Problém americké ekonomiky, o kterém se u nás moc nemluví

| Tomáš Hart

V Americe se za cenově dostupné bydlení považuje takové, kdy náklady na bydlení nepřevýší 30 % příjmů domácnosti. V poslední době se ale mnohým Američanům o těchto nákladech může jen zdát, majitelům domů a bytů musejí platit o dost větší část svého výdělku.

Podle analýzy realitního serveru Zillow se nájmy v 90 velkých amerických městech vyšplhaly na takové úrovně, že 30% hranici převyšují, někdy i výrazně. Například v Chicagu jeho obyvatelé za bydlení vydají v průměru 31 % příjmů (historický průměr je 21 %), v New Orleans je to 35 % (historicky 14 %), jedna z nejhorších situací je v Miami, kde lidé platí až 43 % ze své výplaty, aby mohly ve městě bydlet. Statistiky počítaly s dostupnými údaji za období 1985 až 2000.

V USA polovina lidí, kteří žijí v nájemním bydlení, za něj utratí přes 30 % svých peněz, což způsobuje, že jim nezbývá dostatek prostředků na ostatní útraty. Nízkopříjmové rodiny, které na bydlení utratí i přes polovinu svých financí, si mohou dovolit za jídlo utratit jen o třetinu méně peněz než průměrná rodina, za oblečení mohou vydat jen polovinu peněz a za svoje zdraví vydají o celých 80 % méně, než je v Americe běžné.

Tato situace jim znemožňuje se více podílet na tolik potřebném oživení americké ekonomiky. Nájmy jsou podle vlády dostupné nejhůře v historii. Proč? Mezi hlavní trendy, které tuto situaci způsobují, patří:

  • daleko větší růst poptávky po nájemním bydlení ve srovnání s růstem poptávky po nových bytech,
  • zájem developerů rychle vydělat na luxusních bytech,
  • přísnější požadavky hypotečních firem, které zvýšily laťku pro poskytnutí půjček na bydlení.

Mnoho lidí je navíc zatíženo studentskými půjčkami a nezbývá jim nic jiného, než zůstávat v domech svých rodičů daleko déle, než to dělaly generace před nimi.

reklama
reklama