Co musíte ráno vědět (20. května)

| redakce

Jak zahájily týden burzy v Evropě i zámoří, jaké krizi budou v létě možná čelit Spojené státy a proč jsou auta značky Fiat životu nebezpečná? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zahájily týden mírným růstem, trh v pondělí při absenci makrodat podpořil zájem o internetové tituly

Index Dow přidal 0,12 % na 16 511,86 bodu, S&P 500 posílil o 0,38 % na 1 885,08 bodu a Nasdaq vzrostl nejvíce, konkrétně o 0,86 % na 4 125,81 bodu. V plusu zakončila většina základních sektorů, výjimkou byly na nule telekomunikační tituly, mírné ztráty zaznamenaly sektory základních materiálů a necyklického spotřebního zboží, 0,94 % odepsal index síťových služeb. Pozornost byla věnována některým akvizicím i výsledkům firem.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Po maximech výprodej, panika se ale nekoná

2. Evropské akcie zahájily týden smíšeně, trhy nepotěšilo odmítnutí akviziční nabídky ze strany společnosti AstraZeneca

Evropské burzy zahájily týden smíšeně, propad ceny akcií společnosti AstraZeneca vyrovnalo posílení irských aerolinek Ryanair. Britský FTSE 100 odepsal 0,16 %, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,30 % a německý DAX připsal 0,31 %. Nejlépe si v pondělí vedly automobilky a média, ztrácely naopak sektor zdravotní péče, banky a sektor základních materiálů. Regionální index Stoxx Europe 600 do pondělí posiloval pět týdnů v řadě, což je nejdelší růstová šňůra od listopadu loňského roku.

Akcie pohledem technické analýzy: Indexy budou bojovat o obhájení úrovní podpory

Evropa a my: Stavíme se do pozice těch, kterých se dění v EU netýká, a pak na to doplácíme

3. Pražská burza zahájila týden lehce v mínusu

Index PX v pondělí ztratil 0,09 % a zakončil na 985,60 bodu. Objem obchodů na pražské burze byl v pondělí velmi malý, nedosáhl ani 300 milionů korun. Téměř polovinu obchodů zastupovaly akcie společnosti ČEZ, které zpevnily o 0,89 %, druhým nejobchodovanějším titulem byla Komerční banka se ziskem 0,93 % a v závěsu za ní se držela Erste Group Bank, jejíž cenné papíry oslabily o 1,11 %. Největší ztráty v pondělí postihly akcie těžařské NWR, která odevzdala 3,7 %, nejvíce si naopak polepšila mediální CME se ziskem 1,09 %.

Česká Telefónika navrhne dividendu za loňský rok 18 Kč na akcii

Další IPO v Praze? Petr Koblic favorizuje Český aeroholding, dalšími kandidáty by byly společnosti Čepro a MERO

Vyšší dividenda ČEZ, nové IPO v Praze, aktuálně atraktivní tituly (Investiční fórum o českých akciích)

4. Očekávané události

S projevy vystoupí členové Fedu Charles Plosser a William Dudley. Spojené království zveřejní vývoj růstu spotřebitelských i výrobních cen (odhad CPI duben: +0,3 % meziměsíčně a +1,7 % meziročně, březen: +0,2 % a +1,6 %) a Německo index cen výrobců (odhad duben: +0,0 % meziměsíčně a -0,9 % meziročně, březen: -0,3 % a -0,9 %). Hospodářské výsledky zveřejní například společnosti Vodafone nebo Home Depot. Přehled očekávaných výsledků firem, které budou v týdnu reportovat čísla, najdete ZDE. Vše podstatné, co se bude v týdnu dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst afrických ekonomik dle tamní banky letos zrychlí na 4,8 %

Hospodářský růst afrických zemí by měl letos zrychlit v průměru na 4,8 %. Předpověděla to v pondělí Africká rozvojová banka (AfDB). Příliv kapitálu na kontinent překoná 200 miliard dolarů, a dosáhne tak čtyřnásobku úrovně před 14 lety. Zahraniční investice budou prý letos nejvíce směřovat do zpracovatelského průmyslu a služeb.

