Nebezpečně nedoceněný region: Investiční příležitosti v CEE, které Češi vesměs ignorují

| Roman Chlupatý

Maďarské telekomunikace, polské banky nebo rumunská energetika – to vše jsou známé neznámé vody, do kterých tradičně konzervativní český investor málokdy zavítá. A to přesto, že je má – na rozdíl od tolik diskutované a občas i hrané Číny – doslova za rohem. O tom, že je to ku jeho škodě, svědčí několik titulů vybraných námi oslovenými experty. Podle nich lze i v regionu střední a východní Evropy nalézt absolutní výnos okolo 30 %.

Maďarsko

Attila Gyurcsik
Attila Gyurcsik

Attila Gyurcsik (Concorde Securities)

Naší volbou na budapešťské burze je Magyar Telekom, v němž 59 % vlastní Deutsche Telekom. Společnost bych popsal jako Telefóniku C.R., tedy integrovaného operátora s vůdčí pozicí na trhu fixních linek i mobilů. Proč se nám líbí? V Maďarsku je od roku 2006 hospodářská deprese, zavádějí se úsporné balíčky a krize na sebe volně navazují. Po turbulentních letech je tu ale solidní oživení, maloobchodní tržby a spotřeba rostou, což by letos a v příštím roce mělo pokračovat. Magyar Telekom generuje 80 % svých příjmů v Maďarsku, takže pokud místní budou více utrácet, bude z toho těžit.

Akcie firmy jsou přitom podhodnocené a mnozí investoři je nemají v lásce, protože firma loni nevyplatila dividendu. Možná ji nevyplatí ani letos, ale to už je do ceny započítáno. Plusem je i to, že se Magyar Telekom dohodl s vládou na stabilizaci daňového prostředí, které bylo v posledních čtyřech letech eufemisticky řečeno hektické.

Magyar Telekom (v HUF za akcii)
Magyar Telekom (v HUF za akcii)

Polsko

Tomáš Menčík
Tomáš Menčík

Tomáš Menčík (CYRRUS)

PKO je největší bankou na polském trhu. Společnost vyplácí pravidelně dividendu, roční dividendový výnos je nyní 1,85 %. Management na konci roku 2013 představil plán zvýšení ziskovosti prostřednictvím vyšší čisté úrokové marže. Podle odhadů agentury Bloomberg by měly v roce 2015 narůst úrokové sazby až na hranici 3 % ze současných 2,5 %. Společnost by měla těžit z nedávné akvizice Nordea Bank Polska a z postupného oživení polské ekonomiky.

Management PKO očekává v druhém kvartálu 2014 výrazně vyšší poptávku po úvěrech. Díky růstu obliby internetového bankovnictví je součástí plánu navýšení ziskovosti snižování nákladů na kamenné pobočky, v roce 2013 narostl meziročně počet uživatelů internetového bankovnictví o 9,5 %. Podle polské centrální banky by banky neměly mít problémy se zátěžovými testy ECB, což je pro akcie pozitivní signál. Podle Bloombergu má PKO společně s Raiffeisenbank nejvíce pozitivních doporučení mezi východoevropskými bankami. Reforma penzijních fondů může pro polské banky vyznít pozitivně, investoři mohou hledat bezpečné přístavy.

  • 1
  • 2
reklama
reklama