6 věcí, které mohou odstartovat realitní krach v Číně

| redakce

Diskuzí o bublině na trhu s realitami v Číně přibývá. A roste i počet pesimistů ohledně zdejšího nemovitostního sektoru z řad analytiků z významných bank.

Tchao Wang z UBS odhaduje 15% pravděpodobnost výrazné korekce nemovitostního trhu, která by mohla způsobit zpomalení růstu čínského HDP na 5 % v roce 2015. Poslední pokles prodejů nemovitostí vedl ale také třeba Wej Jao ze Société Générale ke konstatování, že "nemovitostní sektor nyní představuje pro čínskou ekonomiku velkou hrozbu".

Nejvíce pozornosti je věnováno cenám nemovitostí, Wang se ale v Číně doporučuje zaměřovat na výstavbu. Čínští nakupující zpravidla využívají vysoké první splátky nemovitostí (30 % na první dům a 60 % na další hypotéku), takže pokles cen se nepromítá do tlaku na prodej nemovitostí tak jako v USA. Také bankroty zde hrozí méně.

"Velký pokles aktivity ve stavebnictví, aniž by ho musela doprovázet významná korekce cen, by měl pravděpodobně značný dopad na průmysl, potažmo ekonomický růst a rozvahy bank," píše Wang. "Vzhledem k tomu, že investice do nemovitostí tvoří téměř čtvrtinu fixních investic, příspěvek stavebního sektoru k HDP je 13 %. Dopad na ekonomiku kvůli poklesu výstavby by tak byl větší než pokles způsobený zhoršujícími se rozvahami domácností a klesající spotřebou."

Propad tempa růstu výstavby o 10 procentních bodů může způsobit pokles míry růstu HDP o 2,5 procentního bodu.

1. Poptávka po oceli následuje výstavbu, 2. Korelace mezi nemovitostmi a stavebními stroji
1. Poptávka po oceli následuje výstavbu, 2. Korelace mezi nemovitostmi a stavebními stroji

Wang vidí 6 potenciálních spouštěčů výrazné korekce nemovitostního trhu:

1. Daň z nemovitosti Sice se neočekává, že by mohla být zavedena již tento nebo příští rok, ale poptávku po bydlení zajisté ovlivní negativně.

2. Rozmach alternativních investičních kanálů Jde například o produkty wealth managementu a nemovitosti v zahraničí.

3. Liberalizace kapitálových toků spolu se slabším jüanem Mohly by vést k odlivu peněz ze země.

4. Silnější corporate governance ve státních podnicích a bankovním sektoru (včetně vyšších dividendových výplat) Omezilo by se financování nákupů pozemků a nemovitostí.

5. Zlepšení v infrastruktuře a zemská reforma Mohly by zvýšit nabídku pozemků ve městech. Tempo urbanizace lze očekávat nízké, protože již nyní nabídka bydlení ve městech převyšuje poptávku. To je zapříčiněno systémem stavebních povolení pro rezidenční nemovitosti, který omezuje migraci do měst.

6. Pokles nebo stagnace cen nemovitostí Mohou vést ke snížení investiční poptávky.

Peking je připraven k akci, aby odvrátil výrazný krach na trhu nemovitostí, Wang se ale obává, že vládní opatření nemusejí ke stabilizaci stačit. "S výraznými změnami v investiční poptávce po bydlení a s omezováním výstavby ze strany developerů mohou začít mít místní vlády problémy." Celkově Wang očekává, že pokles na trhu nemovitostí bude možné "uřídit". Mírně snižuje svou předpověď růstu HDP na rok 2014 na 7,3 % a předpověď na rok 2015 na 6,8 %.

Zdroj: UBS

reklama
reklama