Energetické akcie jsou v kurzu. Kterým se bude dařit nejlépe?

| redakce

Americký energetický sektor je v současnosti i díky břidlicové revoluci jednou z nejatraktivnějších investičních příležitostí. Akcie těžařů energetických komodit zastoupené v indexu S&P 1500 za první čtyři měsíce letošního roku zdražily zhruba o 6 %, zatímco celý index vzrostl pouze o procento. Energetické akcie do investičních portfolií zkrátka patří. Mezi všemi by se investoři podle analytiků měli zaměřit zejména na následující čtyři jména.

Murphy Oil

Společnost podniká v oblasti těžby ropy a zemního plynu. Ze své struktury nedávno vyčlenila rafinérskou divizi Murphy USA a prodala, respektive k prodeji nabídla svůj byznys ve Velké Británii a Malajsii. Nyní se firma s velkým očekáváním zaměřuje především na průzkum ložisek a těžbu ropy v předních amerických břidlicových pánvích Eagle Ford a Bakken. Na začátku května navíc reportovala solidní čtvrtletní výsledky. Firma mimo jiné oznámila, že její celková těžba uhlovodíků v období od ledna do března meziročně vzrostla o 1,3 % na téměř 205 tisíc barelů denně, a to především díky aktivitám v pánvi Eagle Ford a v oblasti Mexického zálivu.

Pokud bude společnost Murphy Oil úspěšně pokračovat v průzkumu stávajících i nových ložisek, lze podle analytiků očekávat, že se její akcie na americkém trhu stanou jedněmi z nejatraktivnějších z celého energetického sektoru. Odhady mimo jiné hovoří o tom, že by cash flow společnosti mohlo v následujících pěti letech vzrůst každý rok o pět miliard dolarů.

Firma investory láká také na čtvrtletně vyplácenou dividendu ve výši 0,31 USD na akcii (roční dividendový výnos 2 %). Bez povšimnutí by nemělo zůstat ani to, že se její cenné papíry aktuálně obchodují při P/E 12,9.

Akcie Murphy Oil (2004 až 2014)
Akcie Murphy Oil (2004 až 2014)Zdroj: Google

Marathon Oil

Těžař ropy a zemního plynu Marathon Oil k vyčlenění svých rafinérských aktivit do samostatné společnosti přistoupil již před několika lety. Firma se od té doby stejně jako nyní Murphy Oil soustředí především na samotnou těžbu surovin, která je ekonomicky zajímavější. Své aktivity společnost po vzoru konkurence rozvíjí zejména v oblasti těžby ropy z břidlicových ložisek, a to nejen v pánvi Eagle Ford, ale i v jiných na ropu bohatých oblastech USA. A daří se jí - jen v pánvi Eagle Ford se jí loni podařilo zvýšit těžbu ropy meziročně o 50 % na 90 tisíc barelů denně.

A nemusí to být maximum. Společnost nedávno oznámila, že do svých aktivit v oblastech Eagle Ford, Bakken a SCOOP (South Central Oklahoma Oil Province) hodlá investovat více než 3,5 miliardy dolarů. Firma si od tohoto rozhodnutí slibuje takřka třetinový nárůst těžby v těchto ložiscích, a tedy další posílení své pozice na trhu s černým zlatem.

Marathon Oil aktuálně vyplácí čtvrtletní dividendu 0,19 USD na akcii (roční dividendový výnos 2 %) a cenné papíry těžaře se obchodují při P/E kolem 15.

Akcie Marathon Oil (2004 až 2014)
Akcie Marathon Oil (2004 až 2014)Zdroj: Google
  • 1
  • 2
reklama
reklama