Co musíte ráno vědět (22. května)

| redakce

Jak se ve středu dařilo světovým akciovým trhům, jakou historickou dohodu uzavřely Rusko a Čína a proč byste nikdy neměli pomáhat dětem v nouzi? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu výrazně posílily. Pomohly jim výsledky firem, Fed navíc nechystá brzké zvýšení sazeb

Americké akciové indexy napravily dojem z úterního hlubokého propadu. Vedle výsledků některých důležitých firem náladu podpořil i zápis z jednání FOMC na konci dubna, z kterého vyplynulo, že se centrální banka jen velice pomalu chystá k ukončování podpory ekonomiky. Index Dow přidal 0,97 % na 16 533,06 bodu, S&P 500 posílil o 0,81 % na 1 888,03 bodu a Nasdaq narostl o 0,85 % na 4 131,54 bodu. V plusu zakončily všechny hlavní sektory indexu S&P 500.

USA pod lupou: Fed, HDP a dolar očima finančních profesionálů

Dividendy versus zpětné odkupy: Co je pro investory lepší?

2. Evropské akcie ve středu zdražily i díky zprávě o spotřebitelské důvěře

Evropské akciové trhy ve středu podpořila zpráva o spotřebitelské důvěře, která se podle předběžných výsledků v květnu vyšplhala na maximum za posledních šest a půl roku. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,28 %, francouzský CAC 40 o 0,37 % a německý DAX o 0,61 %. Nejvíce se dařilo ropným společnostem, technologickému sektoru a pojišťovnám, ztrácely naopak telekomunikace. Regionální Stoxx Europe 600 posiloval o necelých 0,6 % a pohyboval se jen 0,5 % pod více než šestiletým maximem dosaženým 13. května.

Německo vs. Francie: Bitva o budoucnost eura bude brzy pokračovat

3. Pražská burza ve středu ztrácela, dolů ji vedly akcie společnosti ČEZ

Index PX ve středu odepsal 0,37 % na 986 bodů. Objem obchodů na pražské burze byl ve velmi utlumený. Téměř polovinu obchodů zastupovaly akcie skupiny ČEZ, které oslabily o 1,04 % na 581,90 Kč. Druhou nejčastěji obchodovanou akcií byla Komerční banka, která zakončila na zelené nule, a v závěsu za ní se držela Erste Group Bank se ziskem 1,40 %. Akcie Telefóniky C.R. ve středu oslabily o 0,07 % poté, co Komerční banka snížila cílovou cenu na 273 z 280 korun a objevila se zpráva o žalobě kvůli údajné smlouvě s firmou RVI. Česká národní banka ve středu schválila PPF nabídku odkupu akcií od minoritních akcionářů Telefóniky. Odpoledne PPF uvedla, že minoritním akcionářům nabídne 295,15 Kč za akcii.** Nejvíce ve středu ztrácela těžařská NWR, která odevzdala 4,82 %. Přes dvě procenta odepsaly i developerská společnost Orco a Unipetrol.

Dolar je zajímavý, ale pojďme probrat českou korunu

4. Očekávané události

Čtvrtek bude dnem indexů nákupních manažerů. V noci zveřejní předběžná data za květen Japonsko a Čína (odhad 48,3 bodu, duben: 48,1 bodu), dopoledne eurozóna, Německo a Francie (odhad květen eurozóna: průmysl 53,2 bodu, služby 53 bodů, kompozitní 53,9 bodu, duben eurozóna: 53,4 bodu, 53,1 bodu, 54 bodů) a odpoledne Spojené státy (odhad 55,9 bodu, duben: 55,4 bodu). Spojené státy navíc odhalí indexy aktivity chicagského a kansaského Fedu, prodeje existujících domů (odhad duben: 4,69 milionu, březen: 4,59 milionu) a jako každý čtvrtek i týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 310 tisíc nových, předchozí: 297 tisíc nových). Velká Británie zpřesní odhad vývoje HDP za první čtvrtletí. Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři. Čtvrtletní výsledky svého hospodaření zveřejní například společnosti SABMiller, Royal Mail, Hewlett-Packard nebo Best Buy. Odhady výsledků hospodaření firem najdete ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Spotřebitelská důvěra v eurozóně je nejvyšší za šest a půl roku

Spotřebitelská důvěra v zemích eurozóny i v celé Evropské unii se tento měsíc dále zlepšila. V zemích platících eurem ukazatel důvěry stoupl až na nejvyšší hodnotu za šest a půl roku. Vyplývá to z prvních odhadů, které ve středu zveřejnila Evropská komise.

6. Rusko podepsalo historickou dohodu s Čínou, třicet let jí bude posílat plyn

Ruský Gazprom a čínská China National Petroleum Corporation (CNPC) spolu podepsaly historický 30letý kontrakt na dodávky zemního plynu. Celková hodnota dohody činí 400 miliard dolarů, ačkoli přesná částka je podle ředitele Gazpromu Alexeje Millera "obchodní tajemství". Jednání o této smlouvě probíhala více než deset let.

7. Hospodářský výbor: Stát by neměl měnit dividendovou politiku ČEZ

Sněmovní hospodářský výbor nedoporučuje, aby stát jakožto hlavní akcionář firmy ČEZ měnil svůj přístup k její dividendové politice. Výbor se obává, že by změna dosavadní dividendové politiky mohla ohrozit ekonomickou stabilitu firmy a její investice do klíčových energetických zdrojů. Uvádí to usnesení, které ve středu výbor přijal jako reakci na dřívější záměr ministra financí Andreje Babiše, aby ČEZ akcionářům vyplatil celý loňský zisk.

8. Commerzbank postavila mimo službu dva obchodníky na měnovém trhu

Druhá největší německá banka Commerzbank postavila mimo službu dva obchodníky kvůli podezření, že se pokusili manipulovat kurzy eura a polského zlotého. Oznámila to ve středu podle agentury Reuters banka.

9. Technologický sektor čeká krveprolití, říká ředitel Cisco Systems. Nepřežijí prý IBM a HP

Výkonný ředitel společnosti Cisco John Chambers předpovídá, že technologický sektor čekají prudké změny, které vyvolají krveprolití. Z pěti největších firem prý přežijí maximálně tři. "Čeká nás brutální konsolidace IT průmyslu, kterou ustojí dva, maximálně tři z nás, pěti hlavních hráčů, a to během následujících pěti let," prohlásil Chambers a naznačil, že Cisco bude jednou z přeživším firem.

10. Automobilka GM svolává dalších 218 tisíc vozů kvůli nebezpečí požáru

Americká automobilka General Motors svolala ve středu do servisů dalších 218 000 vozů. Týká se to starších modelů značky Chevrolet, u nichž hrozí riziko požáru. Pro GM to je 30. svolávací akce v tomto roce a letošní počet svolaných vozů už překročil firemní celoroční rekord.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Dětem v nouzi nepomáhat, nepomáhat a nepomáhat

reklama
reklama