6. Britské banky se bojí, že na sebe při zátěžových testech odhalí příliš mnoho

Britské banky sice plně podporují plán centrální banky ohledně zátěžových testů, obávají se však toho, jak detailní budou muset být zveřejňované výsledky. Osm největších britských bank, včetně Barclays, Royal Bank of Scotland, Lloyds a HSBC, podstoupí v letošním roce zátěžové testy naplánované centrální bankou. Testy mají ukázat, jestli mají banky dostatek kapitálu na to, aby například ustály 35% pokles cen domů nebo nárůst úrokových sazeb o 4 procentní body.

7. Spojené státy chtějí zažalovat čínské pohlaváry kvůli podnikové špionáži

Ministerstvo spravedlnosti Spojených států chystá obžalobu na pět vysoce postavených Číňanů kvůli podnikové špionáži. Státní návladní obvinil pět lidí, kteří pracovali pro Čínskou lidově-osvobozeneckou armádu a během té doby se nabourali do počítačových systémů amerických firem a kradli obchodní tajemství. Je to poprvé, co USA obviní z kybernetického útoku státního aktéra. Americký státní návladní Eric Holder na tiskové konferenci prohlásil, že bylo napadeno šest firem v západní Pensylvánii i jinde ve Spojených státech. Mezi napadenými společnostmi jsou i Westinghouse, U.S. Steel, Alcoa a Solarworld. Útoky byly tak rozsáhlé a závažné, že podle něj vyžadují agresivní odpověď. Pět obviněných Číňanů se mělo nabourat do počítačů společností a krást důležitá obchodní tajemství, která poskytovala výhodu jejich čínským konkurentům, podle obvinění také sledovali vnitropodnikové komunikace. "Tento případ by měl sloužit jako varování. Měli bychom si uvědomit, že kybernetické hrozby jsou opravdu závažné," prohlásil Holder.

8. Kávové plantáže ve Střední Americe decimuje rez, zrna mohou výrazně podražit

Kávové plantáže v Mexiku a dalších středoamerických státech decimuje už dva roky rez, která napadá listy keřů. Produkce klesá a hrozí výrazné zdražení zrn. Podle průzkumů už je škoda způsobená rzí přes miliardu dolarů. Nejvíce postižené jsou středoamerické odrůdy kávy arabica, tedy vysoce kvalitní kávy určené pro přípravu espressa a kávy pro gurmety, po níž ve Spojených státech rychle roste poptávka. Rez však nezpůsobuje jen vyšší ceny, ohrožuje také živobytí více než půl milionu lidí, především malých farmářů a sezónních pracovníků.

9. Bundesbank: Růst německé ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalí

Německá ekonomika bude ve druhém čtvrtletí díky domácí poptávce pokračovat v růstu, jeho tempo však bude pravděpodobně pomalejší než v prvním čtvrtletí. Předpověděla to v pondělí německá centrální banka Bundesbank ve své měsíční zprávě.

MMF vybídl Německo, aby více investovalo do infrastruktury

10. Spojené státy přežily fiskální útes i přerušení činnosti vlády. Blíží se však další krize

Američtí politici se v krizích zjevně vyžívají. Po té s fiskálním útesem a hrozbou platební neschopnosti vlády, která vedla k přerušení činnosti vládních agentur, se směle řítí do dalších problémů. Sice uznávají, že této kolizi je možné se vyhnout, prozatím se tak ale nechovají. Ve středu americký prezident Barack Obama upozornil na to, že vládnímu fondu Highway Trust Fund, který financuje výstavbu infrastruktury z daní na pohonné hmoty, docházejí prostředky a do konce léta "vyschne". Kongres zatím nepřišel s žádným řešením a obě politické strany se schovávají v zákopech.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Reklama Fiatu s Godzillou sklízí úspěch

Reklamní spot automobilky Fiat, v němž vystupuje Godzilla, slaví nesmírný spěch. Na YouTube ho vidělo už přes 5 milionů lidí.

reklama
reklama