Seznam plný švindlů, který vám pomůže bez obav investovat

| redakce

V současnosti je možná nejtěžší období pro investování v celé historii kapitalismu. Firmy krachují, lidé přicházejí o práci a zprávám spíše než hamižnost vládne strach, který se snaží ovládnout možná i vaše myšlenky. Lidé se bojí a nejistota jen tak nezmizí, proto jsem se rozhodl dát dohromady tento seznam.

V letech 2001 a 2002 jsem přišel o všechny peníze kvůli špatným investicím. Stalo se mi to pak ještě několikrát. Proč byste mě tedy měli poslouchat? Neposlouchejte. Neměli byste poslouchat nikoho, pokud jde o investice. Jsou to vaše peníze, nepromrhejte je zbytečně.

Nejdůležitější slovo v investování je "nevím". Pokud vám někdo říká cokoli jiného, lže.

Kdysi jsem spravoval hedgeový fond, který byl úspěšný. Spravoval jsem fond hedgeových fondů, což znamená, že jsem nahlédl do strategií asi tisícovky různých fondů. Naučil jsem se přitom jednu věc: Všichni na Wall Street jsou podvodníci. Bez výjimky.

Za posledních 15 let jsem vyzkoušel snad všechny myslitelné investiční strategie. Napsal jsem software pro automatické obchodování. Dařilo se mi, ale trhu teď dominují roboti. Napsal jsem také několik knih, včetně knihy o Warrenu Buffettovi.

Neřiďte se žádnou z mých rad! Ale jestli vás to zajímá, toto jsou rady a ponaučení, která platí a fungují pro mě osobně.

A. Mám se zabývat intradením obchodováním?

Jen pokud jste připraveni vzít všechny své peníze, rozcupovat je na kousky, upéct z nich koláčky a ty sníst. Pak vám bude špatně, všechny peníze budou snědené, ale bude to skvěle chutnat. A o tom je intradenní obchodování.

B. Nevěřím vám, mnoho lidí se intradenním obchodováním živí

Osobně znám maximálně dva nebo tři takové. Již 10 let pracují 24 hodin denně. Pokud nechcete strávit prací všechen svůj čas a riskovat při tom, že přijdete o všechny peníze, nedělejte to.

Je tu ještě jedna věc. Když proděláváte na obchodování, není to jako přijít o práci. Když pracujete, nikdy nepřicházíte o peníze; i když se dva týdny v práci neukážete a obviní vás ze sexuálního obtěžování, stejně dostanete zaplaceno. Akciový trh vám ale ve špatné dny peníze bere, to vám působí stres, načež investujete ještě hůře.

C. Dobře, kdo tedy na trhu vydělává?

Tři typy lidí:

  • Lidé, kteří drží akcie navždy. To jsou třeba Warren Buffett (od roku 1967 neprodal ani jednu akcii Berkshire Hathaway) nebo Bill Gates (v podstatě 20 let držel akcie Microsoftu téměř beze změny).
  • Lidé, kteří drží akcie milióntinu vteřiny. Možná je to dokonce ilegální, nedoporučuji to.
  • Lidé, kteří podvádějí.

Vídával jsem to dvacet let, viděl jsem každou špinavost, mohu psát historii podvodů posledních 20 let.

Jeden příklad za všechny: Potřeboval jsem peníze pro jeden ze svých fondů. Navštívil jsem šéfa svého souseda, který v posledních 20 letech dokázal zhodnotit investice o 12 % ročně. Velmi solidní výsledek. Každý chtěl vědět, jak to dělá. "Zjisti toho co nejvíce," prosil mě jeden z mých obchodních přátel, když se doslechl, že jdu toho muže navštívit.

Šéf mého souseda mi však řekl: "Je mi líto, Jamesi. Líbíš se nám a bylo by skvělé, kdybys u nás začal pracovat. Ale co se prostředků pro tvůj fond týče, neměli bychom žádnou záruku, že s našimi penězi neuděláš něco špatného. A tady u nás v Bernard Madoff Securities je dobrá pověst všechno." Takže jsem peníze u Bernieho Madoffa nakonec nezískal, přestože chtěl, abych pro něj pracoval.

O několik let později mi stejný přítel, který chtěl vědět, jak Madoff dociluje tak skvělých výsledků, řekl: "Celou dobu jsme věděli, že je to podvodník." To je další věc, která platí o Wall Street - každy zpětně všechno ví a nikdo nikdy neudělal chybu.

reklama
reklama