Efektivní trhy neexistují, motorem růstu je jejich robustnost

| redakce

Prakticky každý, kdo má alespoň minimální zkušenost se zaměstnáním v soukromém sektoru, se čas od času podivuje, jak je možné, že na trhu stále existuje tolik neefektivně fungujících firem. Některé podniky skutečně přežívají i přesto, že jejich management nemá ani ponětí, co vlastně dělá, jak by se měl chovat ke svým zákazníkům nebo zacházet s vydělanými penězi. Jak je to možné?

Snad nejvíce matoucí je, že se i přes evidentní nekompetentnost velkého množství firem de facto všem odvětvím jako celkům daří a neustále rostou. Lidé, kteří se do problematiky konkurenčního prostředí soukromého sektoru nikdy nesnažili nahlédnout hlouběji, tak mylně získávají dojem, že je růst každého konkrétního trhu či odvětví založen na vysoké efektivitě všech jejich součástí.

Lídra určuje souhra náhod

Ve skutečnosti jednotlivé sektory i celé trhy rostou bez ohledu na to, jak moc efektivní či neefektivní jejich jednotlivé komponenty jsou. Uveďme jako příklad vývoj trhu s osobními počítači, respektive operačními systémy, na kterých počítače fungují.

Na úplném začátku digitálního věku bylo vyvinuto několik operačních systémů, přičemž všichni jejich autoři měli vypracovány velmi zajímavé a životaschopné obchodní modely. Navzdory této skutečnosti bylo nicméně předem jasné, že nakonec dominantní pozici na trhu získá pouze jeden systém a ostatní se odeberou do ústraní nebo zaniknou. A to i za předpokladu, že na tom všichni vývojáři byli prakticky stejně a žádný z nich ostatní ničím výrazně nepřevyšoval.

Spíše než o efektivitě bychom tak ve spojení s růstem trhů měli hovořit o jejich robustnosti. Jak totiž ukazuje výše uvedený příklad nadvlády jednoho vývojáře počítačového operačního systému nad ostatními, není nezbytnou podmínkou k expanzi ani tak technologický či jiný náskok nebo jedinečné know-how, jako spíše souhra náhod. I proto se tak na špici svého oboru může bez ohledu na míru své efektivity dostat prakticky kdokoli.

Nikdo samozřejmě netvrdí, že Microsoft, který trhu s operačními systémy pro osobní počítače a notebooky dominuje, je v současnosti z pohledu technologického vývoje druhořadou společností, která uživatelům nemá co nabídnout. V prvních letech jeho existence ale zároveň mnoho objektivních důvodů, proč by se měl z tehdy řadové firmy v průběhu několika let stát globální lídr oboru, který s přehledem zastíní konkurenci, skutečně neexistovalo.

Zdroj: angrybearblog.com

reklama
reklama