Akciová rally může pokračovat, klíčový faktor stále podporuje trh

| redakce

Centrální banky v uplynulých letech svou uvolněnou měnovou politikou přispěly k přílivu peněz do akcií tím, jak investoři ve světle nízkých výnosů dluhopisů hledali výnos jinde. Podle Morgan Stanley tento faktor po krátkém "oddechovém čase" opět získává na významu.

"Jde o to, jak rychle bude ustupovat slabost ekonomiky, především trhu práce," napsal klientům Joachim Fels, hlavní ekonom Morgan Stanley. "Důležitý je v tomto smyslu především růst mezd. Ve Spojených státech mzdy v menších firmách postupně rostou, což by mělo signalizovat zrychlení růstu platů v celé ekonomice v průběhu letošního roku."

Míra zrychlování ekonomiky ovšem jak v USA, tak třeba v Británii zůstává z historického hlediska nízká. Jak Fed, tak Bank of England tak budou mít dostatek času na zvážení prvního zvýšení úrokových sazeb. V případě britské centrální banky Morgan Stanley počítá zhruba s polovinou roku 2015, podobný výhled má trh i na další vývoj sazeb v USA. Guvernér Bank of England Mark Carney ve středu zopakoval, že téma zvyšování sazeb aktuálně stále není na stole, ačkoli britská ekonomika roste a ceny domů rostou možná až nebezpečně rychle.

"Pokud by centrální bankéři v USA nebo Británii překvapili nás i trh dřívějším zvýšením úroků, bude to pravděpodobně zdůvodněno lepší kondicí trhu práce a růstem mezd, což by mělo na druhou stranu pozitivní vliv na osobní spotřebu, tím na celou ekonomiku, a tedy i na akcie," pokračuje Fels.

Upozorňuje dále na stále pravděpodobnější zesílení podpory ekonomiky ze strany ECB. Mario Draghi po květnovém zasedání de facto přislíbil zavedení nových opatření na červnové schůzce evropských guvernérů. Kvantitativní uvolňování (QE) to sice podle většiny analytiků nebude, ale i snížení sazeb nebo podpora úvěrování v reálné ekonomice by měly ekonomiku eurozóny dále podpořit, především očekávaným tlakem na aktuálně silné euro.

Při pokračování QE ze strany japonské centrální banky je posledním zásadním globálním hráčem mezi měnovými autoritami Čínská lidová banka. Tu by nízká míra spotřebitelské inflace při současném zpomalování ekonomického růstu mohla přimět k uvolnění měnové politiky, například cestou snížení sazeb či požadavků na rezervy držené bankami.

Zdroj: Morgan Stanley

reklama
reklama