižuje svůj odhad růstu trhu s tablety na 12 % z 26 % kvůli nedostatku nových a od zbytku nabídky se lišících produktů. Uznává, že by pomalejší růst trhu s tablety mohl znamenat vyšší poptávku po osobních počítačích, ale nadále očekává 5% pokles globální poptávky po osobních počítačích v letošním i příštím roce.

7. Evropská krize ještě neskončila, varuje šéfka Mezinárodního měnového fondu

Podle šéfky Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeové ještě ekonomická krize v Evropě není u konce. Řekla to v rozhovoru pro německé noviny Handelsblatt. Varovala, že některé země, především na jihu Evropy, mají stále obtížný přístup k úvěrům.

Euforie na trhu s evropskými dluhopisy: Srdečné pozdravy z evropské periferie

8. Rusko: Smlouva o dodávkách plynu do Číny je téměř hotova

Dlouho očekávaná smlouva ruského monopolního vývozce plynu Gazprom o dodávkách suroviny do Číny je téměř hotova. Řekl to v pondělí náměstek ruského ministra energetiky Anatolij Janovskij. Gazprom o dodávkách plynu do Číny jedná více než deset let a v dubnu státem ovládaná firma informovala, že by smlouvu chtěla dokončit během května.

9. Nowotny (ECB): Přísná bankovní pravidla by mohla podpořit stínové bankovnictví

Přísnější dohled nad bankovním sektorem by mohl způsobit, že se některé rizikové aktivity přenesou do sektoru stínového bankovnictví. Řekl to v pondělí Ewald Nowotny, guvernér Evropské centrální banky. "Existuje nebezpečí toho, že zvýšená regulace bankovního sektoru povede k přesunu důležitých a rizikových aktivit do méně regulovaných oblastí, jako je například stínové bankovnictví," uvedl.

Co byste měli vědět o letošní evropské prověrce kvality aktiv bank

10. Lockhart (Fed): Nízká inflace je pro mě "přetrvávající hrozbou"

Šéf pobočky Fedu v Atlantě Dennis Lockhart v neděli v rozhovoru pro televizní stanici CNBC prohlásil, že nízká inflace ve Spojených státech, v Evropě i Japonsku je stále problém. Dodal však, že současná měnová politika je správná. Současné omezování nákupu dluhopisů ze strany Fedu, společně s možným zahájením zvyšování úrokových sazeb ve druhé polovině příštího roku, je podle Lockharta správným mixem.

BONUS

Je smrt sexy?

Skupina modelů a modelek dostala nabídku účinkovat v reklamě na velmi "sexy" značku. Text, který mají přečíst, však ani zdaleka sexy není. Ve skutečnosti se totiž jedná o kampaň na něco úplně jiného.

reklama
reklama