Burzovní kalendář 19. 5. - 23. 5. 2014

| redakce

Fed zveřejní zápis z dubnového zasedání FOMC, budou oznámena další data z amerického nemovitostního trhu a předběžné výsledky průzkumu průmyslové aktivity mezi nákupními manažery v USA i eurozóně, Bank of England zveřejní zápis z květnového jednání, začne páté kolo vyjednávání o obchodní dohodě EU a USA, proběhnou volby do Evropského parlamentu, Microsoft představí lehčí verzi tabletu Surface, JPMorgan pořádá valnou hromadu a firmy jako Hewlett-Packard, GAP, SABMiller nebo Vodafone rozšíří firemní výsledkovou listinu za první čtvrtletí.

USA

19/5 Veřejná vystoupení členů Fedu Johna Williamse a Richarda Fishera

20/5 Veřejná vystoupení členů Fedu Charlese Plossera a Williama Dudleyho

21/5 Veřejná vystoupení Janet Yellenové a členů Fedu Narayany Kocherlakoty, Esther Georgeové a Williama Dudleyho

21/5 Zápis z dubnového zasedání FOMC

22/5 Index aktivity chicagského Fedu

22/5 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 310 tisíc nových, předchozí: 297 tisíc nových)

22/5 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit flash; odhad květen: 55,9 bodu, duben: 55,4 bodu)

22/5 Prodeje existujících domů (odhad duben: 4,69 milionu, březen: 4,59 milionu)

22/5 Index průmyslové aktivity kansaského Fedu

22/5 Veřejné vystoupení člena Fedu Johna Williamse

23/5 Prodeje nových domů (odhad duben: 420 tisíc, březen: 384 tisíc)

Za uplynulý týden oslabil S&P 500 jen o 0,03 %, Dow odepsal 0,55 % a Nasdaq narostl o 0,46 %. Dow a S&P 500 v týdnu stanovily svá nová historická maxima.

Analytici a stratégové jsou navzdory tomu nadále spíše optimističtí, pokud jde o další růst cen akcií. "Mírných poklesů se není potřeba bát, očekávám, že S&P 500 uzavře kvartál nad 1 900," uvedl například ve vysílání CNBC Laszlo Birinyi. "Aktuálně je na trzích hodně humbuku, ale je potřeba ho odlišovat od opravdových signálů."

"Vývoj indexu S&P 500 nebyl vůbec nudný. Zažili jsme nová maxima, v pondělí proběhl slušný růst a ve čtvrtek propad téměř o procento při nadprůměrných objemech. Důležitým supportem se stal 50denní klouzavý průměr, který index poslední měsíc pravidelně testuje. Další support a rezistence se nemění, vymezují pásmo 1 840 až 1 890/1 900," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Index S&P 500 poněkolikáté nedokázal potvrdit prolomení silné rezistence 1 890 až 1 900 a vrátil se do dlouhodobějšího obchodního rozpětí. Graf zůstává v neutrálním nastavení. Indexy S&P 500 a Dow jsou nad 50- a 200denními klouzavými průměry. Pozitivním signálem pro akcie bude zavírací cena S&P 500 nad 1 900, negativní výhled posílí zavírací cena pod 1 850."

Varovným signálem je situace na trhu s akciemi menších firem sdruženými v indexu Russell 2000. Ten v posledních dnech koketuje s úrovní 10% poklesu od svého maxima, což by znamenalo "oficiální" start korekce, navíc již dva dny uzavírá pod svým 200denním klouzavým průměrem. V blízkosti maxim se tak tradičně více daří akciím velkých, spíše "hodnotových" firem, a zlevňují růstové tituly.

V týdnu se od lokálního dna odrazily nedávné hvězdy z internetového odvětví jako Facebook nebo Twitter. Náladu na trzích nadále podporovaly také výsledky firem. Z indexu S&P 500 oznámilo kvartální čísla 93 % firem, z nichž zatím 69 % překonalo odhady na úrovni zisku, 22 % je naopak nenaplnilo.

Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích si připomeňte ZDE.

V novém týdnu budou investoři pozorně naslouchat řadě členů Fedu, kteří mají naplánována veřejná vystoupení na různých ekonomických konferencích a fórech. Sledovaný bude také zápis z dubnového zasedání, na které Fed podle očekávání snížil objem měsíčních odkupů cenných papírů o dalších 10 miliard USD. Kvantitativní uvolňování by v USA mělo skončit ještě letos, pokud bude pokračovat zlepšování situace na trhu práce.

