Válka o obchod: Toto jsou největší světoví vývozci zbraní

| redakce

USA, Rusko, Německo, Čína a Francie - pět největších vývozců zbraní na světě. Dohromady v uplynulých pěti letech obstaraly tři čtvrtiny světového vývozu. Komu dodávají techniku i vojenskou výstroj?

Čína v uvedeném období ztrojnásobila svůj podíl a předstihla v pořadí Francii, Německo má již na dohled. Celkově byly tržby na celém trhu v posledních pěti letech o 14 % vyšší než v předchozí "pětiletce", vyplývá z údajů Stockholmského mezinárodního institutu pro mírový výzkum, který sleduje obchod se zbraněmi.

Čína prodává zbraně do 35 převážně chudších zemí, je ale i důležitým dovozcem (dvě třetiny čínských zbraní pocházejí z Ruska). USA vyvážejí do více než 90 států, a to především leteckou techniku. Rusko vyváží nejvíce lodí ze všech a jeho celkový vývoz roste, a to hlavně díky tomu, že je největším dodavatelem Indie (3/4 jejích dovozů).

Například Ukrajina vyváží více zbraní než Itálie nebo Izrael. V současnosti je ale otázkou, zda své obchodní aktivity neutlumí a nezačne více vyzbrojovat vlastní armádu.

Největší vývozci zbraní
Největší vývozci zbraní

Zdroj: The Economist

reklama
reklama