Apple vs. Španělsko: Riziko na podivný způsob

Apple vs. Španělsko: Riziko na podivný způsob

| redakce

Honba investorů za výnosy dosáhla nebývalých úrovní. Valuace na dluhopisovém trhu začínají působit skutečně prazvláštně. Dluhopisoví investoři nyní upozorňují například na skutečnost, že se 10leté dluhopisy Applu a Španělska nyní obchodují na podobných úrovních.

V současném prostředí mimořádně nízkých úrokových sazeb stěží dostanete příležitost dosáhnout slušného výnosu s rozumnou mírou rizika. Stále méně aktiv nabízí výnos přesahující 4 %, argumentují houfně fondoví manažeři.

150 miliard v hotovosti proti bilionu v dluzích

Po prodeji korporátních dluhopisů společnosti Apple v hodnotě 12 miliard USD koncem dubna se nyní v dolarech denominované 10leté dluhopisy firmy nabízejí investorům s úrokem kolem 3,4 %. Paul Read, šéf pro dluhopisové trhy v Invesco Perpetual, poukazuje na podobné úrovně výnosů 10letých španělských státních dluhopisů, v současnosti obchodovaných kolem 2,9 %.

"Netvrdím ani o jednom z nich, že by s ním bylo spjato vysoké úvěrové riziko, ani že by někoho z nich čekal bankrot. Úrovně, na nichž se obchodují, ale nepovažuji za zajímavé," prohlásil Read na konferenci investorů pořádané Morningstar. "Připouštím, že jeden je denominovaný v dolarech a druhý v eurech. 10letý dluhopis Applu v dolarech tedy nyní přináší více než španělský eurový. Tržní kapitalizace Applu je navíc obrovská, ne-li vyšší než tržní kapitalizace celého indexu IBEX."

"Apple drží 150 miliard USD v hotovosti a Španělsko má kolem bilionu dluhů. Je tedy zajímavé, že je trh oceňuje stejným rizikem," doplňuje Read a varuje investory, aby byli obezřetní a nenechali se vtáhnout do přehnaných rizik za neadekvátní ceny.

Data od Bank of America Merrill Lynch naznačují, že mají investoři v poslední době v portfoliích nadváženy dluhopisy periferních zemí eurozóny.

Šéf AXA Investment Management Chris Iggo ale přiznává, že jeho nadšení pro obchody s periferními aktivy opadává. Hlavně z valuačního hlediska, protože dluhové problémy zemí zůstávají nedořešeny. "Ekonomiky jižních států eurozóny stále nedosahují výkonnosti roku 2007. Jejich poměry dluhu k HDP jsou navíc vyšší," varuje.

Bezpečný výnos?

Read upozorňuje, že v předkrizovém období vynášela mezi 3 a 5 % tradiční bezpečná aktiva, jako jsou americká depozita nebo státní dluhopisy. Tedy aktiva, která jsou považována za prakticky bezriziková.

Trh celkově přišel za rok o 750 miliard USD velmi bezpečného příjmu a investoři jsou nyní nuceni nakupovat pochybné cenné papíry španělských bank, aby získali alespoň to, co jim v roce 2007 plynulo z držby amerických vládních dluhopisů.

Šéf globálních strategií Société Générale Patrick Legland prohlásil, že je současné prostředí poslední šancí k investici do aktiv s výnosy nad 4 %. "Na konci roku by měl výnos z 10letého amerického dluhopisu vzrůst sice nad 3% hranici, ale ne nad 4 %. V prostředí takto nízkých úroků je stále těžší najít investice nabízející atraktivní výnosy nad 4 % s rozumným rizikem," uzavírá Legland.

Zdroj: CNBC

reklama
reklama