Z něj v týdnu jako vždy ve čtvrtek dorazí data o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Ten sice průběžně kolísá, čtyřtýdenní průměr se ale postupně blíží hranici 300 tisíc nových žádostí. Pokračující expanzi odvětví by měl potvrdit předběžný výsledek průzkumu mezi nákupními manažery ve zpracovatelském sektoru agentury Markit.

Větší starost investorům i americkým politikům dělá zadrhávající se oživení na realitním trhu. Data v uplynulém týdnu sice příjemně překvapila, pod drobnohledem ale i tak budou údaje o prodejích nových a stávajících domů.

Prakticky u konce je výsledková sezóna, která v posledních týdnech patřila k podpůrným faktorům pro americký akciový trh, ačkoli míra překonávání odhadů analytiků na úrovni tržeb byla jedna z nejnižších za poslední roky. Svá čísla představí společnosti jako Hewlett-Packard nebo GAP. Na prvně jmenovanou firmu ve svém výhledu na nový obchodní týden upozornil i makléř z brokerjetu ČS Aleš Jandejsek.

Odhady výsledků nejen amerických firem na celý týden najdete ZDE.

Pondělí

  • Rada pro dohled nad finanční stabilitou (Financial Stability Oversight Council, FSOC) pořádá ve Washingtonu konferenci o investičním byznysu a jeho potenciálních rizicích pro finanční systém. Rada zkoumá, zda velcí správci majetku jako BlackRock nebo Fidelity Investments mohou být systémově důležití a zda by neměli být regulováni Fedem.

  • V týdnu by mohlo dojít k oficiální nominaci Stanleyho Fischera na pozici viceprezidenta Fedu. O věci by mohl jednat Kongres.

  • V týdnu mají pokračovat pátým kolem rozhovory zástupců USA a Evropy o největší dohodě o volném obchodu v historii. Oba bloky dohromady vytvářejí produkt v objemu 33 bilionů USD. Tématy tohoto kola jednání by měly být bezpečnost potravin, elektronický obchod nebo energetika.

  • Interview o americké ekonomice poskytne bývalý šéf Fedu Ben Bernanke.

Úterý

  • JPMorgan Chase pořádá valnou hromadu. Hlasovat se bude mimo jiné o 74% zvýšení odměny pro šéfa firmy Jamieho Dimona. Poradenská firma Glass, Lewis & Co. Investorům doporučuje plán odmítnout.

  • Microsoft představí lehčí verzi tabletu Surface. Konkurovat chce iPadu mini od Applu a Kindle Fire od Amazonu.

Středa

  • Ve Washingtonu se koná výroční zasedání Bretton Woods Committee. Vystoupí šéfka MMF Christine Lagardeová, prezident Světové banky Jim Yong Kim, Mohamed El-Erian (již jako hlavní ekonomický poradce Allianz) a bývalý předseda Fedu Paul Volcker.

  • Na Nasdaqu proběhne IPO čínské společnosti JD.com. Ta chce v úpisu získat až 1,7 miliardy USD, což by ji ocenilo na 24,6 miliardy USD. S akciemi firmy by se mělo začít obchodovat ve čtvrtek. V souběžném privátním úpisu chce internetový prodejce získat až 1,2 iliardy USD.

  • EIA vydá týdenní zprávu o trhu s ropou.

Čtvrtek

  • EIA vydává týdenní zprávu o zásobách zemního plynu.
USA pod lupou: Fed, HDP a dolar očima finančních profesionálů USA pod lupou: Fed, HDP a dolar očima finančních profesionálů Co čeká americkou ekonomiku? Jak bude dále postupovat Fed? Jaký dopad má Ukrajinská krize na ... Energetické akcie jsou v kurzu. Kterým se bude dařit nejlépe? Energetické akcie jsou v kurzu. Kterým se bude dařit nejlépe? Americký energetický sektor je v současnosti i díky břidlicové revoluci jednou z nejatraktivnějších investičních příležitostí. ... Goldman Sachs: Současný býčí trh má před sebou ještě dlouhou cestu Goldman Sachs: Současný býčí trh má před sebou ještě dlouhou cestu Někteří investoři se začínají obávat předraženosti akcií a jejich valuací, analytička z Goldman Sachs Sheila ...
reklama
reklama