Mistrovství světa ve fotbale jako pohroma pro trhy

Mistrovství světa ve fotbale jako pohroma pro trhy

| redakce

Mistrovství světa ve fotbale se koná každé čtyři roky, letos jej hostí Brazílie a od 12. června potrvá měsíc do 13. července. Podle Daria Perkinse, ekonoma z Lombard Street Research, ale mistrovství neznamená jen horké chvilky třeba při penaltách, napětí v době jeho konání zažívají i trhy.

Poprvé se konalo v roce 1930, tedy v době začínající Velké deprese. V nedávné historii se mistrovství časově sladila s americkou recesí v roce 1990, krachem na trhu dluhopisů, který odstartoval v USA a šířil se napříč rozvinutými trhy v roce 1994, asijskou finanční krizí a pádem hedgeového fondu Long Term Capital Management (LTCM) v roce 1998, krizí nekvalitních hypoték na americkém nemovitostním trhu v roce 2006 a začátkem evropské dluhové krize v roce 2010.

"Tyto shody okolností mě vedou k zamyšlení, co se pokazí tentokrát. Z posledních tržních epizod vyplývá, že bychom se měli začít poohlížet po bublinách," doporučuje Perkins.

Potenciální bublina v zemi vycházejícího slunce

Abenomika, jak je nazýván plán na oživení japonské ekonomiky premiéra Šinzóa Abeho, může být podle ekonoma jednou z nich. "Agresivní kvantitativní uvolňování v Japonsku odstartovalo růst akciového indexu Nikkei a znehodnocení jenu v očekávání, že by se japonským autoritám mohlo povést skoncovat s deflací a zajistit ekonomice lepší střednědobé vyhlídky. Nyní ale těmto politikám, zdá se, dochází dech," obává se Perkins. "Ekonomika zpomaluje v reakci na dubnové zvýšení daní a centrální banka zjevně není ochotna dále navyšovat objem QE, z čehož plyne riziko, že se efekt Abenomiky začne vytrácet."

Neduživé americké ekonomické oživení

Zastavení amerického ekonomického oživení je dalším z velkých rizik pro trhy. "Pochybností o tom, zda ekonomické oživení v USA konečně nabere tempo, přibývá. Myslíme si, že se tak stane, ale reakce nemovitostního trhu na jen mírný nárůst hypotečních sazeb v posledním roce je znepokojivě velká," upozorňuje Perkins.

V souladu s praxí posledních několika let by se dalo očekávat zvýšení stimulace hospodářství ze strany Fedu. Centrální banka má ale v současnosti opačný cíl, a sice kvantitativní uvolňování postupně ukončit. Dodatečný stimul tak lze očekávat podle Perkinse jen stěží.

Zpomalení růstu a problémy ve finančním sektoru v Číně

"Očekáváme přetrvávající zpomalení v Číně a postupnou eskalaci pnutí ve finančním sektoru. Po pěti letech úvěrově tažených investic se ekonomika může zhroutit překvapivě rychle," strachuje se ekonom.

Problémy na nemovitostním trhu, pilíři druhé největší ekonomiky světa, se v posledních měsících prohlubují. Ceny bydlení padají především ve městech, která nejsou hlavními centry, v důsledku přebytečných kapacit.

"Jsou to rizika, která umíme pojmenovat. Pak jsou tu ale i další, neznámá rizika plynoucí z neznámého," varuje Perkins. "Například nikdo neví, co se stane na Ukrajině. Stejně jako obrana britského týmu na mistrovství světa, může být také finanční systém možná křehčí, než si myslíme," doplnil.

Jaké akcie by měly z mistrovství světa ve fotbale v Brazílii těžit?

Zdroj: CNBC

reklama
reklama